Jak zrobić ozdobny igielnik?

Dzień Babci za pasem, czas pomyśleć o miłym prezencie – najlepiej własnego wykonania. Zrób dla babci ozdobny igielnik z weluru i mieniących się koralików.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do zrobienia poduszki na igły


Jak zrobić poduszkę na igły ozdobioną koralikami?

Pracę zaczynamy od zrobienia poduszki. Przygotuj papierowy szablon do odrysowania –  prostokąt  o wymiarach 2,5 x 19,5 cm na bok poduszki i koło o średnicy 6,2 cm – na wierzch i spód. Na kawałku błękitnego weluru odrysuj prostokąt i jedno koło, na welurze kremowym odrysuj jedno koło. Wytnij elementy z  1 cm naddatkiem na szew.

Zszyj dwa krótsze boki prostokąta ręcznie lub na maszynie do szycia, prostokąt utworzy bok poduszki.  Następnie  w zszyty prostokąt wszyj kremowe koło.

Odrysuj, a następnie wytnij bez zapasu koło z tekturki. Posmaruj kółko z tekturki klejem ok. 1 cm od krawędzi, a następnie połóż je na kółku z błękitnego weluru stroną z klejem do góry. Zawiń na kółko z tektury naddatek weluru na szew i przyklej go do tekturki w ten sposób powstał spód poduszki. Poduszeczkę wypełnij wypełniaczem lub ścinkami filcu, lub weluru.

Zszyj ręcznie spód i bok poduszki zawijając naddatek  boku do wewnątrz. Szyj drobnym, niewidocznym ściegiem delikatnie chwytając igłą raz bok, a raz krawędź spodu. Baza poduszki jest gotowa.

Przygotuj ok. 120 cm nici. Nawlecz koraliki w następującej kolejności: 1 C, 3 B, 1 A, 1 D, 1 A, 1 E, 1 A, 1 D, 1 A, 4 B i 1 C.
Przesuń je prawie do końca nici, pozostawiając wolną końcówkę nici. Zmieniając kierunek szycia przeprowadź igłę (z pominięciem koralika C) przez ostatni  koralik B. W ten sposób powstał pierwszy rząd.

Nawlecz koraliki w następującej kolejności: 3 B, 1 A,1 D i doszyj je do A-E-A, czyli środkowych koralików pierwszego rzędu.
Nawlecz koraliki w następującej kolejności: 1 D, 1 A, 3 B i doszyj je do pierwszego koralika C z pierwszego rzędu. W ten sposób powstał drugi rząd, a oba końce nici powinny wychodzić z koralika C w tym samym kierunku.

Nawlecz koraliki w następującej kolejności: 3 A, 1 C, 3 B, zmień kierunek szycia i doszyj je do koralika A z drugiego rzędu.
Następnie nawlecz koraliki w następującej kolejności: 1 D, 1 A, 1 E, 1 A, 1 D i doszyj do koralika A z drugiego rzędu.
Nawlecz koraliki w następującej kolejności: 4 B, 1 C. Na koniec zmieniając kierunek szycia przeprowadź igłę przez ostatni właśnie nawleczony koralik B. W ten sposób powstał trzeci rząd.

Powtarzaj drugi i trzeci rząd tyle razy, aż koralikową siateczką da się objąć  poduszeczkę – u mnie potrzeba było to 55 rzędów.

Schemat koralikowej obwódki poduszki na igły - tutorial royal-stone.pl

Zszyj krótsze boki koralikowej siateczki. Nawlecz 3 B i doszyj do koralika A z pierwszego rzędu. Nawlecz 1 D i doszyj do koralików A-E-A z ostatniego rzędu.

Następnie nawlecz 1 D i doszyj do koralika A z pierwszego rzędu.

Nawlecz 3 B i doszyj do C z ostatniego rzędu.

Na koniec nawlecz 3 A i zmieniając kierunek szycia doszyj do C z pierwszego rzędu. Zawiąż supełek na nitce poprzecznej.

Nałóż koralikową ozdobę na poduszeczkę. Nawlecz igłę kawałkiem nici i przyszyj koraliki na całym obwodzie przechodząc raz przez 3 koraliki C, a raz łapiąc kilka nitek weluru ze spodu poduszki.  Na końcu zawiąż supełek. Jeżeli zostało sporo nici to przeprowadź ją do góry pracy.

Wyjdź igłą z górnego koralika C. Nawlecz 1 C, 1 F, 1 C i przyszyj je do sąsiedniego koralika C. Czynność powtarzaj na całym okrążeniu.

Na końcu ściągnij nić i zwiąż supełek. Końcówkę wprowadż w kilka sąsiednich koralików i odetnij jej nadmiar.

Poduszka jest gotowa. Wystarczy już tylko eleganckie opakowanie i można już wybierać się z wizytą do Babci :).

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Ola z Royal-Stone