Od kilku sezonów perły cieszą się niesłabnącą popularnością więc dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kolejny tutorial z perłami w roli głównej. W poniższym wpisie zobaczycie kilka pomysłów na kolczyki i klipsy z perłami.

Jeśli jesteście ciekawi jak powstają perły, oraz jaką symbolikę się im przypisuje, możecie przeczytać nasz wcześniejszy wpis na blogu Perły i doskonałość. Jak powstaje perła hodowana?

Jak powstaje perła hodowana?

Jak zrobić klipsy i kolczyki z perłami?

Niezbędne materiały:

*W tutorialu są wykonywane loopy z owinięciem, weź to pod uwagę kupując szpilki. Na loopik z owinięciem potrzebujesz około 2-3cm szpilki wystającej ponad koralik. Możesz oczywiście zrobić proste loopy bez owinięcia.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Kolczyki na sztyfcie z perłą i łańcuszkiem

Przygotuj:
Odcinek łańcuszka (ja wykorzystałam łańcuszek z otwieranymi ogniwami)
2 szpilki
Perły
Sztyfty do kolczyków

Perłę nawlecz na szpilkę, następnie szpilkę odegnij pod kątem prostym  zostawiając nad perłą około 2mm szyjki (zdj.1 poniżej). Szpilkę możesz odgiąć palcami a jeśli jest bardzo sztywna to przy pomocy narzędzi.

Złap szpilkę szczypcami okrągłymi około 3mm za odgięciem (zdj.2), a następnie owiń szpilkę wokół szczypiec formując oczko (loop) (zdj.3).

Wystający koniec szpilki owiń ciasno wokół szyjki tworząc sprężynkę. Po owinięciu nadmiar szpilki przytnij.

Po wykonaniu loopa z owinięciem połącz perłę z łańcuszkiem. Ja użyłam łańcuszka z otwartymi ogniwami zatem rozchylam łączenie przy użyciu dwóch par szczypiec (możesz użyć np. płaskich i okrągłych), nakładam perłę i domykam ogniwo łańcuszka.

Do drugiego ogniwa należy doczepić bigiel. Tym razem otwieram ogniwo przy biglu i montuję w podobny sposób.

Klipsy z perłą

Przygotuj:
Bazę klipsów z talerzykiem do naklejania
Kaboszony perłowe
Klej – polecam Klej Jinro 401 lub Griffin Blue

W taki sam sposób wykonasz sztyfty z pereł, zamieniając bazę do klipsów na sztyfty z talerzykiem.

Zacznij od odtłuszczenia powierzchni, które będą klejone, czyli spodu perły oraz talerzyka w klipsie (przetrzyj płynem z alkoholem lub płynem do naczyń).
Nanieś kroplę kleju na perłę i przyklej ją do bazy.  Odłóż klipsy na 24 godz. do całkowitego związania kleju.

Kolczyki z perłą na rzemieniu

Przygotuj:
2 perły z dużym otworem
Rzemień o średnicy ok. 1,5mm (dopasuj średnicę rzemienia do otworu w perle)- 2x30cm
2 ogniwa otwarte
Bigle
Kawałek żyłki lub linki do przewleczenia rzemienia przez prełę

Żeby ułatwić sobie pracę, do nawleczenia perły na rzemień użyj linki/żyłki.  Złóż linkę/żyłkę na pół i przełóż przez nią rzemień. Następnie nawlecz na linkę perłę i przeciągnij ją aż na rzemień. Znad perły powinna wystawać mała pętelka rzemienia. Pod perłą zawiąż podwójny supeł. Żeby supeł ładnie się układał zrób go w taki sposób jak robi się węzły przesuwne. Ułóż rzemień, by był w poziomie i owiń dwa razy dolny rzemień wokół palca i drugiego rzemienia. Owijając rzemyk skrzyżuj go, aby ładnie się ułożył. Wysuń palec i w to miejsce wsuń końcówkę rzemyka, którym robiłaś owinięcia. Supeł zaciśnij a końce rzemieni przytnij na taką długość, jaka chcesz by pozostała.

Na koniec przy użyciu ogniw połącz bigle z rzemieniem. Przełóż ogniwo przez pętelkę rzemienia nad perłą i przez otwór w biglu.

Perły na szpilce

Na koniec najprostsze kolczyki, czyli po prostu perły na szpilce.

Przygotuj:
2 szpilki
2 perły
Bigle

Nawlecz perłę na szpilkę, następnie odegnij szpilkę pod kątem prostym, tak samo jak w pierwszych kolczykach. Ze szpilki wywiń oczko, jednak tym razem, zanim zaczniesz owijać koniec szpilki pod oczkiem, zahacz oczko o bigiel. Dopiero po założeniu bigla możesz owijać koniec szpilki pod loopem tworząc ładną sprężynkę.

Jeśli jednak zawiniesz koniec szpilki, zanim założysz biglel użyj wtedy ogniwka otwartego, by połączyć oba elementy ze sobą.