W związku z trwającym konkursem biżuteryjnym Kalendarz Royal-Stone 2017 i inspiracją zatytułowaną “Urok secesji” zamieszczamy niżej krótki  wywiad z Antoine Fleury, antykwariuszem, miłośnikiem i kolekcjonerem dzieł sztuki w stylu Art Nouveau, a także ekspertem od wydań dzieł Juliusza Verne’a, właścicielem jednej z największej kolekcji tychże dzieł we Francji, a prywatnie przyjacielem firmy Royal-Stone.

 

Co to właściwie jest Art Nouveau?

 Antoine Fleury: Art Nouveau (w niektórych krajach zwany secesją) to nurt rozpowszechniony w Europie u schyłku XIX. Objął bardzo  krótki okres  (15 lat)  odciskając swoje piętno we wszelkich przedmiotach otaczającego nas świata. Formy odpowiadające założeniom tego nurtu odnajdujemy w architekturze, wyrobach ceramicznych, wzorach tapet na ścianach, plakatach, dywanach, oprawach książek, meblach, witrażach, mozaikach i oczywiście w dziełach biżuteryjnych. Zgodnie z założeniami Art Nouveau meble i przedmioty codziennego użytku powinny być nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale także piękne i eleganckie.

 

20160522_174316
Secesyjny listownik z bronzu z ok. 1900 r

 

Jakie formy były charakterystyczne dla Art Nouveau (secesji) i jaka tematyka była dominująca?

 

Antoine Fleury: Jest to przede wszystkim odrzucenie linii prostej i stylizacja z wykorzystaniem motywów roślinnych (częsty motyw kwiatu lilii i orchidei)  oraz nieco rzadziej z motywem ptaków (np. łabędzia i pawia).

Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy w historii człowieka używano w sposób powszechny form kwiatowych dla wykonania zdobień fabryk i budynków przemysłowych.

Warto podkreślić, że Art Nouveau rozkwitało w sposób bardzo zróżnicowany. Na różnych obszarach sztuka ta potrafiła mieć nieco odmienny charakter niż na innych w związku z czym nurtu tego nie można uznać za jednolity. Wśród wielu artystów tworzących lub nawiązujących do ząłożeń nurtu Art Nouveau wymienić można m.in. katalończyka Antoniego Gaudiego (autor projektu wspaniałej katedry w Barcelonie w Hiszpanii), architekta belgijskiego Henry’ego Van de Velda, Francuza Hectora Guimarda, Alfonsa Muchę,  Anglika Aubrey’a Birdsley’a, w Austrii Kolomana Mosera i dużo innych. Ślady przedmiotów, ornamentacji i zdobień mających swoje korzenie w założeniach nurtu Art Nouveau możemy znaleźć praktycznie w całej Europie, np. patrząc na wejście do metra w Paryżu, wiele restauracji z tamtej epoki, na katedrę w Barcelonie czy też na wiele z kamienic. Myśląc o Art Nouveau w kontekście Stanów Zjednoczonych nie możemy zapomnieć o Tiffany’m. W Polsce obfite ślady secesji znaleźć możemy przede wszystkim w bogatych miastach przemysłowych – Poznaniu i Łodzi.

 

DSC02644
Witrażowy sufit z epoki w salonie to perełka w naszym domu, szczególnie w nocy patrząc z ulicy na kamienicę można zachwycić się niezwykły efektem kolorów i wzorów.
~ Na ścianie litografia autorstwa amerykańskiej artystki Mary Golay – CZAPLE ok. 1900 r.

 

Witraż Art Nouveau
Witraż jest podświetlany i tworzy niezwykły klimat w pomieszczeniu.

 

 

Skąd wzięło się Pana zainteresowanie Art Nouveau?

 

Antoine Fleury: Sztuka secesyjna zainspirowała mnie dawno temu. Z racji mojego zawodu często bywam w antykwariatach gdzie można znależć przepiękne przedmioty z tego okresu. Zakochałem się w tej sztuce i tym samym stała się moja pasja. Tak właśnie rozpoczęła się moja przygoda ze sztuką Art Nouveau. Przez lata udało mi się zgromadzić piękną kolekcją przedmiotów z epoki wykonanych w tym stylu. Na kolekcję tą składają się  meble, witraże, plakaty, drobne przedmioty ozdobne, ale również kaloryfery.

Z miłości do form secesyjnych oprócz przedmiotów z epoki chętnie gromadzę również interesujące przedmioty zaprojektowane i wytworzone współcześnie – np. krzesła współczesnego architekta i twórcy wzornictwa Philippe Starcka.

 

20160518_193843
Kolejny witraż epokowy usytuowany na klatce schodowej z motywem papug pochodzi z Belgii z późniejszego już okresu ok 1920 r.

 

Gdzie mogą szukać inspiracji twórcy biorący w naszym konkursie biżuteryjnym Kalendarz Royal-Stone 2017 do inspiracji “Urok secesji”?

Antoine Fleury: bogatym i niewyczerpanym źródłem inspiracji na pewno są wszystkie formy, jakie można odnaleźć w dziełach z tego okresu. Warto także zwrócić szczególną uwagę na dzieła słynnego projektanta biżuterii okresu Art Nouveau Rene Lalique’a. 

René Lalique to geniusz biżuterii epoki secesji, jego niepowtarzalne motywy kobiece łączone z naturalistycznymi formami roślinnymi, pięknie przedstawionymi owadami są po prostu fascynujące. Kochał szkło i opalizacje, jego biżuterię pokochały wielkie sławy światowe.

Kliknij, aby obejrzeć niektóre z prac artysty.

rene lalique

źródło: www.rlalique.com

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

20160518_194117
Impost drzwiowy – ozdobny witraż z okresu secesji. Takie witraże stosuje się nad drzwiami (tzw. nadślemię) w osobnym skrzydle (u nas w trakcie realizacji)

 

20150314_113901
Witraże z papugami w drzwiach wejściowych do jadalni

 

20160518_195840
Kaloryfery żeliwne z 1900r zdobią i co ważne wciąż grzeją nasz salon

 

20141001_111104
Epokowe ozdobne statuetki reklamujące produkty perfumeryjne w tamtej epoce

,

 

 

20160109_133959

Restauracja w Galerii Printemaps w Paryżu z niezwykłą kopułą pokrytą licznymi witrażami secesyjnymi to ulubione miejsce naszej rodziny na wyjścia specjalne.

742948
Antoine Fleury

 

Antoine Fleury wraz z rodziną mieszka w niewielkim miasteczku pod Paryżem – Chartres; miasto znane jest m. in. z przepięknej katedry gotyckiej Notre-Dame, będącej na liście “Cudów Świata”.

Strona internetowa: Aux2elephants (2 słonie)

 Z języka francuskiego tłumaczyła:

Iwona Fleury

P.S. Miło nam również poinformować, że Antoine Fleury dołączył do grona JURY w konkursie Kalendarz Royal-Stone / Inspiracja UROK SECESJI