Jak zrobić naszyjnik z muszli?

Jest lato, więc na naszym blogu nie mogło zabraknąć inspiracji muszelkowych. Tym razem przygotowałam dla Was tutorial na naszyjnik, z muszli. Oczywiście możecie go urozmaicić innymi elementami, na przykład perłami, bursztynem, koralem lub kamienieniami ozdobnymi. Naszyjnik jest bardzo prosty w wykonaniu, a jednocześnie bardzo efektowny, więc poradzą z nim sobie nawet osoby zaczynające przygodę z tworzeniem biżuterii.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Zobacz, krok po kroku, jak wykonać naszyjnik na lato.

Naszyjnik powstał z inspiracji naszyjnikiem naszej royalowej koleżanki Ewy, która muszle i perły kocha i nosi cały rok, nie tylko w sezonie letnim. Możecie go odszukać na naszym instagramie @royalstone_pl
Kliknij baner jeśli chcesz zobaczyć więcej darmowych tutoriali  na wykonanie biżuterii z muszlami kauri.

Czego będziesz potrzebować do zrobienia naszyjnika z muszli:

Jak zrobić naszyjnik z muszlami

Zaczynamy od przygotowania bazy, czyli łańcuszka. Mój naszyjnik ma 42 cm. Doczepiam do niego z jednej strony zapięcie w rozmiarze 13 mm, a z drugiej strony drobniejszy łańcuszek, tzw. przedłużkę, który ułatwi mi zapinanie. Do tej części łańcuszka nie będą doczepiane żadne elementy ozdobne poza ozdobą blaszką na końcu.

Zapięcie, łańcuszek przedłużkowy oraz zawieszkę doczepiam przy pomocy ogniwa otwartego. Ogniwo należy lekko rozchylić przy użyciu narzędzi jubilerskich (np. szczypiec płaskich oraz okrągłych). Przy otwieraniu ogniwa należy pamiętać, by nie rozciągać go na boki, tylko rozchylać.

Do tak stworzonej bazy będziemy doczepiać elementy ozdobne. To, jak gęsto je rozmieścisz, zależy tylko od Twojego projektu i tego, jaki efekt chcesz uzyskać.

Mocowanie kamieni na rzemieniu.

Kamienie można oczywiście podwiesić na szpilce, ale ja wybrałam nieco inny sposób – podwieszenie ich na rzemieniu, który dodatkowo ozdobi mój naszyjnik.
Przygotuj odcinek rzemienia o długości 25-30cm i przełóż przez ogniwo w łańcuszku. Możesz zaczynać w dowolnym miejscu. Rzemień można dowiązać najzwyklejszym supłem (po prostu tak, aby się trzymał), lub możesz wykonać bardziej ozdobne wiązanie-węzeł podwójny.

Wykonanie węzła podwójnego

Dolnym odcinkiem rzemieniem należy wykonać dwa owinięcia wokół górnego odcinka, a następnie koniec rzemienia, którym wykonywałaś owinięcia, należy przełożyć przez pętelkę od lewej do prawej i zacisnąć.
Myślę, że dużo łatwiej będzie to zrozumieć, patrząc na zdjęcia poniżej. 

Po przymocowaniu rzemienia koniec, którym owijałaś, przytnij i kapnij kroplę kleju na supeł. Na drugą część rzemienia nałóż koralik, a pod nim wykonaj najzwyklejszy supełek, żeby koralik nie spadł.
Supły zabezpieczamy klejem, żeby się nie rozwiązywały w trakcie noszenia naszyjnika.

Mocowanie kamieni za pomocą drutu jubilerskiego

Kamienie wiercone wierzchołkowo, możesz dowieść za pomocą kawałka drutu/szpilki. Zrobimy tzw. krawatkę.
Przygotuj odcinek drutu i długości około 3 cm. Drut, żeby utrzymać kamień, nie powinien być cieńszy nić 0,6 mm.
Odcinek druty złóż na pół, a następnie szczypcami płaskimi podegnij końce drutu do wewnątrz (około 3 mm z każdej strony). Tak powstałe “łapki” posłużą do chwycenia kamienia.

Przygotowany kamień podwieś na łańcuszku przy użyciu ogniwa otwartego. Otwierając ogniwo pamiętaj, by go nie rozciągać na boki, a jedynie rozchylać.

Mocowanie muszelki na łańcuszku

Muszelkę można podwiesić na drobnym łańcuszku. Ja wykorzystałam łańcuszek z ogniwkami, ale możesz też użyć łańcuszka kulkowego.
Przygotuj odcinek łańcuszka o długości ok. 3 cm i przełóż go przez muszelkę. Połącz go ogniwem i doczep do łańcuszka bazowego.

W analogiczny sposób dołączaj poszczególne elementy.
Wykorzystanie surowego rzemienia dodatkowo urozmaica pracę i nadaje jej bardzo naturalnego charakteru, ale jeśli nie masz idealnego rzemienia, możesz podwiesić wszystkie elementy na dużych ogniwach oraz szpilkach.

Do stworzenia takiego naszyjnika możesz wykorzystać skarby przywiezione z wakacji lub pojedyncze kamienie i elementy, dla których nie znalazłaś wykorzystania w innych projektach.

Czym wiercić otwory w muszelkach?

Jeśli w swoich zbiorach z wakacji masz różne muszelki i inne znaleziska możesz je także wykorzystać do zrobienia naszyjnika. Muszelki są dość miękkim materiałem, dlatego możesz łatwo zrobić w nich otwór samodzielnie. Wystarczy wykorzystać do tego cienkie wiertło i ręczną wiertarkę lub rozwiertak. Jeśli nie masz takiego sprzętu z pewnością lokalny rzemieślnik – zegarmistrz, złotnik lub grawer wykona taką usługę za niewielką opłatą.