Nausznice z łańcuszkami to bardzo efektowny a jednocześnie bardzo prosty do wykonania projekt. W sam raz w sam raz na karnawał.

Łatwy projekt, z którym poradzą sobie nawet osoby całkowicie początkujące przygotowała dla Was biżuteryjna Artystka – Anna Zalewska.

Zajrzyj na fanpage Autorki aby zobaczyć, jakie cuda można tworzyć z miedzi i mosiądzu, a potem szczypce w dłoń i do dzieła!


Materiały potrzebne do wykonania nausznic z miedzi.

fot. 1

Narzędzia potrzebne do wykonania nausznic z miedzi.


Wykonanie baz nausznic z drutu miedzianego.

Bazy zausznicy wykonujemy z drutu miedzianego grubości 1,2 mm. Na jedną nausznicę potrzebujemy  20cm drutu.
Trzymając szczypcami okrągłymi za sam koniec drutu zakręcamy na nich pierwsze oczko (fot. 2).

Uwaga: Końcówki robocze szczypiec okrągłych mają kształt stożka. Z tego powodu dobrze jest zapamiętać, w którym miejscu szczypiec nawijane było pierwsze oczko. Jeśli kolejne oczka będziemy zakręcać w tym samym miejscu części roboczej szczypiec, to wszystkie będą miały taką samą średnicę. Aby sobie ułatwić zadanie możemy pisakiem zrobić kreseczkę na końcówce szczypiec w miejscu, którego średnica nam odpowiada i w tym miejscu nawijać wszystkie kolejne oczka.

fot. 2

Kolejne oczka wykonujemy zawijając drut zawsze w tę samą stronę. Powinien nam wyjść kształt jakby rozciągniętej sprężyny. Jeśli planujemy wykonać parę nausznic, to już na tym etapie powinniśmy wykonać także drugą bazę, aby „sprężynki” wyszły nam tej samej długości (fot. 3 i 4).

Koniec drutu zwijamy w luźną spiralę posługując się szczypcami okrągłymi. Aby usztywnić bazę oklepujemy ją delikatnie młotkiem. Należy przy tym uważać aby nie uderzać młotkiem za mocno w miejscach, w których drut się krzyżuje (to osłabiłoby konstrukcję). Po tej operacji poprawiamy jeszcze kształt baz do czasu uzyskania efektu widocznego na fot 5.

fot.5

Teraz wystarczy podgiąć końce spiral do góry (fot.6). Zagięta końcówka będzie opierała się o brzeg ucha i przytrzymywała stabilnie nausznicę. Jeśli pojawi się potrzeba dopasowania nausznicy do wielkości ucha, wystarczy zwinąć lub rozwinąć fragment spirali.

fot.6

Wykonanie zawieszek do nausznic z miedzi.

Teraz czas na wykonanie dekoracyjnych zawieszek z łańcuszka i koralików, które połączymy z bazami.

Do montażu koralika wykorzystamy drut miedziany o grubości 0,6 mm. Drut przekładamy przez koralik i zaginamy tak, aby jeden z końców drutu był dłuższy, a jego końce się skrzyżowały (fot.7).

fot.7

Odginamy dłuższy drut tak, żeby znalazł się w osi koralika, a krótszy w taki sposób by z pionową końcówką tworzył kąt 90 stopni (fot.8).

fot.8

Teraz jednymi szczypcami przytrzymujemy druty za koralikiem, a drugimi chwytamy za krótszą końcówkę drutu i owijamy ją dwukrotnie wokół dłuższej (fot.9). Nadmiar drutu odcinamy szczypcami tnącymi. 

fot.9

Nakładamy mały koralik i odginamy drut pod kątem prostym (fot.10). Pozostawiamy miejsce nad koralikiem na drugi oplot, który wykonamy w kolejnym kroku.

fot.10

Za pomocą szczypiec okrągłych wykonujemy kółeczko z drutu w niewielkiej odległości za zgięciem i zakładamy je na ostatnie ogniwo łańcuszka (fot.11). W ten sposób wykonamy tzw. lupik (loop).

fot.11

Teraz czas na zamknięcie loopa. Jednymi szczypcami przytrzymujemy oczko. Drugimi owijamy końcówkę drutu w miejscu między oczkiem, a koralikiem (fot.12). Odcinamy nadmiar drutu i dociskamy końcówki przy koraliku. W ten sposób przygotowujemy wszystkie łańcuszki-zawieszki (fot.13), które następnie połączymy z bazami.

Gdy mamy już przygotowane zawieszki otwieramy oczka baz przez ich delikatne rozgięcie (fot.14). Dzięki temu będziemy mogli przewlec oczka łańcuszków-zawieszek i umieścić je na docelowych miejscach miejscach.

fot.14

Gdy zawieszki znajdą się w swoich docelowych miejscach (fot.15) zamykamy oczka w bazach delikatnie ściskając płaskimi szczypcami.

fot.15

Nausznice są gotowe!

Życzę udanego tworzenia!

Anna Zalewska/Klejnotki