W tym tutorialu pokaże Wam jak zrobić efektowny, zwiewny wisiorek z dwoma wierconymi kamieniami z zastosowaniem splotu tzw. podwójnej spirali splotu sznurkowego. Zaczniemy od ukształtowania okręgu o średnicy 2,5 cm z dutu o grubości 1,8 mm. Następnie wykonamy splot podwójnej spirali. Połączymy ogniwkiem miedzianą uszczelkę z okręgiem i dołączymy koralik przewlekając go przez drut miedziany o grubości 1,2 mm. Następnie wykonamy splotem sznurkowym oczko z drutu miedzianego o grubości 0,6mm, którym dowiążemy się do pozostałych elementów wisiorka. Na koniec wykonamy element ozdobny na kaboszonie. Gotową pracę będziemy patynować i czyścić płynem do czyszczenia metali kolorowych Cuprum.

Natalija Antunović / Pracownia Miedzianej Magii

Zaczynamy!


Narzędzia potrzebne do wykonania wisiora wire wrapping:

Materiały potrzebne do wykonania wisiora wire wrapping:

fot.1

ETAP I – Wykonanie bazy w kształcie koła i wykonanie na nim tzw. podwójnej spirali.

Wykonujemy kształt okręgu z odcinka drutu miedzianego o grubości 1,8 mm i długości 7 cm. Kształtujemy go ręcznie lub za pomocą okrągłego przedmiotu, na który możemy nawinąć odcinek drutu. Końcówki drutu szlifujemy pilnikiem aby uzyskać maksymalnie gładką powierzchnię. Powinniśmy uzyskać element widoczny na fot.2b. Będzie on stanowił bazę naszego wisiora.

W kolejnym kroku na drut miedziany o grubości 0,8 mm i długości 20 cm nawijamy drut miedziany o grubości 0,4 mm tworząc przylegającą idealnie do grubszego drutu spiralę. Pożądana długość jaką potrzebujemy to około 6 cm (fot.2b).

fot.2

Następnie owijamy tak przygotowanym drutem przygotowane na początku kółko z drutu o średnicy 1,8mm. Zaczynamy od trzech pojedynczych nawinięć drutem bez oplotu i nawijamy ściśle do siebie przylegające spiralki (fot.3). Ostatnie trzy nawinięcia wykonujemy pojedynczym drutem bez nawinięć. Końcówki drutu dociskamy do bazy płaskimi szczypcami (fot.4).

fot.3
fot.4

ETAP II – Połączenie koralika z bazą.

Szczypcami typu bocianki wykonujemy kółeczko na jednym końcu drutu miedzianego o grubości 1,2 mm, przewlekamy koralik i odcinamy drut na takiej wysokości, aby pozostał nam odcinek około 7mm. Następnie tworzymy bociankami kółeczko na drugim końcu nie domykając go do końca (fot.5).

fot.5

Teraz łączymy koralik z ogniwkiem miedzianym za pomocą otwartego kółeczka (pętelki) i domykamy za pomocą szczypiec. Powinniśmy uzyskać efekt widoczny na fot.6a. W następnym kroku otwieramy ogniwko i dodajemy miedzianą uszczelkę (fot.6b) oraz bazę (fot.6c).

Po domknięciu ogniwka mamy już połączone cztery elementy naszego wisiorka: bazę z nawiniętą na nią podwójną spiralą, koralik, ogniwko oraz uszczelkę miedzianą (fot.6c).

fot.6

Etap III – Dowiązywanie kaboszonu do pozostałych elementów.

Nawlekamy kwadratowy kaboszon na drut miedziany o grubości 0,8 mm (fot. 7a) i zaginamy w sposób widoczny na fot. 7b i 7c.

fot.7

Skręcamy ze sobą końce drutów na odcinku o długości 7cm uzyskując splot sznurkowy. Skręcanie rozpoczynamy blisko kamienia (fot.8a i 8b). Ze splecionego odcinka formujemy kółeczko, którym dowiążemy się do pozostałych elementów wisiorka (fot. 8c).

fot.8

Dowiązujemy kaboszon zakładając ukształtowane kółeczko na bazę i owijamy druty tak, jak pokazano na fot. 9a. 

fot.9

W dalszym kroku końce drutu zaplatamy ze sobą na odcinku ok. 6cm w splot sznurkowy (fot. 10a), kształtujemy w sposób widoczny na fot. 10b i po owinięciu wokół kamienia dowiązujemy w sposób widoczny na fot.10c. 

fot.10

Etap IV – Patynowanie i polerowanie.

Przed procesem patynowania (w naszym przypadku poprzez oksydowanie) pracę dokładnie myjemy w ciepłej wodzie z mydłem. W ten sposób usuwamy wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni. Dzięki temu patynowanie będzie równomierne i uzyskamy ten sam odcień na całości pracy. Do patynowania używamy oksydy na zimno do srebra, która czerni również miedź.  Preparat nanosimy na pracę za pomocą małego pędzelka (pamiętajmy o rękawiczkach ochronnych). Następnie myjemy ponownie wisiorek w wodzie z mydłem i osuszamy.

Końcowe polerowanie przeprowadzimy z pomocą preparatu Cuprum. Niewielką ilość preparatu nanosimy na bawełnianą szmatkę i polerujemy pracę do czasu wydobycia pięknego koloru miedzi oraz uzyskania błysku metalu. Na zakończenie elementy dokładnie myjemy usuwając resztki preparatu, osuszamy i możemy się cieszyć nowym, oryginalnym wisiorkiem.

fot.11

A oto efekt końcowy!

Życzę Wam owocnego tworzenia

Natalija Antunović / Pracownia Miedzianej Magii