Jak zrobić delikatne kolczyki – kwiatki z koralików – zobacz tutorial.

Delikatne kolczyki – kwiatki  są dzisiejszą propozycją tutorialową autorstwa Olgi Ołdziejewskiej tworzącej pod marką Ołdziejka handmade.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do uszycia  kolczyków – kwiatków

Sposób wykonania sztyftów – kwiatków

Przygotuj nić około 150 cm długości. Nawlecz igłę i nabierz 5 koralików Toho 11/0 w kolorze fioletowym oraz jedną perełkę. Umieść koraliki mniej więcej na środku nici. Następnie przejdź raz jeszcze przez koraliki Toho tak jak na zdjęciu. W ten sposób koraliki oplatają połowę perełki. Nawlecz kolejne 5 koralików Toho 11/0 i przejdź igłą przez dwa pierwsze koraliki z połowy okalającej już perełkę. Tym sposobem perełka jest już cała okrążona koralikami.

Teraz  wokół perełki będziesz tworzyć koszyczek ściegiem tubular peyote. Nabierz na igłę 1 koralik Toho 11/0 i omijając sąsiedni koralik doszyj go nie do następnego koralika z pierwszego okrążenia. Pracuj tak do końca okrążenia – w sumie doszyjesz 5 koralików (po jednym do co drugiego koralika okrążenia bazowego). Gdy dojdziesz do końca okrążenia – zgodnie z zasadą ściegu tubular peyote – ostatni koralik doszyj jednym ruchem przechodząc jednocześnie przez koralik okrążenia bazowego i pierwszy doszyty w tym kroku koralik.
Trzecie okrążenie wykonaj w ten sam sposób. Pamiętaj na koniec o przejściu przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik.

Zmień koraliki Toho 11/0 na Toho15/0 i wykonaj analogicznie czwarte – ostatnie okrążenie. Ponieważ zmieniłaś rozmiar koralików na mniejszy Twój koszyczek ładnie się zamknie. Pamiętaj o dobrym zaciągnięciu nici, żeby koraliki dobrze przylegały.
Następnie przejdź igłą między koralikami do pierwszego rzędu, który wykonałaś. Żeby zamknąć koszyczek wokół perełki musisz wykonać jeszcze jedno okrążenie koralikami Toho 15/0 – tak jak w ostatnim okrążeniu z drugiej strony perełki.

Teraz będziesz robić większe płatki kwiatu. Aby zacząć przejdź igłą między koralikami do drugiego okrążenia z Toho 11/0, które wykonałaś.
Następnie zrób pikotki wokół tego okrążenia – nabierz 3 koraliki Toho 11/0 i doszyj je do kolejnego koralika tego okrążenia.
Tworząc ostatnią z pięciu pikotek przejdź igłą do środkowego koralika pierwszej pikotki.

Nawlecz 7 koralików Toho 11 i przejdź igłą przez środkowy koralik następnej pikotki. Powtarzaj do końca okrążenia – powstanie pięć płatków.

Żeby nadać płatkom ładny kształt przejdź nitką jeszcze raz przez koraliki płatków  pomijając środkowy koralik. To znaczy przechodzisz przez trzy, jeden omijasz i wbijasz igłę tak by przejść przez pozostałe trzy koraliki z płatka. Pilnuj, by nitka przy pominiętym koraliku znajdowała się zawsze wewnątrz płatka – dzięki temu płatki będą spiczaste.

Przejdź igłą między koralikami do ostatniego okrążenia Toho 11 (znajdującego się najbliżej Toho 15). Będziesz doszywać mniejsze pałatki.
Wykonaj je analogicznie jak poprzednio – pomiędzy koralikami z tego okrążenia, tym razem jednak nabieraj po 5 koralików Toho 11/0.
Doszyte wszystkie pięć płatków tak jak poprzednio należy uformować. Aby to zrobić przejdź kolejno przez koraliki płatków, za każdym razem pomijając środkowy koralik, pamiętając przy tym by nić zawsze chować od wewnątrz płatka.

Kwiatek jest już gotowy. Możesz wykorzystać go w takiej formie lub tak jak ja dodać jeszcze zielone łodyżki. Aby to zrobić nawlecz na igłę nić, która została z tyłu pracy. Nabierz 26 koralików Toho 11/0 w kolorze zielonym, 1 koralik Fire Polish oraz 1 Toho 15/0. Następnie zawróć igłą przez wszystkie koraliki z wyjątkiem koralika Toho 15. Pamiętaj by za mocno nie naciągać nici – musi być luźniejsza żeby koraliki zwisając ładnie się układały.

Przejdź igłą przez koralik, z którego wychodziła początkowo Twoja nitka, a następnie naokoło do koralika wskazanego na zdjęciu.

Teraz zrób drugą łodyżkę – w ten sam sposób co poprzednią, nawlekając tym razem 32 koraliki Toho 11/0, 1 Fire Polish, 1 Toho 15/0. Po zawróceniu przejdź przez fioletowy koralik, z którego wychodziła twoja nić.
Wykonaj jeszcze jedną łodyżkę z 38 koraliki Toho 11/0, 1 Fire Polish, 1 Toho 15/0.  Po zawróceniu w stronę kwiatka przejdź przez fioletowy Toho 11/0, z którego wyszłaś.

Kolczyki są już prawie gotowe, zostało tylko ich wykończenie. Wytnij ze skórki lub innego materiału, którego użyjesz na „plecy” swojej pracy dwa kółka wielkości mniej więcej 1 groszówki. Każde kółko przebij na środku igłą. Przez powstałą dziurkę przełóż bazę sztyftu.
Nanieś na bazę niewielką ilość kleju i umieść na środku tylnej części kwiatka – na perełce. Pozostaw do wyschnięcia.

Gdy klej zwiąże przyszyj plecki „na okrętkę” przechodząc nicią przez koraliki okalające perełkę.  Zakończ nitkę supełkiem. Nić, która jest z przodu pracy możesz schować w koralikach lub również przeprowadzić między koralikami na tył pracy i zakończyć supełkiem na skórce.

Kolczyk jest gotowy! Pamiętaj – wykonując drugi kolczyk musisz dodawać łodygi w odwrotnej kolejności. W innym wypadku kolczyki nie będą symetryczne.

Kolczyki kwitki z delikatnymi łodyżkami z koralików Toho 11/0 - tutorial krok po kroku.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone


Clematis tutorial pokazujący jak zrobić kwiatkowe kolczyki na sztyftach

Jeśli wykonasz kolczyki wg. mojego kursu koniecznie pochwal się swoją wersją kolorystyczną wysyłając zdjęcia do Galerii Waszych Prac :).

Olga Ołdziejewska, Ołdziejka handmade