Jak przedłużyć trwałość ulubionej biżuterii?

Blaskiem ulubionej biżuterii chcielibyśmy cieszyć się jak najdłużej. Sposób w jaki się z nią obchodzimy, a także jak i gdzie przechowujemy ma istotny wpływ na jej żywotność i urodę.


Podstawowe zasady, którymi powinnaś kierować się podczas użytkowania i przechowywania biżuterii:

  1. Nie przechowuj biżuterii w łazience (wilgoć oraz nagromadzenie kosmetyków i detergentów przyspieszą procesy starzenia biżuterii). Najlepszym środowiskiem dla biżuterii będzie pomieszczenie suche i nienasłonecznione (czyli nie parapet ani okolice okna).
  2. Nie przechowuj biżuterii luzem w torebce. Niezabezpieczone naszyjniki, kolczyki czy bransolety mogą łatwo ulec zniszczeniu i uszkodzeniu.
  3. Biżuterię nakładaj zawsze na czystą skórę, unikaj stosowania perfum bezpośrednio na elementy biżuterii. Dotyczy to również innych środków kosmetycznych i substancji chemicznych, z którymi masz do czynienia. Poszczególne elementy biżuterii mogą reagować z tymi środkami i powodować czernienie, matowienie lub zmianę koloru. Zdejmij biżuterię jeśli chcesz użyć kremu czy balsamu.
  4. Biżuterię zakładaj zawsze jako ostatnią, unikniesz jej zahaczania i zerwania.
  5. Bądź ostrożna, aby nie zahaczyć biżuterią o wystające elementy, np. o klamkę,  (ma to miejsce najczęściej w przypadku długich naszyjników lub bransoletek na gumce. Artykuł o bransoletkach na gumce pomoże Ci zdobyć wiedzę, jak łatwo możesz takie bransoletki wykonać samodzielnie. Jeśli lubisz nosić długie naszyjniki, wybieraj te supełkowane, uchroni Cię to przed zagubieniem drobnych elementów kiedy naszyjnik nieoczekiwanie przerwie się. Dowiedz się, w jaki tworzyć naszyjniki korzystając z techniki supełkowania.
  6. Zawsze zdejmuj biżuterię przed snem, przed pracami porządkowymi z użyciem detergentów oraz przed kąpielą w morzu, basenie czy pod prysznicem. Odradzamy też opalanie się w biżuterii – ostre słońce może być przyczyną blaknięcia kamieni czy ciemnienia elementów metalowych.
  7. Miej zawsze pod ręką miękkie ściereczki do czyszczenie (np. z irchy) tak, aby móc po każdym dniu przetrzeć nią zdjętą biżuterię.

1. Dlaczego srebro ciemnieje?

Chociaż srebro nie reaguje z powietrzem ani wodą, to jednak wchodzi w reakcję z tlenkami siarki, którymi jesteśmy otoczeni. Ciemnienie i matowienie srebra jest naturalną reakcją, a czasem nawet pożądaną. Niektórzy nawet chcąc uzyskać efekt szybciej, poddają biżuterię oksydacji specjalnym płynem do oksydowania srebra. Ciemnienie srebra postępuje z różną intensywnością, jest to zależne od otoczenia i “chemii” osoby je noszącej.

 2. Czy szybkie ciemnienie srebra noszonego na skórze oznacza chorobę?

Istnieje wiele teorii, mówiących że przyspieszone czernienie srebra, a także matowienie niektórych kamieni to oznaka poważnej choroby nerek, wątroby czy problemów z hormonami. Mówi się tak, m.in. o matowieniu i blednięciu turkusu naturalnego oraz korala. Jak dotąd jednak nie zostało to potwierdzone medycznie. Wiemy jednak, że w zależności od osoby proces ciemnienia przebiega z różną szybkością. Ponieważ związki siarki mogą być wydalane wraz z potem, a przecież jego skład zależy od trybu życia, diety i stosowanych leków, reakcja zachodzić może z różnym natężeniem i nie mamy na nią większego wpływu. Szybkie ciemnienie srebra nie musi zatem oznaczać choroby, ale należy wiedzieć, że proces ten przebiega różnie u poszczególnych osób.

 3. Jak czyścić wyroby ze srebra?

Jest wiele sposobów na usunięcie ciemnego nalotu ze srebra. Przed wyborem metody należy ocenić z jakich materiałów składa się biżuteria (samo srebro czy również kamienie, perły, koral, emalia itp.)


!!! Pamiętaj, aby nie zanurzać biżuterii w płynach czyszczących lub własnoręcznie przygotowanych roztworach jeśli biżuteria jest różnorodna materiałowo!!!


Nieodpowiedni dobór środka czyszczącego może skutkować uszkodzeniem i zmatowieniem kamieni. Do czyszczenia takiej biżuterii musimy użyć mniej inwazyjnych środków, używać tylko ściereczki, czyścić ją etapami, albo w przypadku drogocennej biżuterii oddać ją do fachowego czyszczenia.

Domowe sposoby czyszczenia srebra:

– SODA+folia aluminiowa – ciemny osad ze srebra można usunąć przez włożenie biżuterii do naczynia, które jest wyłożone folią aluminiową i wypełnione letnią wodą z sodą oczyszczoną, proszku sody można użyć też bezpośrednio na zanieczyszczoną powierzchnię i przecierać gąbką lub ściereczką (uważając przy tym, aby nie zarysować powierzchni srebra).

Jeśli Twoja biżuteria srebrna zawiera dodatkowe elementy z kamieni, tak jak kolczyki poniżej –  postępuj ze szczególną ostrożnością, tak aby czyszcząc powierzchnię srebrną nie uszkodzić kamieni. Zanurz w roztworze tylko bigle, a nie całe kolczyki.

1-IMG_0466-001 czyszczenie w roztworze sody 3-IMG_0491

– ZIEMNIAKI – można umyć wyroby ze srebra w wodzie po gotowanych (w mundurkach) ziemniakach, a następnie wypolerować miękką ściereczką.

– POPIÓŁ – delikatny pyłek np. z papierosa doskonale radzi sobie z czyszczeniem powierzchni srebra (pamiętaj, aby nie używać popiołu węglowego). Wystarczy niewielka ilość popiołu zwilżyć wodą i pocierać element. Bigle, przekładki i łańcuszki w kilka sekund będą błyszczeć.

– PASTA DO ZĘBÓW – zawsze pod ręką, jest najczęściej stosowana do doraźnego czyszczenia srebra z czarnego nalotu.

– COCA-COLA – działa bardzo efektywnie na zabrudzenia, czyście różne plamy, a nawet rdzę, radzi sobie też w przypadku czarnego nalotu na srebrze. Mylący jest tylko dział sprzedaży, gdzie można znaleźć ten płyn do czyszczenia 😉

Poza domowymi sposobami, na rynku dostępne są specjalne środki do czyszczenia biżuterii. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z dołączoną do nich instrukcją, ponieważ niektóre z nich zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje. W naszym sklepie znajdziecie m.in: ściereczki do czyszczenia CONNOISSEURS, ściereczki do czyszczenia SILBER.

Na rynku występuje też wiele rodzajów ściereczek, a także kąpieli czyszczących do biżuterii mieszanej, pereł, kamieni półszlachetnych.

poler  ściereczki do czyszczenia srebra silber ściereczki do czyszczenia srebra pilniczek- polerka do srebra

Jest jeszcze jeden sprytny sposób, aby ciemnieniu srebra skutecznie zapobiec, nie rąbiąc NIC 🙂 To Paski zapobiegające ciemnieniu srebra firmy 3M. Paski przeznaczone są zarówno do srebra jak i złota, mosiądzu oraz miedzi. W dodatku proste w użyciu, bo wystarczy umieścić je w szufladzie lub pudełku, w którym przechowujemy biżuterię. Tylko tyle!
Paski zapobiegające ciemnieniu srebra Paski zapobiegające ciemnieniu srebra

4. Dlaczego kamienie matowieją?

Najczęstszą przyczyną matowienia kamieni jest pot, kontakt z kosmetykami takimi jak kremy, balsamy czy perfumy i częsty kontakt z woda czyli zwykłe mycie rąk (z pracami domowymi włącznie). Niektóre kamienie mogą być pokryte lakierem, który je dodatkowo nabłyszcza, jednak jego warstwa w trakcie uzytkowania stopniowo się ściera i kamienie mogą stawać się coraz bardziej matowe. Są opinie, że kamienie bledną i matowieją, bo nie poświęcamy im odpowiedniej uwagi – warte rozważenia 🙂

5. Jaki jest sposób na przywrócenie im blasku?

Kamienie można umyć w wodzie z mydłem, następnie osuszyć i wypolerować miękką ściereczką. Przywrócić blask mogą też specjalne polerki (np. gładka strona w pilnikach do czyszczenia), ale w przypadku kulek jest to dość mozolna praca. Większość błyszczących powierzchni matowieje z czasem, dlatego i kamienie należy regularnie przecierać i polerować.

6. Czy tylko barwione kamienie tracą kolor?

Kamienie bledną w sposób naturalny lub przez niewłaściwą ich ochronę. Zarówno kamienie o naturalnym kolorze (np. chryzopraz) jak i kamienie poddane procesom koloryzacji mogą w miarę upływu czasu tracić intensywność barwy np. z powodu działania warunków zewnętrznych (światło słoneczne).

7. Jak przywrócić perłom blask?

Perły można oczyścić ciepłą wodą z mydłem. Dla lepszego efektu perły możemy namoczyć na całą noc w mleku, po czym przepłukać w wodzie i osuszyć delikatną ściereczką, a następnie je wypolerować.

8.  Jak czyścić naszyjniki z kamieni?

Do większości kamieni możesz używać ciepłej wody z mydłem. Po takiej płukance biżuterię należy osuszyć delikatną, miękką ściereczką. Masę perłową możesz delikatnie przetrzeć oliwą z oliwek. Uważać jednak należy na biżuterię w skład której wchodzi hematyt – kontakt z wodą może powodować jego rdzewienie.

9. Jak wyprostować pognieciony chwost w biżuterii?

Biżuterię z chwostem należy przechowywać bardzo ostrożnie w grubych woreczkach odseparowaną od reszty biżuterii. Chwost można “uczesać” zwilżając go delikatnie wodą i pozostawiając na jakiś czas pionowo do wyschnięcia. Do suszenia można użyć także suszarki, ale należy robić to ostrożnie, kierując strumień powietrza od główki chwosta w dół. Innym sposobem jest użycie  prostownicy do włosów. Uważaj jednak przy tym, aby nie wyrwać pojedynczych nici z chwosta. Chwost wyprostujemy także przesuwając go nad parą z czajnika lub żelazka.


Warto pamiętać, że przed zaniesieniem biżuterii do punktu napraw należy ją uprzednio przeczyścić, aby nie była pokryta kurzem, potem i innymi zanieczyszczeniami.


 10. Jak należy przechowywać biżuterię?

kuferek na bizuterie szafeczka na korale szkatułka biżuteria

Biżuterię należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, w zamkniętych szufladach, kuferkach czy pudełkach, tak aby nie była narażona na kurz, ostre promienie słoneczne i wilgoć. Możemy w tym zaadaptować pojemniki po słodyczach, ciastkach itp. uprzednio dobrze je czyszcząc i wykładając miękką tkaniną lub filcem.

Etui na biżuterię. Etui na biżuterię. Etui na biżuterię.

Znakomitym rozwiązaniem jest również ETUI podróżne. Wykonane z miękkiego materiału, wyposażone w wiele kieszonek zasuwanych na suwak, zabezpieczy biżuterię zarówno przed kurzem, słońcem jak i przypadkowym obijaniem. Takie etui możesz kupić gotowe lub uszyć sama, dostosowując je do własnych potrzeb. Etui będzie służyć zarówno w domu jak i podczas wyjazdów.

1-IMG_0507 2-IMG_0511 3-IMG_0512

Przechowując biżuterię w kuferkach pamiętaj, aby biżuteria była możliwie odseparowana od siebie. Najlepiej zaopatrzyć się w większą ilość woreczków strunowych lub zaciskowych z zipem. Do przechowywania możesz użyć woreczków lnianych, z organzy czy włókniny typu fizelina.

1-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2016-08-29 160543 6-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2016-08-29 161055.bmp  4-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2016-08-29 160823

Odradzamy eksponowanie biżuterii na stojakach ustawionych na zewnątrz (np. na komodzie), co prawda w ten sposób biżuteria jest doskonale widoczna i “na wyciągnięcie ręki” każdego ranka, ale tym sposobem skracamy jej żywotność. Bardzo modne są ostatnio skrzyneczki/tablice do powieszenia na ścianę, szczególnie wygodne do długich naszyjników. Pamiętaj, aby taka tablica była zamykaną przestrzenią, w przeciwnym razie Twoja biżuteria będzie pięknie się prezentować, ale szybko się zakurzy i zblednie.

W tym miejscu należy wspomnieć także o właściwym przechowywaniu i użytkowaniu biżuterii tworzonej w technice haftu sutasz i beadingu. Biżuteria sutasz powinna być zabezpieczona specjalnym impregnatem, który czynią ją odporną na brud i kurz. Jest to szczególnie ważne w przypadku okazałych kolczyków, które mają kontakt z kosmetykami kolorowymi – podkładem, pudrem i różem. Biżuterię z sutaszu należy przechowywać w oddzielnych woreczkach – najlepiej sprawdzą się tu dość sztywne woreczki z suwakiem, bo utrzymują one biżuterię w jednej pozycji nie pozwalając jej na przypadkowe przesuwanie się i otarcia. Idealnym sposobem przechowywania misternej biżuterii z sutaszu wydają się być ramki membranowe. Biżuteria w nich zamknięta nie przesuwa się, nie jest narażona na otarcia i zarysowania czy inne uszkodzenia.

1-AGATA

Biżuteria haftowana czy pleciona z maleńkich koralików typu seed beads powinna być przechowywana w miękkich woreczkach, bez dostępu światła czy wilgoci. Koraliki pokrywane są różnorodnymi powłokami podnoszącymi ich walory estetyczne, nietrwałymi jednak w kontakcie z wodą lub intensywnym pocieraniem. Użytkując taką biżuterię pamiętać także należy, aby zabezpieczyć ją przed upadkiem na twardą powierzchnię – delikatne szklane koraliki mogą ulec pęknięciu, a ich ostre brzegi mogą przeciąć nić na która są nawleczone.

Z pewnością jest jeszcze wiele ciekawych sposobów, szczególnie tych naturalnych, domowych na przedłużanie życia naszej biżuterii.
Podzielisz się z nami? Napisz w komentarzu jakie są Twoje sposoby i pomysły na dbanie o błyskotki.

Radą służyły koleżanki ze sklepów:

Royal-Stone Żelazna
Royal-Stone Poznań

a razem zebrała Królowa Karolina

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz