Tutorial na kolczyki z wykorzystaniem nieparzystego peyote, czyli odd count peyote.

Kolczyki Iduna – to połączenie peyotowych elementów z kryształkami w kształcie łezki. Tutorial odpowiedni jest także dla osób początkujących, które chcą się nauczyć wykonywania projektów ściegiem peyote w jego nieparzystej odmianie – odd count peyote.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do zrobienia koralikowych kolczyków z kryształową łezką

Sposób wykonania beadingowych kolczyków Iduna

1) Na nić ok. 70 cm nawlecz 15 koralików w kolorze matowego złota MZ i 14 koralików w miksie kolorystycznym MK. Koraliki te w gotowej pracy utworza 1 i 2 rząd. Pozostaw ok. 7 cm. wolnej nici od końca.

Pracę z peyotem nieparzystym (odd count peyote) rozpocznij od nabrania 15 koralików złotych i 14 kolorowych

2) Rozpocznij doszywanie koralików stosując ścieg peyote – nabierz 1MK i pomijając ostatni nawleczony koralik, doszyj go do następnego, ponownie nawlecz  1MK i pomijając kolejny koralik doszyj go do następnego. Doszyj w ten sposób jeszcze 5 kolorowych koralików.

Po doszyciu w sumie 7 kolorowych koralików (MK) przejdź igłą przez pierwszy złoty matowy koralik – bez doszywania nowego koralika. Dalej doszyj ściegiem peyote  kolejnych 6 koralików MZ. W miejscu, w którym nie doszyłaś koralika Twoja plecionka powinna się zagiąć i uformować wierzchołek pracy.

Ostatni koralik MZ doszyj nieco inaczej niż poprzednie koraliki. Jak pewnie zauważyłaś przy tej krawędzi pracy brak koralika, do którego mogłabyś doszyć ostatni złoty koralik.
Nabierz 1MZ i zmieniając kierunek szycia – wkłuj się igłą na skos przez trzy koraliki w stronę wierzchołka pracy (patrz zdjęcie).

Następnie  ponownie zmieniając kierunek, wkłuj się w sąsiedni koralik i dalej przez dwa powyżej. W tym momencie oba końce nici powinny wychodzić z tego samego koralika MZ. Na koniec przejdź  w stronę wierzchołka przez ostatni doszyty koralik.

3) Kontynuuj doszywanie koralików ściegiem peyote – doszyj w sumie 6 koralików MZ. Ponownie omiń doszycie jednego koralika i dalej doszyj w sumie 6 koralików MK.

4) Następny rząd wykonaj analogicznie –  doszyj w sumie 6 koralików MK, pomiń doszycie koralika i doszyj kolejnych 6 koralików MZ na końcu wykonując manewr z p.2

5) Kontynuuj szycie wykonując kolejne rzędy, aż do otrzymania efektu jak na zdjęciu poniżej –  wykonałaś w sumie 8 rzędów (pamiętaj – pierwsze dwa rzędy utworzone są z koralików nabranych na początku), a każda dolna krawędź pracy złożona jest z 5 koralików.

Praca po uszyciu

6) Kolejny rząd rozpocznij od pominięcia doszycia koralika. Żeby nić nie była widoczna przejdź igłą przez koraliki poprzednich rzędów, a następnie doszyj  jeszcze 2 koraliki MZ, pomiń doszycie na środku pracy, doszyj kolejne 2 koraliki MK i przechodząc nicią przez koraliki rzędów poniżej, opuść doszycie kolejnego koralika. Na koniec nić powinna wychodzić nie ze skrajnego, a z sąsiedniego koralika krawędzi pracy.

7) Ponownie pomiń doszycie pierwszego koralika przechodząc przez wcześniejsze rzędy, doszyj ostatni MK, przejdź przez oba koraliki na środku pracy i doszyj ostatni koralik MZ. Na koniec przechodząc koralikami wcześniejszych rzędów wyjdź e skrajnego koralika MZ.

8) Czas na doszycie kryształka w kształcie łezki. Nawlecz 1 koralik, kryształek i kolejny 1 koralik. Przejdź nicią przez ostatni koralik MK i dalej koralikami w stronę środka pracy, a następnie w stronę drugiej krawędzi.

9) Żeby wzmocnić mocowanie kryształka przejdź jeszcze raz przez ostatni MZ i ponownie przez sekwencję Koralik-Kryształek -Koralik, a następnie kierując się na zewnątrz pracy przez ostatni MK. Następnie wróć przez Koralik-Kryształek-Koralik na stronę złotych koralików. Końcówkę nici wprowadź w kilka złotych koralików, zmieniając kierunek. Nadmiar nici odetnij. Tak samo schowaj w koralikach pozostawiona na początku końcówką nici.

10) Pozostaje już tylko zamocowanie bigla. Delikatnie rozchyl na boki ogniwko, wsuń je w wierzchołkowy koralik i szczypcami płaskimi zamontuj za jego pomocą bigiel. Kolczyk jest gotowy. Drugi kolczyk wykonaj identycznie. Pamiętaj, aby  bigiel w drugim kolczyku zamontować symetrycznie w stosunku do pierwszego kolczyka.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone