Seria koralików Velvet to różnego rozmiaru kulki, owale i krople. Mają satynowy, aksamitny blask, sprawiający, że wykonana z nich biżuteria ma niepowtarzalny urok. Koraliki Velvet Beads doskonale komponują się z błyszczącymi koralikami Toho lub kryształkami np. bicone od Swarovskiego. Dzisiejszy tutorial na komplet biżuterii przygotowała Basia Lepak z Kororowych Koralików.

Materiały potrzebne do uszycia kompletu z Velvet Beads

Bransoletka z velvet beads ściegiem RAW right angle weave

Bransoletka uszyta na potrzeby tutorialu ma ok. 15,5 cm długości plus długość zapięcia i powstała ze 127 kulek Velvet Round Beads.

Sposób wykonania bransoletki z Velvet Round Beads

Zaczynam od wyplecenia podstawy ściegiem right angle weave (w skrócie RAW), który składa się z pojedynczych segmentów. Każdy segment jest zrobiony z 4 koralików. Nowe segmenty dodajemy doszywając koraliki na zmianę – raz zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w kolejnym segmencie przeciwnie do ruchu wskazówek.

Bransoletka z velvet beads ściegiem RAW right angle weave

1 Na dogodną długość nitki nawlekam 4 kulki i przechodzę igłą przez pierwszą, którą nawlekłam. Przechodzę igłą przez trzy następne kulki, zawiązuję podwójny supełek i przewlekam nitkę przez kolejną kulkę. To jest mój pierwszy segment. Nie chowam supełka w koraliku, żeby nie zablokować dziurki. Przy niektórych koralikach z serii Velvet Beads zobaczycie małe zadziorki przy dziurkach – można je łatwo usunąć paznokciem. W trakcie pracy z pewnością trzeba będzie dołączyć nowy odcinek nici. Instrukcję jak dołączyć nowy kawałek nici znajdziesz we wpisie “SPIKED” – bransoletka C-RAW (pod koniec tekstu).

Bransoletka z velvet beads ściegiem RAW right angle weave

2 Nawlekam 3 kulki i przechodzę przez tę samą, z której wychodzi nitka, wbijając się od przeciwnej strony; przechodzę przez następny koralik.  W tym momencie mam już dwa segmenty.

Bransoletka z velvet beads ściegiem RAW right angle weave

3 Nawlekam kolejne 3 kulki i wbijając igłę od przeciwnej strony przechodzę przez koralik, z którego wyszłam, tworząc trzeci segment. Następnie przechodzę przez nowo dodane trzy koraliki oraz drugi koralik z kroku pierwszego.

4 Nawlekam 2 kulki, przechodzę przez trzeci koralik z poprzedniego kroku i drugi z kroku pierwszego, tworząc w ten sposób czwarty segment. Przechodzę przez obydwa nowe koraliki.

Bransoletka z velvet beads wykonana ściegiem RAW right angle weave, schemat

5 Powtarzając kroki 3 i 4 doszywam kolejne koraliki, aż do osiągnięcia pożądanej długości bransoletki, pamiętając, że dojdą jeszcze 2-3 cm zapięcia.

6 Czas na ozdobienie plecionki z kulek siateczką z drobnych koralików. Nawlekam 2 x TR15, TR11A, 2 x TR15 i po skosie wbijam się w poprzednią kulkę leżącą w tej samej linii. Powtarzam na całej szerokości, aż do ostatniej kulki.

Bransoletka z velvet beads ściegiem RAW right angle weave

7 Nawlekam 2 TR15, przechodzę przez Toho 11/0 (środkowy koralik) dodany w poprzednim kroku, nawlekam kolejne 2 TR15 i przechodzę przez kolejną kulkę. Powtarzam na całej szerokości bransoletki.

8 Przeprowadzam nitkę tak, aby wychodziła z ostatniej kulki w drugim rzędzie i powtarzam kroki 6 i 7.

9 Teraz pomiędzy zewnętrzne kulki Velvet Round Beads 4mm dodaję po jednym koraliku TR11A na rogach i TR8 między pozostałe. Koralik koralikowi nierówny, dlatego z TR 8/0 wybieram te węższe. Po doszyciu ostatniego koralika wychodzę przez narożny koralik Toho 11/0.

Bransoletka z velvet beads uszyta ściegiem RAW right angle weave

10 Łączę doszyte brzegowe koraliki z pozostałymi koralikami siateczki. Przechodzę przez 2 TR15, TR11A, 2 TR15 i TR8 tak jak pokazane na grafice. Powtarzam wzdłuż całego boku, aż do kolejnego narożnego Toho 11/0.
Wracam przez 2 TR15, z których właśnie wyszłam i przechodzę przez koraliki krótszego boku, tak jak pokazane na grafice (2 TR15, TR8, 2 TR15, 2 TR15); wychodzę przez Toho 11/0 na rogu.  Kontynuuję doszywanie brzegowych koralików na pozostałych bokach.

11 Przechodzę po skosie przez 2 TR15, TR11A, 2 TR15 i zygzakując dodaję drugi kolor Toho 11/0 – nawlekam TR11B, przechodzę dalej po skosie przez 2 TR15 i TR11A, zmieniam kierunek, przechodzę przez 2 TR15, nawlekam kolejne TR11B, przechodzę przez 2 TR15, TR11A, znowu zmieniam kierunek itd.; wychodzę przez koralik Toho 8/0 na krótszym boku.
Następnie wracam przechodząc przez koraliki w taki sam sposób jak w poprzednim kroku, w tym także przez drugi kolor Toho 11/0. Na koniec wychodzę przez Toho 8/0 na krótszym boku. Zakańczam nitkę przewlekając ją przez koraliki i robiąc po drodze kilka supełków, po czym ucinam.

12 Za pomocą szczypiec płaskich, do koralików Toho 8/0 na krótszych bokach doczepiam ogniwka 5mm, a do nich montuję zapięcie.

Bransoletka jest gotowa.

Bransoletka z Velvet Round Beads ścieg right angle weave

Sposób wykonania kolczyków z Velvet Round Beads i Velvet Drop Beads

W taki sam sposób jak bransoletkę zrobiłam niewielkie kolczyki do kompletu. Zaczęłam od wyplecenia bazy z czterech segmentów i ich ozdobienia, powtarzając kroki 1-4, 6 i 7.

Następnie, powtarzając krok 9, dodałam koraliki TR8 pomiędzy kulki Velvet Beads 4mm, z tą różnicą, że na jednym boku, w miejscu, gdzie doszyję kroplę doszyłam TR11A zamiast Toho 8/0.

Kolczyki z Velvet Rounds Bead i Velvet Drop Bead ściegiem RAW

Powtórzyłam kroki 10-12 łącząc ze sobą wszystkie koraliki i dodając także tutaj jeden akcentowy koralik TR11B, po czym wyszłam przez środkowy Toho 11/0 na boku.

Na końcu doszyłam TR8, kroplę i TR11A, po czym pomijając ostatni nawleczony koralik wróciłam przez kroplę i TR i wyszłam od przeciwnej strony przez Toho 11/0, od którego zaczęłam. Przeszłam jeszcze tą samą drogą, aby wzmocnić doszycie kropli po czym zakończyłam nitkę wplatając ją w koraliki i zawiązując supełki. Podobnie jak w bransoletce, do koralików Toho 8/0 doczepiłam ogniwka (tutaj 4mm), a do nich bigle.

Publikując pracę powstałą na podstawie tutorialu pamiętaj o podaniu jego źródła i tytułuArlene – komplet biżuterii z Velvet Beads oraz oznaczeniu pracy #tutorialroyalstone.

Barbara Lepak, Kororowe Koraliki