Jest lato, więc na naszym blogu nie mogło zabraknąć inspiracji muszelkowych. Tym razem przygotowałam dla Was tutorial na naszyjnik, z muszli. Oczywiście możecie go urozmaicić innymi elementami, na przykład perłami, bursztynem, koralem lub kamienieniami ozdobnymi. Naszyjnik jest bardzo prosty w wykonaniu, a jednocześnie bardzo efektowny, więc poradzą z nim sobie nawet osoby zaczynające przygodę z tworzeniem biżuterii.

Zobacz, krok po kroku, jak wykonać naszyjnik na lato.

Naszyjnik powstał z inspiracji naszyjnikiem naszej royalowej koleżanki Ewy, która muszle i perły kocha i nosi cały rok, nie tylko w sezonie letnim. Możecie go odszukać na naszym instagramie @royalstone_pl

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały:

  • Zapięcie karabińczyk w rozmiarze 11-15mm. Rozmiar dopasuj do wielkości i ciężaru naszyjnika.
  • Muszelki, koral, kolce jeżowca, bursztyn, zawieszki metalowe. Wybierz elementy, które chcesz dowiesić do łańcuszka.
  • Rzemień naturalny o średnicy 1-1,2mm (rzemień musi przejść przez dziurki w kamieniach i muszlach).
  • Drut o średnicy 0,6mm.
  • Drobny łańcuszek do podwieszania elementów.

Zaczynamy od przygotowania bazy, czyli łańcuszka. Mój naszyjnik ma 42 cm. Doczepiam do niego z jednej strony zapięcie w rozmiarze 13mm, a z drugiej strony drobniejszy łańcuszek, tzw. przedłużkę, który ułatwi mi zapinanie. Do tej części łańcuszka nie będą doczepiane żadne elementy ozdobne poza ozdobą blaszką na końcu.

Zapięcie, łańcuszek przedłużkowy oraz zawieszkę doczepiam przy pomocy ogniwa otwartego. Ogniwo należy lekko rozchylić przy użyciu narzędzi jubilerskich (np. szczypiec płaskich oraz okrągłych). Przy otwieraniu ogniwa należy pamiętać, by nie rozciągać go na boki, tylko rozchylać.

Do tak stworzonej bazy będziemy doczepiać elementy ozdobne. To, jak gęsto je rozmieścisz, zależy tylko od Twojego projektu i tego, jaki efekt chcesz uzyskać.

  1. Doczepianie kamieni na rzemieniu.

Kamienie można oczywiście podwiesić na szpilce, ale ja wybrałam nieco inny sposób-podwieszenie ich na rzemieniu, który dodatkowo ozdobi mój naszyjnik.
Przygotuj odcinek rzemienia o dł. 25-30cm i przełóż przez ogniwo w łańcuszku. Możesz zaczynać w dowolnym miejscu. Rzemień można dowiązać najzwyklejszym supłem (po prostu tak, aby się trzymał), lub możesz wykonać bardziej ozdobne wiązanie-węzeł podwójny.

Węzeł podwójny:
Dolnym rzemieniem należy wykonać dwa owinięcia wokół górnego, a następnie koniec rzemienia, którym wykonywałaś owinięcia należy przełożyć przez pętelkę od lewej do prawej i zacisnąć.
Myślę, że dużo łatwiej będzie to zrozumieć po prostu patrząc na zdjęcia ponieżej. 

Po przymocowaniu rzemienia koniec, którym owijałaś przytnij i kapnij kroplę kleju na supeł. Na drugą część rzemienia nałóż koralik a pod nim wykonaj najzwyklejszy supełek, żeby koralik nie spadł.
Supły zabezpieczamy klejem, żeby się nie rozwiązywały w trakcie noszenia naszyjnika.

2. Doczepianie kamieni za pomocą drutu

Kamienie wiercone wierzchołkowo, możesz dowieść za pomocą kawałka drutu/szpilki. Zrobimy tzw. krawatkę.

Przygotuj odcinek drutu i dł. około 3 cm. Drut, żeby utrzymać kamień, nie powinien być cieńszy nić 0,6mm.

Odcinek druty złóż na pół, a następnie szczypcami płaskimi podegnij końce drutu do wewnątrz (około 3mm z każdej strony). Tak powstałe “łapki” posłużą do chwycenia kamienia.

Przygotowany kamień podwieś na łańcuszku przy użyciu ogniwa otwartego. Otwierając ogniwo pamiętaj, by go nie rozciągać na boki, a jedynie rozchylać.

3. Podwieszanie muszelki przy użyciu łańcuszka

Muszelkę można podwiesić na drobnym łańcuszku. Ja wykorzystałam łańcuszek z ogniwkami, ale możesz też użyć łańcuszka kulkowego.

Przygotuj odcinek łańcuszka o dł. ok 3cm i przełóż go przez muszelkę. Połącz go ogniwem i doczep do łańcuszka bazowego.

W analogiczny sposób dołączaj poszczególne elementy.
Wykorzystanie surowego rzemienia dodatkowo urozmaica pracę i nadaje jej bardzo naturalnego charakter, ale możesz podwiesić wszystkie elementy na dużych ogniwach oraz szpilkach.

Do stworzenia takiego naszyjnika możesz wykorzystać skarby przywiezione z wakacji lub pojedyncze kamienie i elementy, dla których nie znalazłaś wykorzystania w innych projektach.

Tak prezentuje się gotowy naszyjnik