W dzisiejszym wpisie znakomita wire wrapperka – Natalija Antunović-Djapo (Thanit Tahua) przedstawia w usystematyzowanej formie rodzaje splotów wykorzystywanych w tej technice. 

Niezbędnik dla wszystkich, chcących rozpocząć swoją przygodę z techniką wire-wrapping. Zapraszamy do lektury oraz działania!

Materiały niezbędne do tworzenia znajdziecie w naszym sklepie w zakładce METALOPLASTYKA.


Zanim opiszę Wam kilka podstawowych splotów w technice wire wrapping wspomnę, że ta technika daje nam praktycznie nie ograniczone
możliwości twórcze jeśli chodzi o rodzaj splotów i ilość zaplatanych drutów.
Samodzielnie możemy wymyślać nieskończoną ilość wzorów i wszystkie będą interesujące, jeśli zachowamy powtarzalność oraz będziemy zaplatać z tą samą siłą i ciasno oplatać grubszy drut cieńszym.
Aby powstał jakikolwiek wzór musimy wziąć pod uwagę, że efekt ten uzyskamy dzięki doborowi drutów o odpowiedniej grubości. Np. drut 0,8 mm dobrze współpracuje z drutem o grubości 0,4 mm, a drut o grubości 0,7 mm komponuje się z drutem o grubości 0,3 mm. Wówczas kontrast grubszego i cieńszego drutu będzie optymalny i pomoże nam uzyskać pożądany efekt.
Planując naszą pracę należy wziąć pod uwagę, że pojedyncze druty są dość
miękkie i dodając kolejne wzmacnia się całość konstrukcji. Dlatego np. do
oprawy kaboszonów zastosujemy splot składający się z co najmniej czterech drutów, a sploty składające się z jednego, dwóch czy trzech drutów
wykorzystamy jako elementy dekoracyjne przylegające do wyplecionej ramy kaboszonu.
Pamiętajmy aby zawsze przed rozpoczęciem wyplatania wzoru wyprostować druty i upewnić się, że na ich powierzchni nie ma żadnych pęknięć i zarysowań. Takie miejsca są bardziej wrażliwe i „przepracowane”, a więc w momencie zaplatania mogą się złamać i będziemy musieli zacząć pracę od początku.
Kwestia „przepracowania” drutu jest dość istotna i należy pamiętać, że im
częściej wyginamy nasze sploty chcąc nadać im jakiś konkretny kształt, drut
robi się coraz mniej elastyczny i będzie nam coraz trudniej wykonać płynną
i estetyczną formę. Dlatego lepiej z góry zaplanować, rozrysować nasz pomysł, sposób ułożenia splotów aby najlepiej za pierwszym razem nadać im odpowiedni kształt.


Rodzaje splotów

Splot pojedynczy – spirala

Najprostszy splot, to splot typu spirala. Wykonujemy go
owijając cieńszy drut wokół grubszego. Zaplatamy ciasno każdy kolejny oplot tak, aby przylegał do poprzedniego. Ten rodzaj splotu zazwyczaj
wykorzystujemy przy wykańczaniu pracy nadając jej lekkości.

Splot podwójny gorsetowy oraz splot 5 na 2  gorsetowy

Splot gorsetowy możemy zaplatać na dwa sposoby. Przylegające do siebie ciasno grubsze druty owijamy cienkim drutem, rozpoczynając zaplatanie od podwójnego owinięcia grubszego drutu. Następnie dowiązujemy drugi drut nad poprzednim wykonując ponownie podwójny oplot. Oploty wykonujemy naprzemiennie na każdym z drutów zaplatając je w „ósemkę”. Efekt takiego zaplatania widoczny jest po lewej stronie splotu na zdjęciu powyżej.
Ciekawy i bardziej zwiewny i delikatny efekt osiągniemy, gdy ten sam splot
zastosujemy na drutach ustawionych na odległość około 1 cm od siebie. Efekt widoczny jest po prawej stronie oplotu, gdzie zastosowany jest potrójny oplot na każdym drucie i naprzemienne zaplatanie obu drutów.
Ten splot może być wykorzystany do tworzenia lekkich, filigranowych form.

Splot podwójny – splot 5 na 2

Bardzo prosty i efektowny splot, który jest jednocześnie bardzo dekoracyjny. Na pojedynczym grubszym drucie wykonujemy 5 spiralnych oplotów. Następnie dołączamy kolejny drut nad pierwszym drutem i oba druty oplatamy spiralnym potrójnym oplotem. Następnie wracamy do pierwszego, dolnego drutu i ponownie wykonujemy pięć spiralnych oplotów następnie powtarzamy trzykrotne owinięcie dwóch grubszych drutów.

Splot potrójny – splot 2 na 2

Splot, który bardzo ładnie wygląda jako dodatkowa ozdobna rama kaboszonu. Dwa grubsze druty owijamy podwójnym spiralnym oplotem i dowiązujemy nad nimi kolejny, trzeci drut. Drugi i trzeci licząc od dołu grubszy drut owijamy podwójnym spiralnym oplotem. Następnie wracamy do pierwszego drutu i owijamy podwójnym spiralnym oplotem pierwszy i drugi drut licząc od dołu. Powtarzamy zaplatanie pierwszy+drugi następnie drugi+trzeci drut.

Splot potrójny – 5 na 3 na 2

Ten splot nie wiele różni się od wcześniejszego podwójnego 5 na 3, ale jest
nieco bardziej stabilny. Możemy już opleść nim większy koralik lub wykorzystać go jako ramę do małego kaboszonu ( około 1,5 x 1
cm ). Dowiązujemy od góry trzeci drut wykonując podwójny spiralny oplot.
Wzór wykonujemy zaplatając pięć spiralnych oplotów na pierwszym drucie, potem trzy spiralne oploty na dwóch grubszych drutach i nie wracamy jeszcze do pierwszego drutu, tylko wykonujemy dwa spiralne oploty na trzecim drucie. Następnie wracamy do pierwszego drutu na którym znów wykonujemy pięć spiralnych oplotów.

Splot poczwórny – splot trójkątny

Sploty wykonane z czterech drutów są bardziej stabilne i mniej podatne na
wykonywanie różnych misternych kształtów. Dlatego o ile wcześniejsze sploty mogliśmy wykorzystać do tworzenia różnych kształtów i form, splot z czterech drutów będzie bardziej odpowiedni do wykonania np. ramy dla kaboszonu.

Dwa grubsze druty oplatamy podwójnym spiralnym oplotem, następnie
wykonujemy dwa podwójne spiralne oploty na trzech grubszych drutach oraz trzy spiralne oploty wokół wszystkich czterech drutów. W dalszej kolejności wykonujemy dwa spiralne oploty na trzech drutach i dwa spiralne oploty na dwóch pierwszych drutach. Powtarzamy wzór.

Splot poczwórny – splot koszykowy

Delikatny i neutralny wzór na którym bardzo ładnie prezentują się wszystkie pozostałe sploty. Zaczynamy od wykonania podwójnego spiralnego oplotu na pojedynczym grubszym drucie. Następnie dowiązujemy od góry kolejne grubsze druty wykonując na każdym podwójne spiralne owinięcie.
Gdy dowiążemy w ten sposób wszystkie druty wracamy od spodu do
pierwszego drutu i powtarzamy zaplatanie dwóch oplotów na każdym
grubszym drucie od dołu w górę.

Życzę satysfakcji z tworzenia w technice wire wrapping

Natalija Antunović-Djapo/Thanit Tahua