Frędzle, zarówno te koralikowe jak i tekstylne od długiego czasu cieszą się Waszym uznaniem, więc przygotowałam dla Was kolejny tutorial, tym razem na połączenie sutaszu i frędzli koralikowych.

Mam nadzieję, że razem ze mną krok po kroku wykonasz swoją wersję kolczyków.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Potrzebne materiały:

W prezentowanych w tutorialu kolczykach użyłam:

  • sznurków sutasz w kolorach: mountain i midnight.
  • koralików Miyuki Delica w kolorze Dyed Rustic Grey oraz Dyed Emerald AB z serii Silk Satin, dzięki czemu frędzle pięknie się błyszczą.
  • kryształów Swarovski: Rivoli 12mm Royal Green,  Xilion Bead 4mm i 3mm Emerald .
Kolczyki sutasz z koralikowymi frędzlami z kolorze zielono-czarnym. Tutorial

Do obszycia mamy dwa elementy –  kryształek trójkątny oraz Rivoli.
Zaczynamy od obszycia większego elementu.

Przygotuj igłę i nici.
Ja do szycia na tym etapie użyłam nici Poly Sheen w kolorze mundurowym.

Weź 3 odcinki sutaszu, każdy o długości około 15cm –  2x zielony, 1x czarny i ułóż je tak, by czarny był w środku.

Dla przypomnienia, sznurki układamy jodełką w tym samym kierunku. Jodełka w sznurku sutasz acetat Italy układa się w prawą stronę (>>>).

Nić nawlecz pojedynczo i zakończ ją supłem. Zacznij zszywanie sznurków na wysokości około 5cm od ich początku. Szyj wbijając się w rowek biegnący środkiem sutaszu. Szyj ściegiem fastrygowym, jednak za każdym razem całkowicie wyciągając igłę. Ścieg powinien być gęsty, czyli odległości pomiędzy kolejnymi wbiciami igły nie powinny być większe niż 2mm.

Zszywając sznurki od razu formuj z nich kształt koralika, czyli w tym wypadku trójkąt. Sznurki będą się schodzić nad jednym z wierzchołków naszego kryształka. Szyjąc przykładaj od czasu do czasu koralik, aby sprawdzić, czy utrzymujesz odpowiedni kształt sutaszu.

W chwili, gdy zszyjesz sznurki tak, by obejmowały cały koralik po obwodzie złącz je i zszyj nad jednym z wierzchołków koralika. Przeszyj kilka razy (wykonaj 5-6 ściegów) tak, by ciasno obejmowały kryształek.

Kolejnym etapem jest podklejenie koralika. W tym celu użyj filcu sztywnego (polecam filc sztywny firmy Knorr Prandell).
Ze względu wypukły spód naszego koralika radzę naciąć filc na środku, aby lepiej dopasował się do koralika.
Kleje, których możesz użyć do naklejenia koralika na filc: Hasulith, Rayher, Gütermann, Bostik
Filc powinien wystawać poza brzegi koralika na około 2mm. Stworzy nam to kołnierz, na którym oparty będzie sutasz.

Po obszyciu pierwszego elementu, analogicznie postępuj z drugim koralikiem, czyli kryształkiem Swarovski Rivoli. Ze względu na to, że obwód drugiego koralika jest mniejszy, weź krótsze sznurki – każdy o długości 10cm.

Znowu ukłóż wszystkie sznurki w kolejności: zielony-czarny-zielony, jodełką w tę samą stronę i zacznij zszywać, tym razem na wysokości około 3,5cm.

Nie zapominaj o formowaniu sznurków, ponieważ w innym wypadku mogą się pofalować. Tutaj, tak samo jak przy poprzednim koraliku, naklej nasz kryształek na filc. Rivoli także ma wypukły spód wiec również radzę naciąć filc na środku.

Tak obszyty kryształek dodatkowo obszyj sznurkiem skręcanym. Przygotuj sznurek o długości około 6cm. Zanim jednak odetniesz sznurek zabezpiecz końce, najlepiej jeśli zrobisz to przy użyciu kleju. Dobrze, aby nie był to klej, który jest sztywny po wyschnięciu (jak np. szybkoschnące keje cyjanoakrykowe), więc polecam użyć któregoś z klejów wymienionych wyżej. Oczywiście możesz też posłużyć się profesjonalnym klejem, dedykowanym do takich rzeczy – Griffin cord glue.

Aby nić nie była widoczna powinna mieć kolor doszywanego sznurka. Ja użyłam nici One-G w kolorze czarnym, ponieważ akurat tę czarną miałam pod ręką, ale równie dobrze możesz użyć np. czarnych nici Poly Sheen lub  nici monofilowych.

Ułóż sznurek skręcany na sutaszu tak, by obejmował cały obwód kryształka obszytego sutaszem. Wyprowadź igłę trochę poniżej miejsca, gdzie wszystkie sznurki się łączą i zacznij doszywanie. Sznurek doszywaj “na okretkę”, czyli ściegiem obrzucającym skośnym tak, by nitka chowała się w rowkach sznurka skręcanego.

Oba elementy trzeba będzie zszyć ze sobą, wcześniej jednak należy uszyć dodatkowy element w postaci “kołnierza”, który składa się ze sznurków sutasz i sznurka skręcanego. Najpierw zszyj sam sutasz, sznurek skręcany dodasz później.

Ja do uszycia “kołnierza” użyłam sznurków w czarnym kolorze, ale jeśli chcesz możesz przełożyć je jeszcze sznurkiem zielonym.

Przygotuj 3 sznurki sutasz o długości około 6cm i złóż je płaskim brzegiem, jeden na drugim. Sznurki zszywaj kształtując z nich szeroką łezkę. Szyj tak, jak zszywane były sznurki np. do koralika Rivoli. Przez tak przygotowany element przełóż końce sznurków z pierwszego, obszywanego elementu. Pętelka powinna znajdować się z przodu, nad miejscem, w którym sznurki obszywane wokół trójkątnego kryształka się łączą. 

Tak uszyty element należy połączyć z elementem bazowym, czyli trójkątem obszytym sutaszem. Oba elementy zszyj ze sobą przechodząc przez brzeg filcu, na który naklejony był kryształek i łapiąc sznurki tworzące “kołnierz”.

Dopiero na tym, etapie doszyj sznurek skręcany. Znowu pamiętaj o zabezpieczeniu końców sznurka.

Po zszyciu obu elementów i doszyciu sznurka skręcanego nadmiar sznurków sutasz przytnij jak najkrócej. Przed przycięciem sznurków sutasz możesz je zabezpieczyć klejem, by zapobiec ich strzępieniu.

Kolejnym etapem jest połączenie wszystkich elementów ze sobą. Obszyty kryształek Rivoli podłóż pod element z trójkątem i zszyj ze sobą. Na tym etapie nie ma żadnego specjalnego ściegu. Elementy muszą się stabilnie trzymać a ścieg nie powinien być widoczny, dlatego wbijaj się igłą pomiędzy sznurkami sutasz lub pod sznurkiem skręcanym.

Do tak przygotowanego elementu bazowego doszyj teraz ozdobniki.

Wyprowadź igłę z sutaszu okalającego trójkątny kryształek. W miejscu, w którym wyprowadzisz igłę będzie znajdował się pierwszy koralik. Doszyj koraliki po obu stronach.

Po obszyciu brzegów kolczyka koralikami czas na doszycie frędzli.
Doszywanie radzę zacząć od środkowego frędzla i rozchodzić się symetrycznie na boki.
Do zrobienia frędzli użyłam nici One-G. Ważne, aby nici były mocne oraz miękko się układały. Możesz też użyć nici Ariadna Tytan 80. Nie polecam nici Poly Sheen, ponieważ są dość słabe a w przypadku frędzli, które są w ciągłym ruchu to ważne by nić była mocna. Nie radzę używać też nici monofilowych, ponieważ są sztywne i frędzle będą się wykręcać.
Frędzle możesz zrobić jednokolorowe lub ze wzorem. Ja do zrobienia frędzli użyłam pięknie mieniących się koralików Miyuki Delica z serii Silk Satin, które Ci bardzo polecam oraz koralików Miyuki Bugle i Toho 15/0.

Do stworzenia frędzli radzę użyć długiej igły (8-10cm, np. Igły do tkania na krośnie), wtedy szycie będzie zdecydowanie wygodniejsze.

W zrobionych przeze mnie kolczykach pierwszy, najdłuższy frędzel ma 6cm długości. Kolejne stopniowo się skracają.

Na wyprowadzoną przez sutasz igłę nawlecz wybraną przez siebie sekwencję koralików, a następnie wróć przez wszystkie pomijając tylko koralik nawleczony jako ostatni, który będzie naszym stoperem. W ten sposób doszywaj kolejno wszystkie frędzle. Zwracaj uwagę  na to, aby frędzle nie sterczały sztywno, tylko były “lejące”.

Tak ozdobione kolczyki należy wykończyć doszywając bigle oraz podklejając tył.  Kolczyki są dość długie – mają 10cm, wiec jeśli nie chcesz ich dodatkowo wydłużać możesz po prostu nakleić sztyfty. Ja wybrałam jednak dłuższe bigle, które przyszyłam wykorzystując koraliki Toho 15/0.

Na tył polecam welur lub cienką skórkę. Ja tym razem zdecydowałam się na pierwszą opcję.
Kształt kolczyka odrysuj na welurze i wytnij ostrymi nożyczkami. Wycięty welur przymierz do kolczyka i jeśli to konieczne skoryguj kształt. Po dopasowaniu kształtu możesz nakleić welur na tył. Brzegi weluru można dodatkowo podszyć. Przycinając welur pamiętaj, by ostatni sznurek sutasz wystawał nad brzegiem weluru, a smarując tył klejem, by zostawić wąski brzeg weluru niepodklejony, co umożliwi Ci swobodne wbijanie się igłą.
Brzeg doszyj nicią w kolorze weluru lub nicią monofilową. Ja wybrałam tę drugą.
Wbijaj igłę pod wystający nad welurem sznurek sutaszu i szyj dookoła kolczyka.

Tak prezentują się gotowe kolczyki: