Wiele z Was bardzo lubi pracę z krosnem i wyplatane z drobnych koralików bransoletki. Krosno jest to na tyle prostą techniką, że może się jej podjąć nawet początkująca rękodzielniczka 😉 Do tej pory pojawiło się kilka wpisów na biżuterię tkaną na krośnie – m.in. bransoletka zakończona w trójkąt czy indiański naszyjnik. Udostępniamy też dla Was darmowe wzory z których chętnie korzystacie 🙂 Największą popularnością do tej pory cieszył się wzór na bransoletkę Royal Denim więc postanowiłam go wykorzystać w naszyjniku.  Tym razem przygotowałam tutorial na naszyjnik typu gerdan, o który od jakiegoś czasu pytałyście. Mam nadzieję, że będziecie zadowolone i stworzycie piękne prace. Przypominam też, że zdjęcia prac wykonanych z naszych tutoriali możecie przesyłać do blogowej galerii ale o tym przeczytacie na końcu wpisu.

 

Osoby, które pierwszy raz spotykają się z krosnem zapraszam do wpisów o początkach pracy z krosnem, gdzie wyjaśniam po kolei wszystkie elementy – KROSNO DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 

Materiały użyte w tutorialu:

Najlepszym krosnem do tego typu naszyjnika będzie krosno z możliwością regulacji długości lub z wałkami, na które można nawijać osnowę.

Zaczynamy od osnowy. Przygotuj 10 odcinków nici, każdy o długości około 1,5m. W zależności od krosna zamocuj osnowę tak, by zacząć wyplatanie na wysokości około 55cm od początku osnowy.
Na schemacie poniżej macie zaznaczony szarym prostokątem obszar, od którego należy zacząć wyplatanie.

*Ze względu na to, że każde krosno jest inne i zazwyczaj posiada instrukcję obsługi, nie pokazuję Wam w tutorialu jak założyć osnowę.

Zaczynam od wyplecenia cienkiego, gładkiego paska, biegnącego wokół szyi. Długość paska wynosi 40cm czyli 246 rzędów jednym kolorem.

Upewnij się, że osnowa jest naprężona, co ułatwi Ci pracę. Następnie przygotuj nić wątku o długości ok. 1,2m.
Koniec nici wątku przywiąż do pierwszej od lewej, zewnętrznej nici osnowy. Zaczynamy wyplatać od góry krosna schodząc w dół.

Nawlecz 9 koralików (tr-15-611) na igłę i przełóż je pod osnową. Każdy koralik musi znajdować się w osobnej przestrzeni pomiędzy dwiema osnowami.

Teraz przejdź igłą przez koraliki, ale nad osnową (od prawej do lewej).

Ponownie nawlecz 9 koralików, ułóż je od dołu pomiędzy nićmi osnowy i przewlecz igłę od góry – nad osnową. W ten sposób kontynuuj wyplatanie, aż uzyskasz długość około 40cm (246 rzędów)

ZMIANA NICI

Kilka razy w trakcie pracy będziesz musiała zmieniać nić. Zobacz jak to zrobić.

Cofnij się do przedostatniego rzędu i mniej więcej w połowie skieruj igłę w dół.

Przygotuj kolejną nić i od spodu pracy wprowadź igłę zaczynając w miejscu, gdzie wychodzi poprzednia. Końce nici zawiąż na kilka supłów i dodatkowo przypal.
Bardzo wygodnym i precyzyjnym urządzeniem jest przypalacz do nici i sznurków.

Ponownie przejdź przez ostatni rząd (przechodząc nad osnową) i kontynuuj tkanie.

DOKŁADANIE KOLEJNYCH NICI OSNOWY

Niewątpliwie najbardziej skomplikowanym elementem naszyjnika typu gerdan jest dokładanie kolejnych nici osnowy. Zobacz jak dodać kolejne nici.

Wzór do wyplecenia

Pasek kończy się wzorem, który zaczyna się rozszerzać. Docelowo musimy dołożyć 4 nici z każdej strony.

Aby dołożyć kolejną nić przygotuj igłę BIG EYE  oraz nowy odcinek nici osnowy o długości 110cm.

Nawlecz igłę przygotowaną nicią i przeprowadź ją przez ostatni rząd koralików.

Wyrównaj końce nici i pozostaw je luźno.

Teraz nawlecz na wątek koraliki według schematu i przełóż pod nićmi osnowy, następnie przepleć od prawej do lewej nad osnową.

Po wypleceniu rzędu koralików dla ułatwienia pracy możesz dodatkowe osnowy naprężyć i przymocować do wałka. Ja po prostu przyklejam je taśmą.

Potrzebne są jeszcze trzy dodatkowe nici z każdej strony. Ponownie nawlecz igłę BIG EYE odcinkiem osnowy o dł. 110cm i przeprowadź przez ostatni rząd koralików. Końce wyrównaj i zostaw luźno.

Teraz nawlecz kolejny rząd koralików, przełóż pod pod osnową i przeprowadź igłę przez koraliki nad osnową.

Kontynuuj dodawanie kolejnych nici osnowy oraz wyplatanie koralików do końca wzoru.

AŻUROWE ŁĄCZNIKI

Po wypleceniu wzoru, zdejmuj z wałka po dwie sąsiadujące ze sobą nici osnowy i przy pomocy igły BIG EYE nawlekaj koralki toho – po 40szt.

Po nawleczeniu koralików ponownie zamocuj pracę na krośnie tak, by osnowa była naprężona.
Nic wątku przeprowadź przez pierwszy od lewej pionowy łącznik z koralików, aby móc pod nim rozpocząć wyplatanie kolejnego wzoru.

Wzór do wyplecenia

Zaczynaliśmy tkanie od 9 koralików w rzędzie. Teraz, po dodaniu kolejnych nici osnowy będzie ich 17.
Nawlecz koraliki wg wzoru na igłę, przełóż pod osnową i wróć przez nie igłą nad osnową. Kontynuuj wyplatanie do uzyskania pożądanego wzoru.

Pod wzorem znowu wypleć motyw ażuru. Zdejmuj po dwie nici osnowy z wałka i przy użyciu igły BIG EYE nawlekaj na podwójne nici po 40 koralików.

 

Po nawleczeniu wszystkich koralików przyklej pod nimi kawałek taśmy klejącej aby nie spadały i przejdź do wyplatania drugiej strony. W zależności od rodzaju krosna przewiń pracę tak, by dojść do paska, który był wyplatany na początku. Powtórz wszystkie kroki zaczynając od wzoru, gdzie dodawana była osnowa aż do drugiego ażuru.

Po wypleceniu obu części praca powinna wyglądać tak:

Teraz czas na połączenie obu pasków jednym elementem. Zamocuj naszyjnik na krośnie i przygotuj wzór do wyplecenia. *Długość frędzli dobierz sama. Ja ostatecznie zrobiłam dłuższe niż na schemacie. 

Ostatni element składa się z 35 koralików w rzędzie. Wyplecenie pierwszego rzędu będzie zapewne dość trudne ponieważ nici osnowy układają się  na górze bardzo ciasno. Bardzo ważne na tym etapie jest dobre naprężenie nici osnowy.

 

ZWĘŻANIE WZORU I FRĘDZLE

Ostatni element tkany na krośnie schodzi się w trójkąt, trzeba zatem redukować koraliki w poszczególnych rzędach. Zobacz jak to zrobić.

Nawlekam, jak wynika ze wzoru 33 koraliki i układam je opuszczając zewnętrzne przestrzenie między osnową. Następnie wracam igłą przez koraliki nie łapiąc już pierwszej nici osnowy, tylko przechodzę igłą w powstałej przestrzeni między pierwszą a druga osnową i wracam przez koraliki.

To samo robię w kolejnym rzędzie, przechodząc tak aż do końca.

 

Nić wątku kończę przeplatając ja w górę przez poprzednie rzędy. Robię supełek, który następnie przypalam.

Ostatnim elementem jest nawleczenie frędzli. Jak pisałam wcześniej, frędzle są nieco dłuższe niż wynika to z wzoru.
Na każdą nitkę nawlekam po  38 koralików toho, następnie 1 koralik Fire Polish w rozmiarze  3mm i na koniec znowu jeden koralik toho. W zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać, koraliki możesz nawlekać pojedynczo, na każdą nić lub tak jak ja na podwójne nici. Wybierając drugą (moją) opcję zwróć uwagę jak koraliki będą układały się na samej górze. Ja zawsze zaczynałam od nawleczenia 2 koralików na pierwsza nić dla wyrównaniu poziomu po czym już na podwójną nawlekałam resztę.  Na końcu, pod ostatnim koralikiem zrób supeł i przypal go.

 

Po nawleczeniu frędzli zabezpiecz wszystkie supełki, również te w miejscach łączenia nici. Najlepiej zrobić to przypalarką, która jest pozwala nam na bardzo precyzyjną pracę.

Naszyjnik jest gotowy do noszenia 🙂