Biżuteria ze szklanymi kaboszonami z grafiką jest bardzo chętnie wykonywana przez rękodzielników. Kaboszony podklejane grafikami mają bajeczne kolory i wspaniałe wzory. Można  je wykorzystywać z powodzeniem niemal we wszystkich technikach biżuteryjnych – hafcie sutasz i koralikowym, beadingu, wire wrappingu, makramie, frywolitce czy technikach mieszanych. Można je także po prostu wklejać w metalowe bazy wisiorków, broszek, pierścionków czy kolczyków.

Największą jednak radością i satysfakcją jest wykonanie biżuterii z własnoręcznie wykonanym kaboszonem. Szklane przezroczyste kaboszony doskonale nadają się do podklejania obrazkami. Możemy wybrać różne kształty i rozmiary, a także zdecydować, czy kaboszon ma być wypukły z jednej strony, czy płaski – w kształcie krążka.


Jak podkleić szklany kaboszon grafiką?

Żeby samodzielnie wykonać kaboszon podklejony wybranym obrazkiem potrzeba zaledwie kilku rzeczy:  przede wszystkim szklanych kaboszonów, kolorowych grafik, kleju i nożyczek.

1 Wybór odpowiedniej grafiki

Patrząc na grafiki zwróćmy uwagę nawet na najmniejsze jej fragmenty. Nawet z pozoru nieciekawy obrazek, może “pod szkłem” okazać się niezwykle urokliwy.
Najlepsze do podklejania są grafiki dobrej jakości na grubszym, powlekanym papierze np. zakładki, pocztówki, okładki katalogów. Ważne, aby papier nie przemókł od kleju. Cienki papier gazetowy lub biurowy niekoniecznie się sprawdzi, a podklejanie takiego papieru taśmą klejącą może skutkować zmianą kolorów grafiki po wyschnięciu kleju.

Grafiki do podklejania pod kaboszony szklane.

2 Przygotowanie kaboszonów do podklejania

Kaboszony, które zamierzamy podklejać obrazkami powinny mieć gładki i płaski spód.  Przed podklejaniem należy je umyć wodą z mydłem lub przetrzeć wacikiem zwilżonym kroplą alkoholu lub zmywacza do paznokci, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia i odtłuścić podklejaną powierzchnię.

Szklane kaboszony do podklejania obrazkami

3 Wybór odpowiedniego kleju

Najlepszym klejem do podklejania szklanych kaboszonów jest Hasulith lub Rayher. Są to kleje na bazie rozpuszczalnika, przezroczyste przed i po wyschnięciu, elastyczne i wodoodporne. Przejrzystość kleju przed wyschnięciem ma znaczenie w sytuacji, kiedy chcemy precyzyjnie umieścić kaboszon nad wybranym fragmentem obrazka. Jeśli klej będzie nieprzejrzysty lub nawet lekko mleczny nie możemy działać z taką precyzją. To, że klej po wyschnięciu musi być przezroczysty jest oczywiste :).
Wodoodporność kleju przydaje się szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy wykorzystać kaboszon do obszycia sutaszem, a następnie zabezpieczyć gotową pracę impregnatem do sutaszu.

Najlepszym klejem do podklejania kaboszonów jest klej uniwersalny taki jak Hasulith lub Rayher.

Zabieramy się do pracy 🙂

Zaczynamy od wybrania fragmentów, które chcemy umieścić pod kaboszonami. Najpierw “na sucho” przykładamy kaboszony do grafiki i wybieramy konkretne jej fragmenty. Można także delikatnie  ołówkiem odrysować na papierze kształt kaboszonu.

Kiedy już zapadnie decyzja, jaki kaboszon wybieramy i którą grafiką go podkleimy możemy przyciąć papier – ze sporym nadmiarem. Nie należy od razu wycinać obrazka w kształcie kaboszonu – zamiast ułatwić, utrudni to pracę.

Jak przykleić obrazek do kaboszonu
Przygotowujemy kaboszon i grafikę do jego podklejenia.

Odtłuszczamy spód kaboszonu i na jego środek wyciskamy sporą kroplę kleju. Następnie umieszczamy kaboszon nad grafiką i kładziemy na papierze, uważając, aby nie złapać klejem bąbelków powietrza. Z początku lekko i z wyczuciem, a następnie nieco mocniej dociskamy kaboszon wykonując nim delikatne ruchy okrężne i na boki. W ten sposób równomiernie rozprowadzamy klej pod szkiełkiem, aż do krawędzi kaboszonu. Nie ma problemu jesli trochę kleju wypłynie spod szkła. Tak podklejony kaboszon pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, czyli na ok. 24 godziny.

Po całkowitym wyschnięciu kleju po prostu ostrożnie odcinamy nadmiar papieru. Przydadzą się do tego precyzyjne nożyczki. Możemy ciąć nieco pod kątem, ale niezbyt dużym, tylko tyle, żeby papier nie wystawał poza szkło.

Jeśli spod szkła wypłynęło trochę kleju i zabrudził on kaboszon, można go usunąć patyczkiem higienicznym i zmywaczem do paznokci uważając, aby zmywacz nie dostał się pod grafikę, bo rozpuści klej. Jeśli nadmiar kleju nie zabrudził szkła wystarczy odcięcie nadmiaru papieru. Kaboszony są gotowe!

Teraz już tylko pozostaje praca z koralikami, sutaszem lub sznurkami.