W najnowszym tutorialu mistrzyni techniki wire wrapping Natalija Antunović pokaże wam, w jaki sposób samodzielnie wykonać liść w tej technice. Zaprezentowany wisior może stać się jednym z waszych ulubionych dodatków tej jesieni. 

Zanim przystąpicie do tworzenia zajrzyjcie koniecznie na stronę Pracowni Miedzianej Magii!


Dzisiaj pokażę Wam jak wykonać żywiołowy wisiorek miedziany w kształcie liścia. Tym razem nie będziemy skupiać się na poszczególnych splotach charakterystycznych dla wire wrappingu, lecz pokażę Wam jak ukształtować i wykonać wisiorek za pomocą kilku technik rękodzielniczych takich jak wyżarzanie, młotkowanie i szydełkowanie.

Podczas tworzenia uzyskamy różne tekstury materiału które sprawią,
że wisiorek będzie efektowny i jednocześnie prosty w formie.
Zaczynamy!!


Potrzebne narzędzia jubilerskie do wykonania jesiennego wisiorka w technice wire wrapping:

Potrzebne materiały do wykonania wisiorka w technice wire wrapping:


ETAP 1. Wisiorek w technice wire wrapping – wyżarzanie i kształtowanie.

Wyżarzanie, to proces zmiękczania miedzi za pomocą nagrzewania. Możemy go przeprowadzić używając palnika jubilerskiego lub nad palnikiem kuchenki gazowej trzymając drut np. za pomocą szczypiec. Pamiętajcie, aby przy tym etapie zachować szczególną ostrożność.

Zmiękczenie miedzi pozwala na zdecydowanie łatwiejsze i bardziej precyzyjnie kształtowanie drutu do uzyskania wybranego przez nas kształtu. Z kolei dzięki procesowi młotkowania miedź następnie stanie się twardsza i wykonany kształt będzie trwalszy, a tym samym znacznie bardziej odporny na odkształcenia.

Nasz projekt rozpoczynamy od pracy z drutem o grubości 1,8 mm i długości 25 cm. Drut nagrzewamy za pomocą palnika jubilerskiego lub nad palnikiem kuchenki gazowej do czasu, aż zażarzy się ciemnowiśniową barwą. Następnie szczypcami przenosimy drut pod strumień zimnej wody, bądź zanurzamy w miseczce i schładzamy.

Tak przygotowany drut jest znacznie bardziej miękki i nadaje się do precyzyjnego kształtowania i formowania pożądanych kształtów.
Rozpoczynamy kształtowanie naszego wisiorka wspomagając się szkicem który dla Was przygotowałam. Zaczynamy od końcówki prawego boku podążając za liniami (fot. 1-4).

ETAP 2. Wisiorek w technice wire wrapping – oczyszczanie bazy z tlenków powstałych podczas procesu wyżarzania.

Podczas wyżarzania miedź naturalnie ciemnieje wskutek pokrycia powierzchni tlenkami miedzi. Aby przywrócić jej czysty kolor i blask wystarczy przygotować roztwór z octu i soli oraz zanurzyć w nim na
kilka minut naszą pracę (można do tego celu wykorzystać także roztwór kwasku cytrynowego w gorącej wodzie). Na fot. 5 oraz 6 widać różnicę przed i po zanurzeniu w roztworze. Po osiągnięciu pożądanego efektu pracę myjemy w ciepłej wodzie z mydłem, osuszamy i przystąpimy do kolejnego etapu jakim jest młotkowanie.

ETAP 3. Wisiorek w technice wire wrapping – młotkowanie.

Proces młotkowania zmienia wewnętrzną strukturę miedzi i pozwoli nam na utrwalenie kształtu liścia. Rozpoczynamy delikatnymi uderzeniami młotka i stopniowo zwiększamy siłę uderzeń. Starajmy się używać cały czas jednego kąta uderzeń i trzymajmy młotek pewnie, najlepiej w jednym położeniu. Zapewni nam to równomierne spłaszczanie powierzchni. Starajmy się tak młotkować drut, aby na całej długości zachować identyczną grubość (fot. 7-10).

Po młotkowaniu polerujemy stopniowo całą powierzchnię bazy wisiorka pilnikiem jubilerskim, tak aby usunąć ślady młotkowania i uzyskać równomierną błyszczącą powierzchnię.

ETAP 4. Wisiorek w technice wire wrapping – piłowanie końcówek.

Aby linie wisiorka wyglądały płynne i plastycznie, końcówki zaokrąglamy pilnikiem jubilerskim. Dzięki temu nie będą także podrażniały skóry, ani wbijały się w tkaniny. Ruch pilnika kierujemy od dołu w kierunku końcówki drutu i piłujemy równomiernie z każdej strony. Powinniśmy uzyskać efekt końcówek taki, jak na fot. 11-12.

ETAP 5. Wisiorek z miedzi – dowiązywanie drutów.

Za pomocą drutu o średnicy 0,6 mm łączymy ze sobą zewnętrzny kształt bazy wisiorka ze środkowym drutem przebiegającym przez środek liścia. Najpierw łączymy dolną część naszego liścia poprzez wykonanie kawałkiem drutu 0,6mm ścisłych, trzykrotnych oplotów w miejscu widocznym na fot. 13-14. 

Następnie drugim kawałkiem drutu 0,6mm łączymy druty w górnej części naszego liścia w sposób zgodny z fot. 15-16.  Odcinamy końcówki drutów, którymi dokonywaliśmy oplotów i dociskamy do bazy wisiorka tak, aby powierzchnia była równa i gładka. 

ETAP 6. Wisiorek “jesienny liść” – przygotowanie elementu ozdobnego.

Element ozdobny po prawej stronie wisiorka będziemy kształtować z drutu miedzianego o średnicy 1,2 mm i długości 15 cm. Przymierzając do powierzchni liścia kształtujemy drut w płynne fale (fot. 17). Starajmy się by wzór mieścił się w prawej połówce kształtu liścia nie nachodząc na lewą stronę czy zewnętrzny obrys (fot. 18). Końcówki drutu piłujemy do gładkości i zakańczamy w formie małych oczek. Cały element następnie młotkujemy (fot. 19-20). Dzięki temu uzyskamy ciekawą fakturę, która będzie efektownie wyglądać po końcowym patynowaniu.

ETAP 7. Jesienny liść z miedzi – dowiązywanie elementu ozdobnego do bazy.

Element ozdobny dowiążemy do liścia przy użyciu drutu o średnicy 0,6 mm i długości 25 cm. Dowiązujemy go trzema ciasnymi oplotami drut do bazy liścia zaczynając w dolnym prawym rogu (fot. 22). Następnie od dołu przewlekamy trzykrotnie ciasnymi oplotami oczko ozdobnego elementu. Wracamy z powrotem do bazy liścia i kolejno oplatamy w sposób, w jaki ilustrują fot. 23-25.  Odcinamy końcówki drutu, którym dowiązywaliśmy element ozdobny na górze i na dole. Końcówki drutu, który dokonywaliśmy oplotu dociskamy szczypcami płaskimi do bazy tak, aby powierzchnia była równa i gładka bez odstających końcówek.

Następnie dowiązujemy do elementu ozdobnego koralik (np. kulkę ulubionego minerału). Do jednego boku elementu ozdobnego dowiązujemy drut o średnicy 0,6 mm i długości 10 cm wykonując trzy ciasne oploty. Następnie przewlekamy koralik i dowiązujemy trzykrotnie drut do przeciwnego boku (fot. 26-27). Odcinamy końcówki po obu stronach i wyrównujemy powierzchnię płaskimi szczypcami.

ETAP 8. Wisiorek w technice wire wrapping – szydełkowanie drutów.

Zajmiemy się teraz wypełnieniem lewej strony naszego liścia ciekawą teksturą przypominającą siateczkę. Wykonamy ją na szydełku. Tym razem użyjemy  drutu o grubości 0,4 mm i długości 40 cm. Zaczynamy od wykonania pojedynczej pętelki i powtarzamy cały czas tą samą czynność. Robimy pojedynczą pętelkę i wkładamy szydełko w pętelkę. Przekładamy szydełko za długi koniec drutu. Obracamy szydełko, aby złapać drut i przeciągamy go przez pętelkę. Wykonujemy w ten sposób niewielki łańcuszek ( około 1-1,5
cm długości). Łączymy z przeciwną końcówką tak samo przewlekając szydełko i przeciągając drut na przeciwną stronę. Następnie wykonujemy kolejne oczka dookoła powstałego kółeczka przymierzając cały czas wielkość do powierzchni liścia po lewej stronie (fot. 28-31). Siateczka z drutu wykonana w ten sposób jest bardzo elastyczna i rozciągliwa. Weźmy to pod uwagę i starajmy się zrobić ją raczej mniejszą od całej powierzchni, którą mamy zamiar nią wypełnić (dowiązując ją do bazy liścia naciągniemy ją odpowiednio tak aby wypełniała całą powierzchnię).

Siateczkę bardzo łatwo dowiążemy do bazy liścia drutem o średnicy 0,4 mm i długości 20 cm. Dowiązujemy drut do bazy liścia trzykrotnie, wbijamy się kolejno w oczka z brzegu, następnie przechodzimy do bazy liścia i oplatamy ją trzykrotnie wracając znów do siateczki przewlekając drut
przed kolejne oczka. Pamiętajmy aby dowiązywać również element ozdobny w momentach, gdy będziemy dowiązywać siateczkę do bazy liścia na środkowym drucie bazy liścia. Na samym końcu oplatamy ciasno drut o
średnicy 0,4 mm do bazy liścia i odcinamy końcówki po obu stronach. Wyrównujemy powierzchnię płaskimi szczypcami tak, aby nie były wyczuwalne żadne odstające końcówki drutu. Ten etap prac ilustrują kolejno fot. 32-35.

ETAP 9. Wisiorek miedziany – patynowanie i polerowanie.

Przed procesem patynowania pracę dokładnie myjemy w ciepłej wodzie z mydłem. W ten sposób usuwamy wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni dzięki czemu patynowanie będzie równomierne i pozwoli na uzyskanie takiego samego odcienia na całości pracy. Do patynowania używamy oksydy na zimno. 
Pracę zanurzamy w oksydzie do czasu, aż oksyda jej nie poczerni w całości. Następnie myjemy ponownie wisiorek w wodzie z mydłem i osuszamy. Nasz liść na tym etapie wygląda tak, jak na fot. 36.

Końcowe polerowanie przeprowadzimy z pomocą preparatu Cuprum.
Niewielką ilość preparatu nanosimy na bawełnianą szmatkę (lub szczoteczkę) i polerujemy pracę do czasu wydobycia pięknego koloru miedzi oraz uzyskania błysku metalu (fot. 37-38). Na zakończenie wisiorek dokładnie myjemy usuwając resztki preparatu, osuszamy i gotowe! Teraz możemy się cieszyć uroczym, przyciągającym wzrok wisiorkiem i odczuwać satysfakcję, że wykonaliśmy go sami!

Życzę udanego oplatania drucików

Natalija Antunović/Pracownia Miedzianej Magii