Jak zrobić kolorową mandalą z różnych koralików?

Wiosna zaczyna się rozkręcać, a my szukamy trochę koloru, żeby jej przyjście przyspieszyć :). Zrób z nami wisior — mandalę z koralików. Autorka mandali — Basia Lepak z Kororowych koralików zadbała, żeby w tym projekcie koloru nie zabrakło.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do zrobienia mandali z koralików

Koraliki SuperDuo, Toho Round, 
 kryształki FirePolish i perełki Round Beads potrzebne do uszycia mandali wg. wzoru Basi Lepak z Kororowe Koraliki.

Jak zrobić kolorową mandalę z koralików:

Tutorial powstał w celach szkoleniowych, na użytek własny.

1. Do wykonania wzoru potrzeba ok. 2,2 m nitki. Zawiązuję nitkę na bazie, robiąc podwójny supełek, zostawiam 5-7 cm ogonka, który w trakcie pracy schowam w koralikach.  Przesuwam supełek, żeby znalazł się po wewnętrznej stronie bazy. 
Stosując ścieg brick stitch oplatam bazę koralikami TR08 po jej  wewnętrznej stronie.
Nawlekam 2 TR08, przeciągam nitkę pod bazą, następnie wychodzę igłą do góry przez drugi z nawleczonych koralików. Przesuwam lekko oba koraliki, żeby supełek schował się w pierwszym z nich.

2. Nawlekam 1 TR08, przeciągam nitkę pod bazą i wychodzę igłą do góry przez ten sam koralik. Powtarzam aż do oplecenia bazy wkoło.

WAŻNE. Wzór wymaga doszycia dokładnie 60 koralików Toho 8/0 w pierwszym okrążeniu. Jeśli wychodzi Ci 61 koralików, przy oplataniu bazy zrób minimalne odstępy między koralikami, jedynie na tyle, żeby się ze sobą nie stykały, a przy końcu szycia delikatnie zsuń koraliki razem, żeby zrobić miejsce na doszycie ostatniego TR08.

3. Żeby połączyć oba końce, przechodzę igłą w dół przez pierwszy doszyty koralik TR08 i wracam do góry przez ostatni. Jeszcze raz przechodzę igłą w dół przez pierwszy koralik TR08, następnie wychodzę igłą do góry przez drugi TR08. 

4. Nawlekam 3 TR11A i przechodzę igłą w dół przez kolejny TR08, następnie wracam do góry przechodząc igłą przez następny koralik TR08 w rzędzie. Obszywanie powtarzam wkoło bazy. Po doszyciu ostatnich 3TR8 przeciągam nitkę, żeby wychodziła ze środkowego koralika pierwszych trzech TR11A dodanych w tym kroku. 

5. Nawlekam 1 FP i przechodzę igłą przez kolejny środkowy TR11A. Nawlekam 2 SD1 i przechodzę przez następny środkowy koralik TR11A. Powtarzam jeszcze czternaście razy dodając na zmianę koraliki Fire Polish i SuperDuo. Po doszyciu ostatnich koralików przeciągam nitkę, żeby wychodziła z drugiego koralika pierwszej pary SD1, następnie przechodzę igłą przez górną dziurkę tego samego koralika i tym samym zmieniam kierunek szycia. 

6. Nawlekam 2 SD2 i przechodzę igłą przez SD1 obok. Nawlekam 1 TR08 i przechodzę przez następny koralik SD1. Powtarzam jeszcze czternaście razy doszywając na zmianę koraliki SuperDuo i Toho 8/0 Po doszyciu ostatniego TR08 przechodzę przez pierwszy z koralików SD2 dodanych w tym kroku, następnie znowu zmieniam kierunek szycia przechodząc igłą przez jego górną dziurkę.

7. Nawlekam 1 TR11B  i przechodzę przez koralik SD2 obok. Nawlekam 1 TR08 i przechodzę przez następny koralik SD2. Powtarzam czternaście razy doszywając na zmianę koraliki Toho 11/0 i 8/0. Po doszyciu ostatniego koralika wychodzę igłą przez pierwszy dodany w tym kroku TR08.

8. Doszywam 1 RB pomiędzy koraliki TR08, w sumie piętnaście koralików. Wychodzę igłą przez pierwszy dodany w tym kroku koralik RB. 

9. Doszywam 1TR11A pomiędzy koraliki RB z poprzedniego kroku, w sumie piętnaście koralików. Wychodzę igłą przez pierwszy dodany w tym kroku koralik TR11A.

10.  Nawlekam 3 TR11B i wbijam igłę od drugiej strony w ten sam koralik TR11A, z którego wychodzi nitka. Przechodzę do następnego koralika TR11A. Powtarzam to jeszcze czternaście razy. Następnie wychodzę igłą ze środkowego koralika pierwszych trzech TR11B dodanych w tym kroku. Zmieniam kierunek szycia.

11. Doszywam 1 SD1 pomiędzy środkowe koraliki TR11B, w sumie piętnaście koralików SD1. Przechodzę nitką jeszcze raz tą samą drogą przez wszystkie koraliki SD1 i środkowe TR11B. Następnie ponownie zmieniam kierunek szycia przechodząc przez górną dziurkę pierwszego SD1 dodanego w tym kroku.

12. Nawlekam 1 SD2 i przechodzę igłą przez trzy kolejne SD1 doszyte w poprzednim kroku. Doszywanie SD2 powtarzam jeszcze cztery razy doszywając w sumie pięć koralików SD2. Przechodzę nitką jeszcze raz przez wszystkie doszyte SD2. Następnie znowu zmieniam kierunek szycia, przechodząc przez górną dziurkę pierwszego SD2 dodanego w tym kroku. 

13. Doszywam 1 TR11A pomiędzy SD2 doszyte w poprzednim kroku, w sumie dodając pięć koralików. Następnie przechodzą nitką tylko przez TR11A. Zakańczam nitkę, wplatając ją w koraliki i robiąc 1-2 supełki po drodze; ucinam. 

14. Z pomocą szczypiec płaskich montuję ogniwka 6 mm i 4 mm dbając, aby mandala układała się symetrycznie. Na ogniwku 4 mm montuję krawatkę, przewlekam gotowy łańcuszek. 

Montaż krawatki do kolorowej mandali z koralików.

Mandala jest gotowa!

Gotowa mandala z koralików zawieszona na łańcuszku ze stali chirurgicznej. Tutorial royal-stone.pl

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone


Miłego koralikowania!

Basia Lepak, Kororowe Koraliki