Jak uszyć wisior z kolorowymi kaboszonami jadeitów i koronką z koralikami Minos par Puca?

Kolorowy wisior z chwostem i jadeitowymi kaboszonami jest dzisiejszą tutorialową propozycją autorstwa Magdaleny Bielskiej MAB.  Magda pokazuje, że nie potrzeba wielu skomplikowanych przeszyć, aby uzyskać różnorodną, ciekawą pracę. Różne rodzaje i szerokości sutaszu użytego w projekcie tworzą ciekawą fakturę i subtelnie podkreślają urodę kamieni.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do uszycia wisiora z jadeitami i chwostem

Sposób wykonania wisiora sutasz z kaboszonami i Minos par Puca

1 Zaczęłam pracę od przygotowania kaboszonów. Podkleiłam je odpowiednio wyciętym filcem za pomocą kleju Hasulith. Dzięki temu będzie łatwiej umocować je, wklejając później w elementy sutaszowe.

Przygotowując kaboszony do obszywania sutaszem podklej je miękkim filcem.

2 Ułożyłam 4 sznurki o dł. 20 cm w kolejności: 3 x czerwony Pega i jeden grecki piwny, stroną właściwą dla sznurków acetatowych (gładszą), a odwrotną dla sznurków greckich (>>>>). W tym przypadku wykorzystałam ciekawą fakturę po lewej stronie sznurka greckiego. Końcówki tego sznurka należy zabezpieczyć przed rozkręcaniem (klejem lub taśmą) zaraz po odcięciu. Do zszywania sznurków sutasz używam nici Poly Sheen. Zaczęłam zszywanie ok. 3 cm od początku sznurków, formując kształt owalu – kaboszonu 40 x 30 cm, następnie dopasowałam do rozmiaru kamienia i zamknęłam pętlę. Sznurki, które zostały zszyłam razem na odcinku ok.2 cm, na razie ich nie obcinałam.

3 Ułożyłam kamień w pętli, zachowując starannie oś symetrii i podkleiłam od spodu filcem, za pomocą kleju Bostik. Klej ten zachowuje elastyczność po wyschnięciu i umożliwia przeszywanie poprzez klejoną warstwę. Dzięki wcześniejszemu podklejeniu kamienia filcem kaboszon będzie mocno trzymał się w sznurkach.

4 Ułożyłam 3 sznurki dł. 12 cm w kolejności: 2x czerwony Pega ijeden grecki ciemny morski, również stroną właściwą dla sznurków acetatowych.Zaczęłam zszywanie od 3 cm od początku sznurków, formując w kształt kaboszonu16x12cm i zamknęłam pętlę. Pozostałych sznurków na razie nie obcięłam.

5 Umieściłam kaboszon w pętli i podkleiłam go od spodu filcem (klejem Bostik).

6 Ułożyłam cztery sznurki długości 10 cm w kolejności: Italyspruce, grecki piwny i 2 x czerwony Pega, strona właściwą dla sznurków acetatowych i uformowałam pętlę używając dowolnego koralika-kuli 8 mm, zamknęłam pętlę nie wszywając koralika, koralik usunęłam.

7 Przygotowałam cztery sznurki o dł. 12 cm, w kolejności: Italy spruce, 2 x czerwony Pega i grecki ciemny morski, i zaczęłam przyszywać je dopętli wszywając pomiędzy nie koraliki Minos par Puca Opaque Green Turquoise. Otrzymałam kółko, przez które przewlekłam pozostawione sznurki elementu z dużym kaboszonem.

8 Kółko przyszyłam do elementu, przycięłam zbędne końcówki sznurków i zabezpieczyłam je klejem przed rozkręcaniem.

9 Do kółka doszyłam element z mniejszym kaboszonem – będzie stanowił dolną część wisiora. Obcięłam i zabezpieczyłam końcówki sznurków klejem, dzięki temu jednocześnie skleiłam i ustabilizowałam elementy. Należy uważać, aby nadmiar kleju nie przedostał się pomiędzy koralikami na przednią stronę pracy.

10 Przygotowałam dwa sznurki dł 8 cm w kolejności: grecki ciemny morski, Italy spruce. Doszyłam do dolnego elementu z mniejszym kaboszonem, a następnie za pomocą koralika Minos par Puca Opaque Coral Red połączyłam ze sznurkami kółka. Sznurki doszyłam za koralikiem do brzegu kółka, następnie dodałam kolejny koralik i w ten sposób uszyłam falę (z trzema koralikami) wokół brzegu kółka pomiędzy elementami z kaboszonami. Końce sznurków doszyłam od spodu.

11 Przygotowałam sznurki długości 8 cm w tej samej sekwencji kolorów co poprzednio i doszyłam do brzegu fali (od spodu elementu z większym kaboszonem).

12 Następnie uszyłam kolejną falę z trzema czerwonymi koralikami Minos par Puca, na brzegu elementu górnego – z większym kaboszonem.
Takie same fale uszyłam symetrycznie z drugiej strony wisiora.

13 Przestrzeń pomiędzy sznurkami przy dużym kaboszonie zasłoniłam, wszywając w nią turkusowy koralik Minos par Puca.

14 Przygotowałam trzy sznurki o długości 12 cm w kolejności: grecki ciemny morski i 2 x czerwony Pega. Doszyłam je do brzegu fali na elemencie z dużym kaboszonem. Połączyłam sznurki z brzegiem elementu za pomocą trzech turkusowych koralików Minos par Puca.

15 Zszywając ściśle sznurki (nie wszywając dalej koralików) doszłam do drugiej fali. Podwinęłam sznurki odpowiednio i doszyłam je do jej brzegu. W powstałą przestrzeń wszyłam trzy kolejne turkusowe koraliki, symetrycznie do poprzednich – powstało miejsce na krawatkę.

16 Przygotowałam ok. 100 cm turkusowej nici S-Lon, nawlekłam 14 koralików Miyuki Delica 11/0 Opaque Turquoise Matted. Ściegiem peyote uszyłam  pasek, z którego powstanie krawatka. Pasek ma długość, która pozwoli przełożyć sznurek do zawieszenia wisiora. U mnie to  w sumie 28 rzędów, jeśli przewidywany byłby grubszy sznurek, to potrzeba będzie odpowiednio więcej rzędów. Żeby móc prawidłowo zszyć pasek w krawatkę zawsze należy uszyć parzystą liczbę rzędów – początek i koniec nici wychodzi wtedy po przeciwnych stronach paska.

17 Pasek przeciągnęłam przez przestrzeń między koralikami Minos par Puca. Zamknęłam go zszywając koraliki. Pozostałe końce nici wszyłam w sznurki sutaszu.

18 Na nić S-Lon nawlekłam 8 koralików Miyuki Delica 11/0 Opaque Turquoise Matted i uszyłam ściegiem peyote kolejny pasek na długość 36 rzędów. Będzie tworzył opaskę na chwost maskującą i wzmacniającą wiązanie główki chwostu.

19 Opaskę zamknęłam zszywając ją na chwoście. Umocowałam ją, przeszywając nicią chwost pomiędzy koralikami.
Chwost doszyłam do dolnego elementu wisiora stabilizując go iwzmacniając miejsce szycia dwoma czerwonymi koralikami Minos par Puca.

20 Welurową tkaninę przykleiłam delikatnie, punktowo do spodu wisiora i przycięłam ją do odpowiedniego kształtu. Warto wcześniej zakleić filcem miejsca, na których po podklejeniu tkaniny, tworzyłyby się garby.

21 Welur doszyłam do pierwszego brzegowego sznurka sutaszu transparentną monofilową nicią Gutermann, bokiem igły lekko wciskając  brzeg tkaniny pod pierwszy sznurek.

Wisior gotowy. Zachęcam do tworzenia własnych wersji kolorystycznych!

Gotowy wisior sutasz z kaboszonami z jadeitów i ozdobną falbanką z koralikami Minos par Puca.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Miłego szycia
Magdalena Bielska, MAB