Kamienie szlachetne przyporządkowano nie tylko do znaków zodiaku (ten podział opisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów tutaj), ale również powiązano je z kalendarzowym miesiącem urodzenia. Każdy kolejny miesiąc w kalendarzu to konkretny kamień szlachetny. Dzięki temu Ty sama dowiesz się, który kamień Ci sprzyja i powinnaś nosić go w biżuterii albo tworząc lub kupując biżuterię dla kogoś z łatwością dopasujesz ją do osoby obdarowywanej.

Poniższa lista została wprowadzona przez jubilerów ok. 100 lat temu i jest aktualnie stosowana na całym świecie. Możemy zdać się na gotową listę, albo znaleźć ten jedyny najbardziej pasujący do nas kamień w drodze własnych doświadczeń, oglądania i obcowania różnych kamieni. Z czasem przekonamy się, który ze szlachetnych preciozów zostanie z nami na zawsze, ten który do nas “przemówi” i będzie nas elektryzował swoim pięknem”. Biżuteryjki wiedzą co mam na myśli, prawda?


Kamień dla urodzonych w STYCZNIU – GRANAT

STYCZEŃ – GRANAT

Granat jest pięknym kamieniem szlachetnym o barwie bordowej, zielonej, brązowej i żółtej. Uważa się, że granaty budzą radość działania, dają siłę napędową i wiarę w swój sukces.  Jest kamieniem opiekuńczym, dawniej wierzono, że chroni on przed nieszczęściem i wielkim niebezpieczeństwem. Granat kiedyś kojarzono z krwią, stąd przypisywano mu lecznicze działanie na strukturę krwi, miał pobudzać krążenie i ją rozrzedzać.

Kamień ten jest proponowany na prezentem z okazji 2-giej i 6-tej rocznicy ślubu.  Zajrzyj też do obszernego artykułu o granacie.Kamień dla urodzonych w LUTYM – AMETYST

LUTY – AMETYST

Ametyst to kamień szlachetny dostępny w kolorach od jasnoróżowej, różowej po niemal fioletową czerń. W obszernym wpisie o ametyście pisaliśmy m.in o tym, że ametyst jest kamieniem wstrzemięźliwości i zapobiega upijaniu się (więcej na ten temat przeczytaj tutaj). Poza tym ametyst wprowadza spokój, poczucie bezpieczeństwa i otwiera zmysły na nowe przeżycia. Mówi się, że ametyst łagodzi ból głowy, poprawia jakość snu, a nawet poprawia stan skóry i włosów oraz zapobiega łysieniu.

Kamień ten jest proponowany na prezentem z okazji 4-tej, 6-tej i 17-tej rocznicy ślubu.Kamień dla urodzonych w MARCU – AKWAMARYN

AKWAMARYN – MARZEC

Akwamaryn to prawdziwy klejnot występujących w kolorach morza. Chroni żeglarzy przed sztormami i przynosi szczęście ludziom morza. Przeczytaj więcej w artykule Akwamaryn błękitny kamień żeglarzy.  Akwamaryn otwiera na miłość i prawdę, rozjaśnia myślenie i dodaje odwagi.

Mówi się, że nawet przedłuża młodość osobie, która go nosi 🙂 W lecznictwie akwamaryn pozytywnie ma wpływać na bolesne napięcia mięśni i ból zęba, wzmacnia siłę wzroku.


Kamień ten jest proponowany na prezentem z okazji 16-tej i 19-tej rocznicy ślubu. Kamień dla urodzonych w KWIETNIU – DIAMENT

DIAMENT – KWIECIEŃ

Diament, jeden z najcenniejszych klejnotów świata, w którym tkwi potężna siła (posiada najwyższy stopień twardości). Doskonałość diamentu pomaga szczególnie tym, którzy są na drodze do doskonalenia się i poznawania własnej osoby oczyszczenia się zarówno duchowego jak i fizycznego.

Diament ma pozytywne działanie na nerki i pęcherz oraz układ kostny.

Diament jest najczęściej wybieranym kamieniem do biżuterii zaręczynowej, a także przypisanym do 10 i 60-tej rocznicy ślubu.Kamień dla urodzonych w MAJU – SZMARAGD

SZMARAGD – MAJ

Szmaragdy to klejnoty, które pokochał cały świat. Szmaragdowa zieleń to symbol luksusu i władzy. Zielony szmaragd daje odrodzenie regenerację wewnętrzną, uwalnia osobiste blokady i poprawia samopoczucie.

Szmaragdowi przypisuje się właściwości bakteriobójcze, działa oczyszczająco na wątrobę, pomaga przy zgadze i wrzodach. Przekazy mówią, że dawniej szmaragd pomagał wytrwale znosić poród. Wierzono też, że właściciel szmaragdu może zobaczyć przyszłość.

Szmaragdy wybieramy na 20-tą i 55-tą rocznicę ślubu.Kamień dla urodzonych w CZERWCU – PERŁA

Perła to symbol czystości i skromności, sprzyja wewnętrznemu rozwojowi i pobudza dążenie do doskonałości. Symbolizuje odradzanie się i pomaga przechodzić do następnego etapu życiowego. Chroni przed niepowodzeniem, w starożytności uważano, że perła sprzyja nieprzemijaniu urody i młodości.

Perła usuwa też negatywne emocje i pomaga w oczyszczeniu wewnętrznym.

Perły można prezentować z okazji 1, 3 i 30 – tej rocznicy ślubu.Kamień dla urodzonych w LIPCU – RUBIN

Rubin to symbol władzy królewskiej i miłości. Jest również kamieniem opiekuńczym, daję odwagę i męstwo. Rubiny wprowadzają harmonię, więc można oczekiwać spokojnego życia podczas noszenia tego kamienia.

Rubinu od dawna używano w stanach osłabienia i letargu, mówi się, że wzmacnia serce i aktywizuje krążenie. Rubinu używano również na bóle menstruacyjne, a nawet jako amulet chroniący przed dżumą.

Rubiny są idealne na prezent z okazji 15 i 40-tej rocznicy ślubu.Kamień dla urodzonych w SIERPNIU – PERIDOT

Uważa się, że Peridot / Perydot chroni tych, którzy go noszą od zła i niepowodzeń, jest też skuteczny w przyciąganiu miłości i łagodzeniu silnego gniewu.

Jego naturalny zielony kolor wpływa uspokajająco na nerwy i pomaga w zasypianiu. Ma również zwiększać moc i działanie stosowanych leków. Starożytni nosili pierścienie z perydotu dla złagodzenia objawów depresji.

Perydot poleca się na prezenty z okazji 16-tej rocznicy ślubu.Kamień dla urodzonych we WRZEŚNIU – SZAFIR

Od średniowiecza wiele osób szanowało szafir z powodu zarówno medycznych, jak i duchowych właściwości leczniczych. Wierzono, że podczas noszenia przychodzi wiara i czystość. Kamienie szafiru są stróżem miłości, umacniają wierność i harmonizują uczucia między zakochanymi. Szafir stosowano również do odpędzania uczucia zazdrości i pojednywania się z wrogami. Szafir wykorzystywano do leczenia oczu, miał wzmacniać wzrok, a także do obniżania gorączki.

Pierścionki z szafirem polecane są na prezenty zaręczynowe, a także z okazji 5, 16 i 45-tej rocznicy ślubu.Kamień dla urodzonych w PAŹDZIERNIKU – TURMALIN

Turmalin jest ulubieńcem wielu osób, ze względu na jego energetyczny wielobarwny odcień. Już samo noszenie / oglądanie kolorowych turmalinów powoduje uśmiech i szczęście. Turmalin daje nową energię, radość życia i wiarę we własne siły. Czarny turmalin zaś działa ochronnie na zewnętrzne zagrożenia, ale bywa też pomocny w ujarzmianiu swoich wadliwych cech takich jak zazdrość, złość i przesadna bojaźń. Turmalin bywa używany przy chorobie lokomocyjnej, bólu głowy i wzmocnieniu pamięci.

Biżuteria z turmalinem poleca się na 8-mą rocznicę ślubu.Kamień dla urodzonych w LISTOPADZIE – CYTRYN

Pozytywna jasność cytrynu dodaje siłę do życia, jest przyczyną wielu inspiracji i zadowolenia. Kamienie cytrynu wspierają spokój duchowy, pomagają w budowaniu zgody i pokoju. Jest symbolem stabilności i bezpieczeństwa materialnego. W lecznictwie cytryn stosowany jest na dolegliwości trawienne, pobudza przemianę materii, oczyszcza przewód pokarmowy. Cytryn ma również wpływ na obniżenie depresji i lękliwości.

Biżuteria z cytrynem poleca się na 13-tą i 17-tą rocznicę ślubu.Kamień dla urodzonych w GRUDNIU – TURKUS

Błękitny kolor turkusu uważany jest za symbol odnowy, jest kamieniem zapewniającym szczęście i długowieczność dla właściciela. Pomaga w ciężkich rozmowach lub podczas wystąpień publicznych. Turkus ma działanie opiekuńcze, chroni przed negatywnymi i szkodliwymi wibracjami, mówi się, że wtedy kiedy pochłania złe stany zmienia swoją barwę na mniej efektowną. Jest również kamieniem nadającym trwałość w przyjaźniach. Turkus stosuje się m.in. na problemy z wysławianiem się (jąkanie), problemy sercowe, gardłowe, także w sytuacji dręczenia koszmarami.

Turkus polecany jest w biżuterii dla małżonków na 5-tą, 11 i 18-ta rocznicę ślubu.Miesiąc                               .


Przypisany kamień urodzinowy                              .


Styczeń


Granat

Luty


Ametyst

Marzec


Akwamaryn

Kwiecień


Diament

Maj


Szmaragd

Czerwiec


Perła

Lipiec


Rubin

Sierpień


Peridot

Wrzesień


Szafir

Październik


Turmalin, Opal

Listopad


Cytryn, Topaz

Grudzień


Turkus, Cyrkonia, Tanzanit,
Blue Topaz


Poniżej przykłady biżuterii z kamieniami szlachetnymi znanych polskich rękodzielników:

A z Tobą który kamień najlepiej współpracuje?

Czekam na Wasze komentarze 🙂

Miłej lektury,

Ania