Jak zrobić wypukłe serduszko z koralików Toho?

Koralikowe serduszko jest uroczym elementem ręcznie robionej biżuterii. Może stać się kolczykiem, zawieszką, brelokiem, a nawet pierścionkiem. Dzisiejszy tutorial przeznaczony jest dla osób z pewnym doświadczeniem beadingowym — znającym ścieg tubular peyote i herringbone.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do zrobienia serduszka z koralików

Sposób szycia wypukłych serduszek z koralików

1 Przygotuj ok. 1 m nici. Nawlecz 3 koraliki (3TR). Jeszcze raz przejdź igłą przez pierwszy nawleczony koralik. Przesuń koraliki do końca nici, pozostawiając ok. 10 cm ogonek.

2 Nabierz 2TR i przeprowadź nić jeszcze raz przez koralik, z którego wychodzi. W tym momencie  nić wychodzi z centralnego koralika, który w finale będzie dolnym czubkiem serduszka.

3  Przejdź nicią przez sąsiedni koralik. Nabierz 2TR i przejdź przez kolejny koralik.

4 Dalej przejdź nicią  przez koralik po drugiej stronie centralnego koralika. Nabierz 2TR i przejdź przez kolejny koralik. Zaciągnij nić. Praca ułoży się w kształt przypominający literę V. Na koniec przejdź nicią przez koralik po drugiej stronie koralika centralnego i pierwszy z pary koralików doszytych w poprzednik punkcie. Zaczynamy pracę w okrążeniach. Każde kolejne okrążenie będziesz kończyć przechodząc nicią przez pierwszy koralik doszyty w danym okrążeniu. Praca będzie polegała na doszywaniu par koralików (ścieg herringbone) po obu bokach i doszywaniu pojedynczych koralików (ścieg peyote) pomiędzy nimi.

5 W kolejnym okrążeniu doszyjesz kolejno 2TR (herringbone) 1TR (peyote), 2TR (herringbone), 1TR (peyote). Na koniec przejdź przez pierwszy koralik z pierwszej pary koralików. Praca coraz bardziej przypomina trójkąt.

6 Pracuj dalej tym sposobem, doszywając pary koralików ponad parami koralików (herringbone), a po jednym koraliku pomiędzy koralikami ściegu peyote. W tym kroku zatem doszyjesz 2TR, 1TR, 1TR, 2TR, 1TR, 1TR, czyli w sumie 8 koralików. Na koniec oczywiście przejdź nicią przez pierwszy koralik pierwszej doszytej w tym punkcie pary. Kontynuuj szycie tym sposobem.

7 Szyj powyższym sposobem, aż uzyskasz 16 koralików w obwodzie.

8 Złóż pracę kierując, koraliki szyte ściegiem herringbone do siebie. Nabierz 1TR i przejdź przez symetryczny koralik w drugiej części serduszka.

9 Czas na ukształtowanie łuków serduszka. Nadal będziesz pracowała w okrążeniach, teraz już tylko ściegiem peyote. Niebieską kropką oznaczono koralik łączący  brzegi ściegu herringbone, to pierwszy koralik nowego okrążenia. W tm okrążeniu doszyjesz w sumie 8 x 1TR (niebieskie kropki), na koniec pamiętaj o ponownym przejściu przez pierwszy koralik.

10 Uszyj jeszcze trzy okrążenia po 8 koralików każde. Następnie zacznij redukować liczbę koralików w obwodzie.
Doszyj 1TR,  kolejny 1TR doszyj, chwytając dwa kolejne koraliki — w ten sposób zredukujesz liczbę koralików w okrążeniu. Następnie doszyj 2 x 1TR, kolejny 1TR doszyj, przechodząc igłą przez dwa kolejne koraliki = redukcja. Okrążenie zakończ doszyciem 1TR i przejściem przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik. W obwodzie  po redukcji powinnaś otrzymać w sumie 6 koralików.

11 W następnym okrążeniu doszyj 6 x 1TR – drugi i piąty z doszywanych koralików ułożą się nad redukcjami z poprzedniego okrążenia.

Szycie wypukłego serduszka z koralików - tutorial royal-stone.pl

12 Czas na kolejną redukcję.  Trzy razy doszyj 1TR wykonując za nim redukcję, czyli przechodząc jednocześnie przez dwa kolejne koraliki. W tym okrążeniu doszyjesz jedynie 3 koraliki. Zakończ jak zwykle, przechodząc przez pierwszy koralik doszyty w tym punkcie.

13 Czas na zamknięcie tej strony serduszka. Przejdź samą nicią przez trzy koraliki doszyte w poprzednim okrążeniu. Powtórz to jeszcze raz, aby koraliki ładnie do siebie przylegały, zaciągnij nić. Zauważ, że serduszko jest bardziej wypukłe z jednej strony, to będzie jego front.

14 Czas na przygotowanie bigli. Jeśli Twoje bigle rybki nie mają lupika na zakończeniu wywiń je za pomocą szczypiec okrągłych. Lupiki powinny być na tyle duże, żeby bigle nie wysunęły się z robótki. Możesz też dla pewności na końcówce umieścić dowolny koralik w roli stopera.

15 Kierując igłę przez kolejne koraliki przejdź do tylnego koralika doszywanego ściegiem herringbone w pierwszej części pracy – za chwilę będziesz szyła drugi łuk serduszka. Wypełnij uszytą połowę serduszka filcem lub pocięta folią, umieść wewnątrz bigiel-rybkę. Umocuj bigiel (pamiętaj, że serduszko jest bardziej wypukłe od frontu – umiść bigiel prawidłowo!) łącząc  1TR przeciwległe koraliki ściegu herringbone. Kontynuuj doszywanie po 1TR aż do końca okrążenia, na koniec przejdź przez pierwszy koralik tego krążenia = koralik łączący koraliki szyte ściegiem herringbone (analogicznie jak w p. 9)

16 Analogicznie jak w pierwszym łuku serduszka doszyj kolejne okrążenia po 8 x 1TR. 

17 Rozpocznij redukowanie liczby koralików obwodzie. Doszyj 2 x 1TR, wykonaj redukcję przechodząc nicią przez dwa kolejne koraliki, doszyj 3 x 1TR, wykonaj redukcję, okrążenie zakończ doszyciem 1TR i przejściem jeszcze raz przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik.  Napełnij serduszko resztą filcu lub folii, tak, żeby ładnie trzymało kształt, a bigiel leżał prawidłowo w osi pracy.

18 W następnym okrążeniu doszyj 6 x 1TR – drugi i piąty z doszywanych koralików ułożą się nad redukcjami z poprzedniego okrążenia. Dalej wykonaj trzykrotnie redukcję na przemian z doszywaniem 1TR. Na koniec przejdź nicią kilkukrotnie przez koraliki ostatniego okrążenia, zaciągnij nić.

Ostatnie, zamykające okrążenie w szyciu wypukłego serduszka z koralikó.

Kolczyk jest gotowy. Drugi wykonaj analogicznie jak pierwszy. Pochowaj końce nici  przechodząc kilkukrotnie przez sąsiednie koraliki, odetnij nadmiar nici.

Gotowe kolczyki - serduszka 3D z koralików Toho.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Życzę Wam słodkich Walentynek i dużo miłości do koralikowania i wszelkich prac ręcznych.