Ametyst kamień królewski

Ametyst jest odmianą kwarcu, niezwykle cenionym kamieniem o naturalnym zabarwieniu fioletowym, purpurowym lub purpurowofioletowym. Swoją barwę zawdzięcza ametyst domieszkom związku żelaza. Tworzy kryształy o pokroju krótkosłupkowa tym i słupkowatym oraz skupienia zbite i ziarniste, często w strukturze widoczne są wstęgi (smugi). Ametyst palisadowy (ametyst sage) charakteryzuje się zygzakowatym ornamentem, czasami jest pokryty białym kwarcem (Ametyst chevron).

Występuje zazwyczaj w skupiskach magmowych, utworach hydrotermalnych i w próżniach skalnych, najczęściej w formie krystalicznych szczotek w geodach. Ametyst charakteryzuje się rysą białą, gęstością na poziomie 2,65 i twardością 7 w skali Mohsa jak wszystkie kwarce. Rzadko występują przezroczyste i dobrze wykształcone kryształy ametystu, raczej spotyka się formy zmętniałe, spękane o nierównomiernym ubarwieniu (zabarwienie ametystu wzrasta zazwyczaj od części dolnej ku wierzchołkowi kryształu).

Ciekawostka: Można sztucznie wpływać na intensywność barwy ametystu poprze jego krótkotrwałe ogrzewanie.

Ametyst Chevron
Ametyst Chevron

 

Ametyst historia i legenda

Nazwa Ametyst (ang. amethyst) pochodzi od greckiego słowa amethystos, oznaczającego “trzeźwy” i wiąże się ze starożytną legendą. Mianowicie rzymski bóg wina Bachus postanowić ukarać poddanych za to, że nie jest należycie przez nich szanowany. Ogłosił, że pierwsza osoba jaką napotka na swojej drodze zostanie pożarta przez tygrysy. Przypadkiem na jego drodze stanęła piękna, młoda dziewczyna o imieniu Amethis, która podążała do świątyni Diany. Kiedy zwierzęta rzuciły się na nią, zdesperowana wezwała boginię Dianę, która uratowała ją zamieniając ją w błyszczący, biały kryształ. Bóg Bachus, pożałował swego okrucieństwa i w akcie ofiary wylał najlepsze swoje wino na kamień, który przybrał piękną fioletową barwę ametystu. Prawdopodobnie z tej przyczyny przez wieki używano ametystowych pucharów podczas alkoholowych uczt, co miało zapobiec upijaniu się i łagodzić jego skutki. Wino i ametyst od wieków łączą legendy, które odkrywają tajemnice tego fiołkowego kamienia.

Pij alkohol z ametystowego pucharu – a nigdy się nie upijesz 🙂

Purpurowy ametyst jest wysoko ceniony od wieków za jego piękno, legendarne moce, które uspokajają umysł i emocje. Aktualnie ametyst jest uznawany jako kamień półszlachetny, dość popularny i powszechny, w starożytności jednak był dużo bardziej cennym klejnotem porównywalnym z diamentem.

ametystowe winogrona
Rzeźbiony ametyst na kształt kiści winogron

Przez wieki ametyst był cenionym symbolem godności królewskiej i kościelnej, był uznawany jako kamień sakralny jako najważniejszy i najbardziej czcigodny. Ametysty jako kamienie królewskie zdobiły berła, korony i biżuterię hierarchów (m.in. klejnoty koronne Katarzyny Wielkiej wykonane były z ametystu oraz kardynalskie i papieskie pierścienie. Dzisiaj wiele katolickich różańców robionych jest z kuleczek ametystu, które mają wprowadzać atmosferę pobożnego spokoju (jak zrobić różaniec z kamieni możesz dowiedzieć się z jednego z poprzednich wpisów).

Ametyst
Ametyst – różne kształty

 

Ciekawostki i właściwości ametystu

 • niegdyś ametyst uznawano za kamień unicestwiający zło, oznaczający czystość duchową i fizyczną
 • według przekazów, orły zabezpieczały swe pisklaki przed atakiem jadowitych wężów wkładając do gniazda ametysty
 • ametyst działa uspokajająco na osoby w gniewie i pobudzeniu
 • wierzono, że kobiety spodziewające się potomstwa powinny nosić na biodrach kulki ametystu aby ich dzieci były mądre i zdrowe
 • uznawano, że ametyst strzeże przed złodziejami i burzami
 • wierzono, że ametyst neutralizuje inne trucizny
 • ametyst miał chronić żołnierzy przed zranieniem i zwyciężał wroga
 • ametyst był amuletem ochronnym noszonym przez egipskich dygnitarzy na szyi podczas podróży – miało to ich uchronić zdradą i zasadzką
 • mielony ametyst miał unieszkodliwiać i odstraszać domowe szkodniki
 • ametyst jest kamieniem związanym z miesiącem luty i znakiem zodiaku Ryby
 • ametyst jest uważany za kamień miłości (pierścień z ametystem nosił ponoć św. Walenty)
Ametyst geoda
Ametyst geody

 

Ametyst w biżuterii

Ametyst jest cennym minerałem poszukiwanym zarówno przez kolekcjonerów (szczotki ametystowe, geody) jak i jubilerów. Wartość kamieni ametystu jest bardzo zróżnicowana i uzależniona od jego jakości. Im bardziej czysty i mocno wybarwiony kamień tym stanowi większą wartość jubilerską – takim kamieniom nadaje się szlif fasetkowy i kaboszonowy. Odmiany zbite ametystu wykorzystywane są do szlifowania w bębnach i formowania kul, elementów płaskich, kropel, łezek chętnie używanych w biżuterii typu handmade.

Z ametystu tworzy się również figurki, wazy, kielichy, puchary, dekoracyjne kule, świeczniki, piramidki itp. Warto wiedzieć, że ametyst najatrakcyjniej wygląda w świetle dziennym, światło sztuczne negatywnie wpływa na odbiór jego koloru.

Ametyst bizuteria
Biżuteria z Ametystem / Autorka: KoralowoKamykowo

 

Ametyst – występowanie na świecie

Najbardziej znane i cenione złoża ametystu na świecie znajdują się w Brazylii, największa geoda  stamtąd mierzy 10x5x3 metry i waży 7 ton – aż trudno sobie wyobrazić taki olbrzymi okaz (dla porównania jedne z większych ametystowych geod oferowanych aktualnie na rynku nie przekraczają wysokości człowieka czyli osiągają wysokość do 2 metrów – ich wartość rynkowa to ok. 40-100 tys zł). Ametyst pochodzi również z Urugwaju, Iranu, Meksyku, USA (Arizona), Boliwii, Kanady, Sri Lanki, Madagaskaru, Indii, Rosji (Syberia), Czech i Słowacji. W Polsce jest najczęściej widziany na Dolnym Śląsku w Masywie Śnieżki, w Karkonoszach, na Pogórzu Kaczawskim i Górach Izerskich.

Ametyst zielony – Prasiolit

Natura oferuje również ametyst o barwie zielonej (jest to Prasiolit), występuje on jednak na tyle rzadko, że zazwyczaj wytwarza się go sztucznie poddając naświetleniu niektóre bezbarwne odmiany kwarcu promieniowaniem jonizującym.

Ametyst zielony
Ametyst zielony Ametyst zielony

 

Co to jest Ametryn?

Ametryn to odmiana kwarcu, która składa się jednocześnie z ametystu i cytrynu, gdzie łatwo odróżnić oba kamienie. Dwukolorowe ametryny kupisz w sklepie royal-stone.pl

Ametryn odmiana kamienia ametyst
Fasetowane kule ametrynu

Jak pielęgnować kamienie ametystu aby mogły nam służyć jak najdłużej?

Przede wszystkim pamiętajmy, aby kamieni ametystu nie eksponować zbytnio na słońcu, bo zbledną i utracą swoje pierwotne piękno, można je przepłukiwać pod bieżącą wodą i wycierać miękką ściereczką.

Piękne ametysty kupisz w sklepie royal-stone.pl

Przyjemnej lektury,

Ania / Royal-Stone