Jak przedłużyć trwałość ulubionej biżuterii?

Blaskiem ulubionej biżuterii chcielibyśmy cieszyć się jak najdłużej. Sposób w jaki się z nią obchodzimy, a także jak i gdzie przechowujemy ma istotny wpływ na jej żywotność i urodę.


Podstawowe zasady, którymi powinnaś kierować się podczas użytkowania i przechowywania biżuterii:

  1. Nie przechowuj biżuterii w łazience (wilgoć oraz nagromadzenie kosmetyków i detergentów przyspieszą procesy starzenia biżuterii). Najlepszym środowiskiem dla biżuterii będzie pomieszczenie suche i nienasłonecznione (czyli nie parapet ani okolice okna).
  2. Nie przechowuj biżuterii luzem w torebce. Niezabezpieczone naszyjniki, kolczyki czy bransolety mogą łatwo ulec zniszczeniu i uszkodzeniu.
  3. Biżuterię nakładaj zawsze na czystą skórę, unikaj stosowania perfum bezpośrednio na elementy biżuterii. Dotyczy to również innych środków kosmetycznych i substancji chemicznych, z którymi masz do czynienia. Poszczególne elementy biżuterii mogą reagować z tymi środkami i powodować czernienie, matowienie lub zmianę koloru. Zdejmij biżuterię jeśli chcesz użyć kremu czy balsamu.
  4. Biżuterię zakładaj zawsze jako ostatnią, unikniesz jej zahaczania i zerwania.
  5. Bądź ostrożna, aby nie zahaczyć biżuterią o wystające elementy, np. o klamkę,  (ma to miejsce najczęściej w przypadku długich naszyjników lub bransoletek na gumce. Oddzielny wpis o bransoletkach na gumce możesz przeczytać TUTAJ. Jeśli lubisz nosić długie naszyjniki, wybieraj te supełkowane, uchroni Cię to przed zagubieniem drobnych elementów kiedy naszyjnik nieoczekiwanie przerwie się. O supełkowaniu dowiesz się w jednym z naszych poprzednich pod LINKIEM.
  6. Zawsze zdejmuj biżuterię przed snem, przed pracami porządkowymi z użyciem detergentów oraz przed kąpielą w morzu, basenie czy pod prysznicem. Odradzamy też opalanie się w biżuterii – ostre słońce może być przyczyną blaknięcia kamieni czy ciemnienia elementów metalowych.
  7. Miej zawsze pod ręką miękkie ściereczki do czyszczenie (np. z irchy) tak, aby móc po każdym dniu przetrzeć nią zdjętą biżuterię.

1. Dlaczego srebro ciemnieje?

Chociaż srebro nie reaguje z powietrzem ani wodą, to jednak wchodzi w reakcję z tlenkami siarki, którymi jesteśmy otoczeni. Ciemnienie i matowienie srebra jest naturalną reakcją, a czasem nawet pożądaną. Niektórzy nawet chcąc uzyskać efekt szybciej, poddają biżuterię oksydacji specjalnym płynem do oksydowania srebra. Ciemnienie srebra postępuje z różną intensywnością, jest to zależne od otoczenia i “chemii” osoby je noszącej.

 2. Czy szybkie ciemnienie srebra noszonego na skórze oznacza chorobę?

Istnieje wiele teorii, mówiących że przyspieszone czernienie srebra, a także matowienie niektórych kamieni to oznaka poważnej choroby nerek, wątroby czy problemów z hormonami. Mówi się tak, m.in. o matowieniu i blednięciu turkusu naturalnego oraz korala. Jak dotąd jednak nie zostało to potwierdzone medycznie. Wiemy jednak, że w zależności od osoby proces ciemnienia przebiega z różną szybkością. Ponieważ związki siarki mogą być wydalane wraz z potem, a przecież jego skład zależy od trybu życia, diety i stosowanych leków, reakcja zachodzić może z różnym natężeniem i nie mamy na nią większego wpływu. Szybkie ciemnienie srebra nie musi zatem oznaczać choroby, ale należy wiedzieć, że proces ten przebiega różnie u poszczególnych osób.

 3. Jak czyścić wyroby ze srebra?

Jest wiele sposobów na usunięcie ciemnego nalotu ze srebra. Przed wyborem metody należy ocenić z jakich materiałów składa się biżuteria (samo srebro czy również kamienie, perły, koral, emalia itp.)


!!! Pamiętaj, aby nie zanurzać biżuterii w płynach czyszczących lub własnoręcznie przygotowanych roztworach jeśli biżuteria jest różnorodna materiałowo!!!


Nieodpowiedni dobór środka czyszczącego może skutkować uszkodzeniem i zmatowieniem kamieni. Do czyszczenia takiej biżuterii musimy użyć mniej inwazyjnych środków, używać tylko ściereczki, czyścić ją etapami, albo w przypadku drogocennej biżuterii oddać ją do fachowego czyszczenia.

Domowe sposoby czyszczenia srebra:

– SODA+folia aluminiowa – ciemny osad ze srebra można usunąć przez włożenie biżuterii do naczynia, które jest wyłożone folią aluminiową i wypełnione letnią wodą z sodą oczyszczoną, proszku sody można użyć też bezpośrednio na zanieczyszczoną powierzchnię i przecierać gąbką lub ściereczką (uważając przy tym, aby nie zarysować powierzchni srebra).

Jeśli Twoja biżuteria srebrna zawiera dodatkowe elementy z kamieni, tak jak kolczyki poniżej –  postępuj ze szczególną ostrożnością, tak aby czyszcząc powierzchnię srebrną nie uszkodzić kamieni. Zanurz w roztworze tylko bigle, a nie całe kolczyki.

1-IMG_0466-001 czyszczenie w roztworze sody 3-IMG_0491

– ZIEMNIAKI – można umyć wyroby ze srebra w wodzie po gotowanych (w mundurkach) ziemniakach, a następnie wypolerować miękką ściereczką.

– POPIÓŁ – delikatny pyłek np. z papierosa doskonale radzi sobie z czyszczeniem powierzchni srebra (pamiętaj, aby nie używać popiołu węglowego). Wystarczy niewielka ilość popiołu zwilżyć wodą i pocierać element. Bigle, przekładki i łańcuszki w kilka sekund będą błyszczeć.

– PASTA DO ZĘBÓW – zawsze pod ręką, jest najczęściej stosowana do doraźnego czyszczenia srebra z czarnego nalotu.

– COCA-COLA – działa bardzo efektywnie na zabrudzenia, czyście różne plamy, a nawet rdzę, radzi sobie też w przypadku czarnego nalotu na srebrze. Mylący jest tylko dział sprzedaży, gdzie można znaleźć ten płyn do czyszczenia 😉

Poza domowymi sposobami, na rynku dostępne są specjalne środki do czyszczenia biżuterii. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z dołączoną do nich instrukcją, ponieważ niektóre z nich zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje. W naszym sklepie znajdziecie m.in: preparat do czyszczenia srebra POLER,  ściereczki do czyszczenia CONNOISSEURS , PILNIK do srebra, ściereczki do czyszczenia SILBER.

Na rynku występuje też wiele rodzajów ściereczek, a także kąpieli czyszczących do biżuterii mieszanej, pereł, kamieni półszlachetnych.

poler  ściereczki do czyszczenia srebra silber ściereczki do czyszczenia srebra pilniczek- polerka do srebra

Jest jeszcze jeden sprytny sposób, aby ciemnieniu srebra skutecznie zapobiec, nie rąbiąc NIC 🙂 To Paski zapobiegające ciemnieniu srebra firmy 3M. Paski przeznaczone są zarówno do srebra jak i złota, mosiądzu oraz miedzi. W dodatku proste w użyciu, bo wystarczy umieścić je w szufladzie lub pudełku, w którym przechowujemy biżuterię. Tylko tyle!
Paski zapobiegające ciemnieniu srebra Paski zapobiegające ciemnieniu srebra

4. Dlaczego kamienie matowieją?

Najczęstszą przyczyną matowienia kamieni jest pot, kontakt z kosmetykami takimi jak kremy, balsamy czy perfumy i częsty kontakt z woda czyli zwykłe mycie rąk (z pracami domowymi włącznie). Niektóre kamienie mogą być pokryte lakierem, który je dodatkowo nabłyszcza, jednak jego warstwa w trakcie uzytkowania stopniowo się ściera i kamienie mogą stawać się coraz bardziej matowe. Są opinie, że kamienie bledną i matowieją, bo nie poświęcamy im odpowiedniej uwagi – warte rozważenia 🙂

5. Jaki jest sposób na przywrócenie im blasku?

Kamienie można umyć w wodzie z mydłem, następnie osuszyć i wypolerować miękką ściereczką. Przywrócić blask mogą też specjalne polerki (np. gładka strona w pilnikach do czyszczenia), ale w przypadku kulek jest to dość mozolna praca. Większość błyszczących powierzchni matowieje z czasem, dlatego i kamienie należy regularnie przecierać i polerować.

6. Czy tylko barwione kamienie tracą kolor?

Kamienie bledną w sposób naturalny lub przez niewłaściwą ich ochronę. Zarówno kamienie o naturalnym kolorze (np. chryzopraz) jak i kamienie poddane procesom koloryzacji mogą w miarę upływu czasu tracić intensywność barwy np. z powodu działania warunków zewnętrznych (światło słoneczne).

7. Jak przywrócić perłom blask?

Perły można oczyścić ciepłą wodą z mydłem. Dla lepszego efektu perły możemy namoczyć na całą noc w mleku, po czym przepłukać w wodzie i osuszyć delikatną ściereczką, a następnie je wypolerować.

8.  Jak czyścić naszyjniki z kamieni?

Do większości kamieni możesz używać ciepłej wody z mydłem. Po takiej płukance biżuterię należy osuszyć delikatną, miękką ściereczką. Masę perłową możesz delikatnie przetrzeć oliwą z oliwek. Uważać jednak należy na biżuterię w skład której wchodzi hematyt – kontakt z wodą może powodować jego rdzewienie.

9. Jak wyprostować pognieciony chwost w biżuterii?

Biżuterię z chwostem należy przechowywać bardzo ostrożnie w grubych woreczkach odseparowaną od reszty biżuterii. Chwost można “uczesać” zwilżając go delikatnie wodą i pozostawiając na jakiś czas pionowo do wyschnięcia. Do suszenia można użyć także suszarki, ale należy robić to ostrożnie, kierując strumień powietrza od główki chwosta w dół. Innym sposobem jest użycie  prostownicy do włosów. Uważaj jednak przy tym, aby nie wyrwać pojedynczych nici z chwosta. Chwost wyprostujemy także przesuwając go nad parą z czajnika lub żelazka.


Warto pamiętać, że przed zaniesieniem biżuterii do punktu napraw należy ją uprzednio przeczyścić, aby nie była pokryta kurzem, potem i innymi zanieczyszczeniami.


 10. Jak należy przechowywać biżuterię?

 

kuferek na bizuterie szafeczka na korale szkatułka biżuteria

Biżuterię należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, w zamkniętych szufladach, kuferkach czy pudełkach, tak aby nie była narażona na kurz, ostre promienie słoneczne i wilgoć. Możemy w tym zaadaptować pojemniki po słodyczach, ciastkach itp. uprzednio dobrze je czyszcząc i wykładając miękką tkaniną lub filcem.

Etui na biżuterię. Etui na biżuterię. Etui na biżuterię.

Znakomitym rozwiązaniem jest również ETUI podróżne. Wykonane z miękkiego materiału, wyposażone w wiele kieszonek zasuwanych na suwak, zabezpieczy biżuterię zarówno przed kurzem, słońcem jak i przypadkowym obijaniem. Takie etui możesz kupić gotowe lub uszyć sama, dostosowując je do własnych potrzeb. Etui będzie służyć zarówno w domu jak i podczas wyjazdów.

1-IMG_0507 2-IMG_0511 3-IMG_0512

Przechowując biżuterię w kuferkach pamiętaj, aby biżuteria była możliwie odseparowana od siebie. Najlepiej zaopatrzyć się w większą ilość woreczków strunowych lub zaciskowych z zipem. Do przechowywania możesz użyć woreczków lnianych, z organzy czy włókniny typu flizelina.

1-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2016-08-29 160543 6-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2016-08-29 161055.bmp  4-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2016-08-29 160823

Odradzamy eksponowanie biżuterii na stojakach ustawionych na zewnątrz (np. na komodzie), co prawda w ten sposób biżuteria jest doskonale widoczna i “na wyciągnięcie ręki” każdego ranka, ale tym sposobem skracamy jej żywotność. Bardzo modne są ostatnio skrzyneczki/tablice do powieszenia na ścianę, szczególnie wygodne do długich naszyjników. Pamiętaj, aby taka tablica była zamykaną przestrzenią, w przeciwnym razie Twoja biżuteria będzie pięknie się prezentować, ale szybko się zakurzy i zblednie.

W tym miejscu należy wspomnieć także o właściwym przechowywaniu i użytkowaniu biżuterii tworzonej w technice haftu sutasz i beadingu. Biżuteria sutasz powinna być zabezpieczona specjalnym impregnatem, który czynią ją odporną na brud i kurz. Jest to szczególnie ważne w przypadku okazałych kolczyków, które mają kontakt z kosmetykami kolorowymi – podkładem, pudrem i różem. Biżuterię z sutaszu należy przechowywać w oddzielnych woreczkach – najlepiej sprawdzą się tu dość sztywne  woreczki z suwakiem, bo utrzymują one biżuterię w jednej pozycji nie pozwalając jej na przypadkowe przesuwanie się i otarcia. Idealnym sposobem przechowywania misternej biżuterii z sutaszu wydają się być ramki membranowe. Biżuteria w nich zamknięta nie przesuwa się, nie jest narażona na otarcia i zarysowania czy inne uszkodzenia.

1-AGATA

Biżuteria haftowana czy pleciona z maleńkich koralików typu seed beads powinna być przechowywana w miękkich woreczkach, bez dostępu światła czy wilgoci. Koraliki pokrywane są różnorodnymi powłokami podnoszącymi ich walory estetyczne, nietrwałymi jednak w kontakcie z wodą lub intensywnym pocieraniem. Użytkując taką biżuterię pamiętać także należy, aby zabezpieczyć ją przed upadkiem na twardą powierzchnię – delikatne szklane koraliki mogą ulec pęknięciu, a ich ostre brzegi mogą przeciąć nić na która są nawleczone.

 

Z pewnością jest jeszcze wiele ciekawych sposobów, szczególnie tych naturalnych, domowych na przedłużanie życia naszej biżuterii.
Podzielisz się z nami? Napisz w komentarzu jakie są Twoje sposoby i pomysły na dbanie o błyskotki.

 

Radą służyły koleżanki ze sklepów:

Royal-Stone Żelazna
Royal-Stone Poznań

a razem zebrała Królowa Karolina

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz