Kolczyki Laena wykonane haftem koralikowym z koralików Les Perles par Puca.

W dzisiejszym tutorialu Basia Lepak pokazuje jak wykonać parę kolczyków z koralików Tinos i Super KheopS par Puca oraz pereł Crystal Pearls Swarowski i perłowych kropelek seashell.

Materiały:

Sposób wykonania

Nawlekam ok. 1m nici, na jej końcu zawiązuję supełek i przechodzę przez środek podkładu.  Przyszywam kryształek w oprawie 2-3 razy przechodząc przez jego dziurki w linii pionowej i poziomej.

Po bokach kryształka doszywam koraliki Super KheopS. Przykładam koralik, aby bok z dwoma dziurkami był skierowany w stronę kryształka, żeby wiedzieć, w którym miejscu wbić się od spodu igłą. Przyszywam koraliki przechodząc dwukrotnie przez obie dziurki.

Między koralikami Super KheopS przyszywam koraliki Tinos. Aby wiedzieć, w którym miejscu mam zacząć, przykładam oba koraliki w odpowiednim miejscu, ale przyszywam każdy osobno. Powtarzam, tak samo, jak w poprzednim kroku przyszywając każdy koralik dwukrotnie.

Po skończeniu wychodzę igłą przez niższą dziurkę pierwszej doszytej pary koralików Tinos. Nawlekam Toho, Perełkę, Toho i przechodzę przez kolejną parę Tinosów. Powtarzam ten krok jeszcze 3 razy i wychodzę przez pierwszy dodany koralik Toho. W tym momencie koraliki Toho i Perełki nie są jeszcze doszyte do podkładu.

Teraz robię kolejne okrążenie przyszywając każdy dodany koralik – Toho i Perełki. Wychodząc z pierwszego Toho wbijam się w podkład tuż za nim, od spodu cofam się i wychodzę raz jeszcze przed tym samym koralikiem i przechodzę przez Toho oraz Perełkę. Powtarzam z następnym i dwoma koralikami, przechodzę przez koraliki Tinos bez przyszywania i dalej przyszywam każdy z trzech koralików pomiędzy nimi.

Wychodzę igłą od spodu na wysokości drugiej dziurki koralików Tinos. Teraz ściegiem wstecznym doszywam koraliki Toho pomiędzy każdą parą Tinosów. Nabieram 2 Toho, wbijam się za nimi w podkład, cofam od spodu, wychodzę przed nimi i przechodzę przez oba igłą. Doszywam kolejny jeden koralik Toho, cofam się od spodu o dwa koraliki, wracam przez dwa i powtarzam, aż dojdę do następnej pary koralików Tinos.

Powtarzam przyszywając Toho między pozostałymi parami koralików Tinos. Następnie zakańczam nitkę, ucinam i odcinam nadmiar filcu, uważając, aby nie przeciąć nici doszywającej koraliki Toho do podkładu. 

Obciętą robótkę odrysowuję na kawałku tekturki, po czym wycinam kształt 2-3mm mniejszy i podklejam nim pracę. Tekturka nie musi być wycięta precyzyjnie, należy jednak pamiętać o zostawieniu miejsca potrzebnego do ponownego obszycia pracy. Następnie całość przyklejam do materiału wykończeniowego i po wyschnięciu kleju obcinam jego nadmiar.

Obszywam pracę murkiem zaczynając mniej więcej na środku jednego z czterech łuków, które tworzą koraliki Toho: na końcu nitki (ok 80cm) zawiązuję supełek, wbijam się między podkład i wykończenie chowając go, i wychodzę tuż przy krawędzi koralików. Nabieram 2 Toho, wbijam się od spodu w podszycie i podkład. Raz jeszcze przeprowadzam nić  przez drugi z doszytych koralików wychodząc pomiędzy pierwszym, a drugim z nich. Następnie nabieram 1 Toho, wbijam się od spodu w wykończenie i podkład i ponownie przechodzę przez doszywany koralik. Nabierając dalej po 1 Toho obszywam w ten sposób połowę okrążenia.

Kiedy jestem w połowie dodaję sztyft, żebym nie musiała ponownie przechodzić przez wszystkie koraliki. Nawlekam 1 Toho, sztyft, 1 Toho i wbijam się w koralik obok. Przechodzę jeszcze 2 razy przez cztery koraliki Toho i sztyft, po czym wychodzę przez ostatni koralik murka i kontynuuję obszywanie.

Po przyszyciu ostatniego koralika przechodzę od góry przez pierwszy przyszyty Toho, wbijam się od spodu na wierzch i wychodzę przez ten sam koralik.
Nawlekam 2 Toho, kroplę, 1Toho. Pomijając koralik Toho wracam przez kroplę i 1 Toho. Nawlekam koralik i wbijam się w koralik po lewej stronie tego, z którego wychodzi nitka. Przechodzę nicią jeszcze raz przez wszystkie Toho i kroplę.

Zakańczam nitkę supełkiem i wszywam ją w pracę. Drugi kolczyk wykonuję identycznie.
Jeśli wykonasz swoją wersję kolczyków Laena nie zapomnij oznaczyć jej #tutorialroyalstone

Basia Lepak