Jak i z czego zrobić różaniec?

Miesiąc maj to doskonały czas dla twórców biżuterii. Komunie i śluby to okres wzmożonych poszukiwań przez Klientki nowej, wyjątkowej biżuterii na te specjalne okazje. Dużym zainteresowaniem ze strony Klientów cieszą się także ręcznie wykonywane różańce jako prezent na I Komunię Świętą. Oczywiście różańce można kupić w sklepach z dewocjonaliami już za kilkanaście złotych, ale taki osobiście zaprojektowany z pięknie dobranymi elementami oraz wykonany ze specjalną intencją będzie bez porównania lepszą pamiątką na całe życie.

Jak co roku w tym okresie na warsztat w sklepach stacjonarnych Royal-Stone wpływa dużo zleceń. Tym razem  przedmiotem zamówienia Klientki były 4 różańce na prezent na Komunię Świętą. Po wspólnych ustaleniach do ich wykonania zostało wybrane srebro (drut oraz przekładki) oraz wysokiej jakości kuleczki kremowej muszli o średnicy 8mm. Jasne kuleczki, z pięknymi opalizacjami to idealna baza na różańce dla dziewczynek. Krzyżyk oraz potrójny łącznik ze srebra z wizerunkiem Matki Boskiej to zakupione gotowe elementy. Można oczywiście wybrać inne, dowolne minerały, można też każdą dziesiątkę oddzielić innym kolorem koralika.

Różańce zaprojektowała i wykonała Ewa z naszego sklepu przy Puławskiej 26. Dodatkowo Ewa do każdego z różańca wykonała skórzane sakiewki ściągane sznureczkiem zakończonym chwostami (także własnoręcznie wykonanymi z naturalnej, cienkiej skórki). Efekt końcowy prezentujemy na kolejnych zdjęciach.  Koszt tak wykonanego różańca to przedział 350-600 zł (oczywiście w zależności od użytych materiałów). Różańce tak się spodobały, że Ewę odwiedziły kolejne Klientki  :).

Na zdjęciach oprócz efektu końcowego prezentujemy także wybrane etapy powstawania różańca (w sposób identyczny wykonujemy również naszyjniki jeśli chcemy kamienie łączyć sposobem loopika ze sprężynką).  Do jego wykonania oprócz wymienionych wyżej materiałów niezbędna będzie jedynie umiejętność starannego wykonania loopików z owinięciem. Należy też posiadać kilka niezbędnych podstawowych narzędzi:

  •  szczypce okrągłe zbieżne
  •  szczypce płaskie
  •  szczypce tnące boczne

I sposób wykonania różańca – metoda LOOPIKA ze sprężynką

Ewa pracę rozpoczęła od schematu, dalsze etapy prezentują zdjęcia. Na cele wykonania ilustracji wykorzystaliśmy drut miedziany posrebrzany (prezentowane gotowe różańce wykonane są wyłącznie z drutu ze srebra).

różaniec schemat royal-stone

Narzędzia

drut griffin craft wire

Etapy pracy

01

02

03

04

jak robić loopiki

06

łączenie koralików loopikiem zawijanym

08

różaniec własnoręczny

drut griffin do różańca

etapy tworzenia różańca

Ozdobna sakiewka na różaniec – zrób ją samodzielnie

skórzana sakiewka wycinanie

sposób wykonania sakiewki ze skóry

Sakiewki możesz też wykonać z kolorowych skórek i użyć innych, ciekawych sznureczków, tak jak np. na zdjęciu:

sakiewka ze skóry

Sakiewka wykonana ręcznie z kawałków skóry naturalnej

jak zrobić sakiewkę skórzaną

Narzędzia potrzebne do wykonania sakiewek ze skóry naturalnej

Efekt końcowy – różaniec z muszli gotowy!

różaniec

jak zrobić różaniec

różaniec zrobiony własnoręcznie

różaniec z muszli białej

II sposób wykonania różańca – metoda KLASYCZNEGO LOOPIKA

Metoda lupikowa jest zdecydowanie łatwiejszym i szybszym sposobem zbudowania różańca. Polega ona na formowaniu okrągłych zakończeń przy każdej kolejnej kuli, a potem ich łączeniu w całość. Szczegóły pokazujemy na poniższym filmie.

Jak zrobić różaniec samemu

różaniec stal szlachetna

Do wykonania różańca użyliśmy materiałów ze stali szlachetnej oraz kamieni półszlachetnych (kamień słoneczny w wersji matowej). Przygotuj materiały:

  • 6 dużych kul dowolnych kamieni (u mnie kamień słoneczny 10mm)
  • 53 małych kulek (u mnie kamień słoneczny 6mm)
  • ok. 60 sztuk szpilek do wykonania loopików
  • niewielki odcinek łańcuszka, którym odseparujemy większe kule i łącznik
  • miseczki lub dowolne małe przekładki do ozdobienia dużych kul
  • krzyżyk i łącznik do różańca

Jak zrobić loopiki i połączyć je z odcinkami łańcuszka dowiesz się z filmu:

Różaniec z kamieni

Różaniec z kamieni półszlachetnych

Ile koralików ma różaniec?

Na wykonanie różańca potrzebujesz 69 koralików, w układzie: 1+3+1+10+1+10+1+10+1+10+1+10

Niezbędne zawieszki – krzyżyki oraz łączniki możecie znaleźć w sklepie internetowym lub nabyć odwiedzając jeden z naszych sklepów stacjonarnych.

Życzymy Wam wielu twórczych inspiracji

Ewa z Puławskiej
&
Królowa Karolina