W dzisiejszym tutorialu proponujemy Wam wykonanie efektownej broszki w kształcie gwiazdki w technice haftu koralikowego.

Tutorial przygotowała dla Was Zuzanna Janosz prowadząca pracownię Zuzanna Style.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego tworzenia!


Materiały

Filc twardy Knorr 1mmw kolorze ultramaryna – 1 szt.

Bajorek twardy 1mm w kolorze srebrnym – 1 opak.

Taśma cyrkoniowa 2mm w kolorze silver/aquamarine. – 50cm.

Łańcuszek kulkowy 1,5mm w kolorze granatowym.

Kaboszon kryształowy 6x6mm w oprawie w kolorze turkusowym – 1 szt.

Kaboszon kryształowy 13x8mm w kolorze teal – 2 szt.

Kaboszon kryształowy 13x8mm w kolorze kobaltowym – 3 szt.

Kryształki Swarovski Xilion w kolorze metallic blue – 7 szt. (2 opak. x 6 szt).

Perły Swarovski w rozm. 4 mm w kolorze dark blue – 5 szt.

Perły Swarovski w rozm. 6 mm w kolorze dark blue – 5 szt.

Perły Swarovski 3mm w kolorze Dreamy Blue – 1 opak. [10 szt.]

Perły Swarovski 4mm w kolorze Dreamy Blue – 1 opak. [10 szt.]

Koraliki TOHO 11 w kolorze “milky montana” – 1 opak.

Nici monofilowe Gutermann jasne lub ciemne (do wyboru).

Klej Hasulith.

Podstawa broszki – 1 szt.


Aby stworzyć broszkę w kształcie gwiazdki potrzebujemy szablonu aby ją odrysować. Gwiazdkę znalazłam w internecie, wydrukowałam i odrysowałam. Moja ma rozpiętość ramion mniej więcej 8 cm, więc powstanie z tego dość duża broszka.

Odrysowujemy gwiazdkę białym żelowym długopisem na niebieskim twardym filcu 1mm Knorr.

fot. 4

Wycinamy filc, pozostawiając jednak margines jak na fot. 5 (to bardzo ważne).

fot. 5

Na początku pracy nad broszką, będziemy obszywać bajorkiem srebrnym twardym kontury. Aby rozpocząć przyszywanie należy go rozciągnąć, aby było widać ładną strukturę. Rozpoczynamy przyszywanie od jednego z ramion nicią monofilową. Igłę wkłuwamy co 1-2mm.

Kontur gwiazdy wyszywamy jednym kawałkiem bajorka. Aby zgiąć wygodnie bajorek należy w miejsce zgięcia wbić igłę i zgiąć go „ na igle” (fot. 10).

Po zakończeniu obszywania nożyczkami odcinamy wystający element (fot. 11).

fot. 11

Kolejny etap to obszywanie konturu taśmą cyrkoniową i koralikową. Aby ułatwić sobie pracę z taśmą cyrkoniową odmierzam kawałki taśmy po wewnętrznej stronie ramienia gwiazdy, odcinam i przyklejam klejem Hasulith (fot. 13-15). Czynność powtarzam do obklejenia całości od wewnątrz. Następnie przyszywam taśmę pomiędzy każdym kryształkiem dwukrotnie (fot. 16).

Teraz przyszywamy łańcuszek kulkowy. Nie musimy go przyklejać. Igłę wbijamy pomiędzy każdym koralikiem. Obcinamy w szczytach gwiazdy i doszywamy kolejny kawałek (fot. 17-20).

W kolejnym kroku przechodzimy do przyszywania kryształów w oprawie.
Na samym środku przyszywamy turkusowy okrągły kryształek 6x6mm.

Następnie dobieramy kryształki w kształcie kropli 13x8mm i przyszywamy w wewnętrznych szczytach gwiazdy. Ja wybrałam 2 kolory: teal i kobalt (fot. 23-26).

Następnie wokół środkowego kryształka przyszywamy kryształki Swarovski Xilion w kolorze metallic blue (7 szt.) – fot. 27.

fot. 27

Następnie przyszywamy perły Swarovskiego w rozm. 4 mm i 6mm w kolorze dark blue (fot. 28-29).

fot. 28

fot. 29

Pomiędzy ciemniejszymi perełkami dodajemy jaśniejsze perły Swarovskiego o średnicach 3mm i 4mm w kolorze Dreamy Blue. W wolnych miejscach wszywam kryształki Swarovski Xilion 4mm w kolorach aquamarine i sapphire, oraz koraliki TOHO Bugle 9mm w kolorze aquamarine (fot. 30-32).

Teraz odcinamy nadmiar filcu wzdłuż przyszytego bajorka. Należy to zrobić ostrożnie tak, tak aby nie przeciąć nitek (fot. 33). Rezultat widoczny jest na fot. 34.

Aby usztywnić pracę odrysowujemy gwiazdkę na tekturze, po czym zmniejszamy ją o jakieś 2 mm i wycinamy. Następnie tekturę przyklejamy do tyłu naszej gwiazdki.

Teraz na czarnej skórce odrysowuje kształt gwiazdki i wycinam. Doklejam bazę (zapięcie) do broszki, robię małe otworki w skórce i przyklejam całość skórki do tyłu broszki. Aby sobie pomóc z dokładnym zrobieniem dziurek należy przyciągnąć elementy bazy do zapięcia. Przez zrobione otworki w skórce robię kropki długopisem na tekturce i doklejam bazę.

Przyklejam bazę (zapięcie), skórkę i dokładnie wycinam naddatek skórki.

Obszywam dookoła skórkę,łącząc ją z filcem. Następnie obszywam całość koralikami TOHO 11 w kolorze “milky montana”.

Ścieg wykorzystany do obszycia całości koralikami to tzw. murek. Jest to ścieg koralików ułożonych w szeregu, do których można doszyć kolejne warstwy sznurków.

Na wyprowadzoną nitkę należy nawlec dwa koraliki w jednakowym rozmiarze, a następnie wrócić igłą przez filc. Odległość pomiędzy jednym a drugim koralikiem powinna być minimalna, jednak nie można szyć zbyt gęsto, ponieważ koraliki zaczną się falować.Odległość pomiędzy koralikiem a wbijana igłą powinna wynosić około 1mm.