Jak zrobić bransoletkę z  głównym elementem z pereł Preciosa?

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki z koralikowym elementem z pereł Preciosa

Bransoletka wykonana jest dwustopniowo – osobno wykonany jest ozdobny centralny element z pereł Preciosa, a następnie dwa kawałki sznura twisted herringbone.

Sposób wykonania koralika z pereł Preciosa:

1 Na ok. 80cm nitki nawlekam koraliki w kolejności: P, B, P, B, P, B, P, B, P, B. Przesuwam je do końca nici pozostawiając ok. 10cm końcówkę. Zaczynając od pierwszej nawleczonej perełki przechodzę jeszcze raz przez wszystkie koraliki, a na koniec wychodzę nitką przez koralik B.

Nawlekamy perełki Preciosa i koraliki Toho 11/0.

2 Nawlekam 2C, B, 2C i przechodzę przez następny koralik B, powtarzam tę czynność jeszcze cztery razy i wychodzę  na koniec przez pierwsze dodane w tym kroku 2C i B.

3 Nawlekam P i przechodzę przez koralik B z poprzedniego okrążenia; powtarzam cztery razy. Na koniec przechodzę nitką przez wszystkie koraliki P i B i wychodzę przez B. Powtarzam krok 2.

5 Pomiędzy koraliki B z poprzedniego kroku dodaję po jednym D, w sumie 5. Przechodzę nitką jeszcze raz przez wszystkie koraliki D i B i dobrze zaciągam nić, żeby koraliki do siebie przylegały, następnie przechodzę nitką jeszcze dwukrotnie przez same D.

6 Przeprowadzam nitkę przez koraliki tak, żeby wychodziła z koralika B po drugiej stronie pracy.

7  Powtarzam kroki 2 – 5 wyplatając drugą połowę elementu. Zakańczam nitkę wplatając ją w koralik. Po drodze robię supełek: przechodzę igłą pod nitką łączącą dwa koraliki i przeciągam nitkę robiąc pętelkę, następnie przechodzę przez nią igłą. Chowam pozostawiony na początku ogonek i ucinam nitki. (16, 17, 18, 19, 20, 21)

 Sznurtwisted/spiral herringbone na boki bransoletki

8 Na ok. 1m nitki nawlekam 2A i 2B i wbijając igłę od dołu, przechodzę przez obydwa A, następnie wbijając igłę od góry, przez obydwa B. Pozostawiam ok. 10 cm ogonek od początku nitki.

9 Nawlekam kolejne 2A, przechodzę od góry przez 2B i wychodzę od dołu przez nowo doszyte 2A.

10 Nawlekam następne 2A, przechodzę od dołu przez 2A, z których wychodzi nitka, a następnie od góry przechodzę przez nowe 2A.

11 Łączę oba końce pracy przechodząc od dołu przez 2A z pierwszej kolumny, wracam od góry przez 2A, z których wyszła moja nitka.  Ponownie przechodzę przez pierwszą paręA.

12 Nawlekam A, B i od góry przechodzę przez dwa 2B z kolumny obok; wracam przechodząc od dołu przez koralik leżący po skosie do tego, z którego wychodzi nitka.

13 Nawlekam 2A i od góryprzechodzę przez 2A z kolumny obok.

Doszywamy parę koralików Toho 11/0 tworząc sznur herringbone.

14 Zakańczam okrążenie przechodząc od dołu przez 2A z następnej kolumny, które leżą najwyżej.
Powtarzam kroki 12-14 wyplatając odcinek o pożądanej długości, u mnie jest to ok 5cm.

Szyjemy sznur twisted herringbone z koralików toho 11/0.

15 Po zrobieniu ostatniego okrążenia zakańczam sznur: przechodzę od góry przez 2A z poprzedniej kolumny i wychodzę od dołu przez 2A, z których wychodzi nitka, powtarzam.

16 Przechodzę do następnej kolumny wbijając się od góry w 2B; znowu od dołu przechodzę przez 2A z następnej kolumny, wracam od góry przez 2B i wychodzę od dołu przez 2A; powtarzam, po czym zakańczam nitkę przeciągając ją przez koraliki i robiąc supełek. Tak samo robię z ogonkiem i ucinam nitki.

Powtarzając kroki 8-16 wyplatam jeszcze jeden odcinek sznura herringbone o takiej samej długości.

Czas zmontować bransoletkę. Ucinam żeberko drutu pamięciowego z lekkim zapasem i z pomocą szczypiec okrągłych robię na jednym jego końcu oczko. Nawlekam wszystkie elementy na drut, po kolei: perełkę 4mm, pierwszy sznur herringbone, perełkę 4mm, Toho 11/0, perełkę 6mm, Toho 11/0, perełkę 8mm, przekładkę (u mnie jest to hematyt 3x4mm), ozdobny koralik, przekładkę, perełkę 8mm, Toho 11/0, perełkę 6mm, Toho 11/0, perełkę 4mm, drugi sznur herringbone i na koniec perełkę 4mm. Ucinam nadmiar drutu zostawiając ok. 6-7mm i z pomocą szczypiec robię drugie oczko. Zakładam zapięcie i gotowe.

Do wykonania bransoletki możecie użyć dowolnych koralików, przekładek czy zapięcia, ale weźcie pod uwagę, że zależnie od ich rozmiaru może się zmienić ilość wolnego miejsca na drucie pamięciowym, dlatego po dobraniu materiałów na bransoletkę, jeszcze w trakcie wyplatania sznurów herringbone, dobrze jest to sprawdzić nawlekając wszystkie elementy na drut i upewnić się co do potrzebnej długości sznurów.

Miłej zabawy z koralikami,

Basia Lepak /Kororowe Koraliki

Tutorial przeznaczony do użytku osobistego w celach szkoleniowych.