Zestawienie popularnych nici używanych w beadingu i hafcie koralikowym

Rozpoczynając swoją przygodę z małymi koralikami, należy odpowiednio dobrać nici. Zarówno haft koralikowy, jak i beading wymagają nici mocnych, nieplączących się, trwałych, gładko i bez problemu przechodzących nawet przez najmniejsze koraliki.  Oczywiście nici te muszą także zmieścić się w smukłe uszka igieł do beadingu.

Do wyboru mamy wiele różnych gatunków nici. Jedne jak np. Miyuki czy One-G produkowane są z myślą o pracy z drobnymi koralikami, inne, jak Tytan, Poly Sheen czy Conitex, to nici o typowo krawieckim i zdobniczym rodowodzie – typowe nici z pasmanterii, ale dzięki swoim cechom przyjęte przez rękodzielniczki na grunt beadingu i haftu koralikowego.


 Jakie cechy charakteryzują nici odpowiednie do beadingu i haftu?

  1. Przede wszystkim nici do beadingu powinny być mocne. Pracując z koralikami i tworząc z nich misterne sploty często musimy mocnozaciągnąć nić, aby wszystkie koraliki równo leżały i dobrze przylegały do siebie tworząc zwartą, stabilną całość. Nici produkowane do prac rękodzielniczych zwykle mają już odpowiednią wytrzymałość. Inaczej jest w przypadku niektórych nici krawieckich takich jak np. nić monofilowa Conitex, która oryginalnie została zaprojektowana jako nić do niewidocznego podszywania spódnic czy nogawek spodni. Jej wytrzymałość z punktu widzenia beaderek jest dalece niezadowalająca.
  2. Nici powinny być cienkie. Producenci nici zwykle podają ich grubość. Czasem jest to wielkość wyrażona w milimetrach, czasem tajemnicza wielkość tex (lub dtex). Wielkość ta określa  ilu splotowe są nici i ile waży 1 km (tex) lub 10 km (dtex) takiej nici (zwykle wartość tex /dtex mają podane nici szwalnicze lub włóczki czy kordonki). Dla przykładu weźmy nici Tytan 80 firmy Ariadna. Nici te mają dtex 113 x 3, co oznacza, że nić składa się z 3 pojedynczych wątków skręconych ze sobą i każde 10 km pojedynczego wątku tych nici waży 113 g. Innymi słowy, każde 10 km trójwątkowej nici Tytan 80 waży 3 x 113 g, czyli 340 g. Możemy zatem porównać ze sobą grubość poszczególnych nici, obliczając wagę np. 1 km. Niestety, na podstawie wartości tex nie jesteśmy w stanie obliczyć ich grubości. Niektórzy producenci jak np. producent nici S-lon zastępuje konkretne wartości liczbowe literami alfabetu – i tak S-lon AA jest cieńsza niż S-lon D.
  3. Nici powinny dobrze przechodzić przez wąskie uszko cienkich igieł do beadingu, a także – co bardzo istotne – dobrze układać się wewnątrz koralików. Wiele projektów wymaga wielokrotnego przechodzenia nicią przez ten sam koralik. Nie ma większego problemu niż niemieszcząca się w koralikach  nitka w końcowych etapach pracy. Typowe nici do beadingu są spłaszczone, dzięki czemu nie spotka nas taka przykra niespodzianka.
  4. Nie bez znaczenia jest oferowana gama kolorystyczna nici, szczególnie jeśli w naszym projekcie planujemy użycie koralików transparentnych, lub nici będą częściowo widoczne jak np. w ściegu murkowym (brick stitch). We wspomnianych sytuacjach dobrze dobierać nici pod kolor koralików lub kolor materiału wykończeniowego haft. Można też wybrać nici monofilowe żyłkowe np. Gutermanna lub cienką żyłkę jubilerską Griffina.
  5. Ważną cechą nici do beadingu jest ich gładkość i to, że się nie plączą. Nici dedykowane beadingowi zwykle są gładkie, często już nawoskowane przez producenta, co bardzo poprawia komfort pracy z nimi. Gładkie nici to jednak nie to samo co nici śliskie – te mogą sprawiać nieco kłopotu, nie dając się dobrze zaciągnąć i tym samym „rozluźniając” ściegi (np. Ariadna Tytan czy Poly Sheen).  Jeśli nasze nici plączą się w czasie pracy, możemy sami je nawoskować specjalnym woskiem do nici.
  6. I w końcu nici do beadingu czy haftu koralikowego nie powinny się mechacić i rozdwajać. Czasem w trakcie pracy musimy spruć jej część. Wiadomo, iż to nadwyręża nić. Nici dobrej jakości dzielnie zniosą takie praktyki, te słabsze potrafią mechacić się nawet w czasie pracy i jesteśmy wtedy zmuszeni do pracy krótszymi odcinkami, a co za tym idzie częstszego zakańczania i dołączania kolejnych odcinków nici.

W poniższej tabeli (kliknij, aby powiększyć) zestawiłam najważniejsze cechy nici z ich zaletami i wadami (jak to zwykle bywa ocena jest raczej subiektywna, oparta na moich doświadczeniach i doświadczeniach znanych mi użytkowniczek nici). Oczywiście to, co czasem jest zaletą, w innym przypadku może być wadą i na odwrót. Zwykle nie polecam żyłki do prac  beadingowych, a wręcz ją odradzam. Jednak istnieją projekty, przy których realizacji nic nie zastąpi żyłki np. wtedy kiedy chcemy pracować z przezroczystymi koralikami i nie możemy wybrać nawet najbliższej kolorystycznie nici, bo i tak będzie ją widać, a kolor koralików przez to ulegnie zmianie. Ważną cechą w wyborze nici jest także cena, czasem szkoda wybrać drogie nici, jeśli planujemy tylko jeden projekt z ich użyciem. Można wtedy rozważyć zakup nici tańszych, ale mniej wytrzymałych lub wymagających nawoskowania.