W związku z trwającym konkursem biżuteryjnym Kalendarz Royal-Stone 2017 i inspiracją zatytułowaną “Urok secesji” zamieszczamy niżej krótki wywiad z Antoine Fleury, antykwariuszem, miłośnikiem i kolekcjonerem dzieł sztuki w stylu Art Nouveau, a także ekspertem od wydań dzieł Juliusza Verne’a, właścicielem jednej z największej kolekcji tychże dzieł we Francji, a prywatnie przyjacielem firmy Royal-Stone.
Co to właściwie jest Art Nouveau?
Antoine Fleury: Art Nouveau (w niektórych krajach zwany secesją) to nurt rozpowszechniony w Europie u schyłku XIX. Objął bardzo krótki okres (15 lat) odciskając swoje piętno we wszelkich przedmiotach otaczającego nas świata. Formy odpowiadające założeniom tego nurtu odnajdujemy w architekturze, wyrobach ceramicznych, wzorach tapet na ścianach, plakatach, dywanach, oprawach książek, meblach, witrażach, mozaikach i oczywiście w dziełach biżuteryjnych. Zgodnie z założeniami Art Nouveau meble i przedmioty codziennego użytku powinny być nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale także piękne i eleganckie.
Jakie formy były charakterystyczne dla Art Nouveau (secesji) i jaka tematyka była dominująca?
Antoine Fleury: Jest to przede wszystkim odrzucenie linii prostej i stylizacja z wykorzystaniem motywów roślinnych (częsty motyw kwiatu lilii i orchidei) oraz nieco rzadziej z motywem ptaków (np. łabędzia i pawia).
Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy w historii człowieka używano w sposób powszechny form kwiatowych dla wykonania zdobień fabryk i budynków przemysłowych.
Warto podkreślić, że Art Nouveau rozkwitało w sposób bardzo zróżnicowany. Na różnych obszarach sztuka ta potrafiła mieć nieco odmienny charakter niż na innych w związku z czym nurtu tego nie można uznać za jednolity. Wśród wielu artystów tworzących lub nawiązujących do ząłożeń nurtu Art Nouveau wymienić można m.in. katalończyka Antoniego Gaudiego (autor projektu wspaniałej katedry w Barcelonie w Hiszpanii), architekta belgijskiego Henry’ego Van de Velda, Francuza Hectora Guimarda, Alfonsa Muchę, Anglika Aubrey’a Birdsley’a, w Austrii Kolomana Mosera i dużo innych. Ślady przedmiotów, ornamentacji i zdobień mających swoje korzenie w założeniach nurtu Art Nouveau możemy znaleźć praktycznie w całej Europie, np. patrząc na wejście do metra w Paryżu, wiele restauracji z tamtej epoki, na katedrę w Barcelonie czy też na wiele z kamienic. Myśląc o Art Nouveau w kontekście Stanów Zjednoczonych nie możemy zapomnieć o Tiffany’m. W Polsce obfite ślady secesji znaleźć możemy przede wszystkim w bogatych miastach przemysłowych – Poznaniu i Łodzi.
Skąd wzięło się Pana zainteresowanie Art Nouveau?
Antoine Fleury: Sztuka secesyjna zainspirowała mnie dawno temu. Z racji mojego zawodu często bywam w antykwariatach gdzie można znależć przepiękne przedmioty z tego okresu. Zakochałem się w tej sztuce i tym samym stała się moja pasja. Tak właśnie rozpoczęła się moja przygoda ze sztuką Art Nouveau. Przez lata udało mi się zgromadzić piękną kolekcją przedmiotów z epoki wykonanych w tym stylu. Na kolekcję tą składają się meble, witraże, plakaty, drobne przedmioty ozdobne, ale również kaloryfery.
Z miłości do form secesyjnych oprócz przedmiotów z epoki chętnie gromadzę również interesujące przedmioty zaprojektowane i wytworzone współcześnie – np. krzesła współczesnego architekta i twórcy wzornictwa Philippe Starcka.
Gdzie mogą szukać inspiracji twórcy biorący w naszym konkursie biżuteryjnym Kalendarz Royal-Stone 2017 do inspiracji “Urok secesji”?
Antoine Fleury: bogatym i niewyczerpanym źródłem inspiracji na pewno są wszystkie formy, jakie można odnaleźć w dziełach z tego okresu. Warto także zwrócić szczególną uwagę na dzieła słynnego projektanta biżuterii okresu Art Nouveau Rene Lalique’a.
René Lalique to geniusz biżuterii epoki secesji, jego niepowtarzalne motywy kobiece łączone z naturalistycznymi formami roślinnymi, pięknie przedstawionymi owadami są po prostu fascynujące. Kochał szkło i opalizacje, jego biżuterię pokochały wielkie sławy światowe.
Kliknij, aby obejrzeć niektóre z prac artysty.
Dziękujemy za rozmowę.
,
Antoine Fleury wraz z rodziną mieszka w niewielkim miasteczku pod Paryżem – Chartres; miasto znane jest m. in. z przepięknej katedry gotyckiej Notre-Dame, będącej na liście “Cudów Świata”.
Strona internetowa: Aux2elephants (2 słonie)
Z języka francuskiego tłumaczyła:
Iwona Fleury
P.S. Miło nam również poinformować, że Antoine Fleury dołączył do grona JURY w konkursie Kalendarz Royal-Stone / Inspiracja UROK SECESJI
Swoją secesję prawie kończę, jeszcze zdjęcie i posyłam, niech się dzieje 🙂 ciekawy wpis i piękna pasja. Taki sufit mieć we własnym domu !!!