Jak wykonać bransoletkę ze sznurka z muszelkami?

Kolejny sezon muszelki są hitem letnich stylizacji. Na naszym blogu dostępne są już trzy tutoriale na biżuterię z kauri-bransoletka makramowa z jedną muszelką, naszyjnik i kolczyki oraz bransoletka z rzemienia i kauri, a ja przygotowałam kolejną wersję bransoletki makramowej z podwójnymi muszlami.

Materiały:

1. Przygotuj około 0,5 metra sznurka i złóż go na pół. Następnie nawlecz na sznurek guzik i wyrównaj jego końce.

2. Pod guzikiem zrób podwójną pętelkę. Dolny sznurek owiń dwukrotnie o górny, Pomóż sobie palcem, żeby pętelka była luźna, a następnie delikatnie wysuń palec, w to miejsce wsuń koniec sznurka i zaciśnij pętelkę.

3. Guzik przymocuj do maty. Jeśli masz matę z pianki, to po prostu przypnij go szpilką, napnij i zamocuj sznurki na dole. Najwygodniej pracuje się, gdy sznurek jest dobrze naprężony.

4. Po przymocowaniu sznurka weź drugi kawałek (1,5 m)  i złóż go na pół.
Pętelkę przełóż pod sznurkiem pionowym (tym przyczepionym do maty).

5. Teraz dolny sznurek (zaznaczony na czerwono) połóż na skos, na sznurek górny, a następnie ten sznurek, który jest pod spodem, przełóż nad sznurkiem pionowym i włóż w pętelkę (powstanie “precelek”). Sznurki zaciśnij.

6. Wykonaj drugi splot. Zacznij od prawej strony. Przełóż sznurek pod pionowymi i na skos, na sznurek po stronie lewej. Następnie lewy sznurek przełóż górą w pętelkę i zaciśnij.

7. Na sznurki, którymi pleciesz, nałóż po jednej przekładce, a następnie wykonaj znowu dwie pętelki. Pętelki wykonuj naprzemiennie, raz z prawej, a raz z lewej strony, wtedy unikniesz skręcania się ściegu.

8. Teraz czas na nawleczenie muszelek. Podobnie jak metalowe przekładki nawlecz na sznurki muszelki Kauri, po jednej z każdej strony.

9. Tak jak poprzednio wykonaj dwa sploty pod muszelkami, samym sznurkiem. Muszelki będą odstawały od sznurka pionowego, układając się w jodełkę.

10. Po zrobieniu dwóch splotów pod muszelkami nałóż na sznurki po jednej metalowej przekładce z każdej strony i wykonaj pod przekładkami kolejne dwa ściegi makramy.

11. Kontynuuj wyplatanie makramy z muszelkami i koralikami na przemian. Długość dostosuj do swojego nadgarstka. Ja w swoją bransoletkę zrobiłam z 22 muszelek.

12. Wyplatanie zakończ przekładkami, zrób dwa ściegi makramowe, a następnie rozdziel główne (pionowe) sznurki.

13. Na rozdzielonych sznurkach zrób makramowe półsłupki. Owiń sznurek, którym wyplatałaś makramę wokół jednego sznurka wiodącego i zaciśnij pętelkę. Półsłupki wykonaj po obu stronach, na długość odpowiadającą wielkości guzika.

14. Po wypleceniu półsłupków z obu stron środkowe sznurki ponownie złącz i teraz na nich obu wykonaj dwa ściegi makramowe tak, jak wyplatałaś wcześniej.

15. Sznurki, którymi wyplatałaś, przytnij krótko, a następnie przypal, żeby zabezpieczyć je przed rozpleceniem. Na dwa wiodące sznurki nawlecz po metalowej przekładce, takiej, którą wyplatałaś między muszelkami, zawiąż supełek i nadmiar sznurka przytnij.

Bransoletka jest gotowa i śmiało można wybrać się w niej wybrać na plażę 😉

Makramowe bransoletki ze sznurka z muszlami kauri
muszla kauri - bransoletka makramowa ze sznurka
Bransoleta sznurkowa z makramy z muszlą kauri pleciona