Jak opleść kaboszon sznurkami makramowymi?

Kaboszony to kamienie bez otworów, często z  jednej strony płaskie a z drugiej obłe. Jak więc zrobić biżuterię z kaboszonów, skoro nie da się ich nawlec na sznurek czy szpilkę?   Istnieje sporo sposobów wykorzystania kaboszonów do tworzenia biżuterii handmade np. obszycie w sutasz, metaloplastyka, beading, makrama. W tym tutorialu spróbujemy oprawić owalny kaboszon z lapis lazuli makramowym koszyczkiem.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do oplecenia kaboszonu makramą

Jak opleść kaboszon makramą?

 Odcinamy 1 m sznurka na podstawę koszyczka, resztę zostawiamy do wyplatania.  Składamy krótszy odcinek na pół i wiążemy węzełek w odległości około 20 cm od miejsca złożenia. Zaciskamy węzełek na szpilce krawieckiej wbitej w podkładkę.

Teraz ustalamy szerokość makramowego koszyczka.  Wbijamy szpilki  w obie końcówki sznurka, układając je równolegle w odległości około 8 mm od siebie.  Przymierzamy kaboszon – żeby kaboszon nie wypadł koszyczek musi być nieco szerszy od grubości kaboszonu. Podstawa pod koszyczek gotowa.

Następnie dodajemy dłuży odcinek sznurka. Wiążemy na nim węzełek ok. 20 cm od końca i przypinamy go do podkładki.

Zaczynamy wyplatać koszyczek: dłuższy koniec sznurka prowadzimy pod sznurkiem podstawy tworząc pętelkę tak jak pokazano na zdjęciu i zaciskamy owinięcie. Czynność powtarzamy jeszcze raz uzyskując w ten sposób pierwszy supełek.

Drugi i wszystkie następne supełki  tworzymy także dwustopniowo. Najpierw prowadzimy sznurek od góry, nad sznurkiem podstawy tworząc w ten sposób pętelkę, a następnie od dołu tworząc charakterystyczny “precelek” (patrz zdjęcie). Supełek zaciskamy pilnując odstępu pomiędzy równolegle leżącymi sznurkami podstawy.

Przy wyplataniu sznurki podstawy oplatamy po kolei, raz lewy raz prawy prowadząc między nimi sznurek oplatający. Dobrze zaciskamy supełki nie zmieniając szerokości koszyczka – sznurki podstawy cały czas leżą równolegle w odległości ok. 8mm od siebie. Supełki powinny leżeć na sznurkach podstawy ścisło jeden pod drugim.

Wyplatamy koszyczek na taką długość, aż da się objąć nim kaboszon.
W naszym przypadku jet to 75 mm. Odpinamy robótkę i rozwiązujemy supełki mocujące. Rozcinamy sznurek podstawy w miejscu złożenia.

 Następnie mocujemy koszyczek na kaboszonie. Układamy koszyczek w pętlę stroną z “precelkami” na zewnątrz. Do pętli wkładamy kaboszon i zawiązujemy oba końce sznurka podstawy od frontu i oba końce sznurka podstawy od spodu kaboszonu. Sznurki zawiązujemy jeszcze raz i od spodu i od frontu.

Jak zrobić krawatkę do kaboszonu oplecionego makramą? 

Krawatka będzie się składała z trzech rombów, wyplecionych węzłami nazywanymi rypsowe. Leżące od frontu sznurki podstawy nazwiemy teraz sznurkami wiodącymi, a pozostałe sznurki – sznurkami roboczymi. Sznurki wiodące  będą w tym kroku oplatane przez sznurki robocze.

Mocujemy robótkę szpilkami do podkładki.

Mocujemy opleciony kaboszon z lapis lazuli do podkładki

Pracę zaczynamy od lewej strony: pierwszy sznurek roboczy tj. sznurek, którym wyplataliśmy koszyczek prowadzimy od dołu pod lewym sznurkiem wiodącym tworząc pętelkę, którą zaciskamy. Czynność powtarzamy jeszcze raz. W ten sposób wykonaliśmy pierwszy węzeł rypsowy. Drugi węzeł tworzymy owijając dwukrotnie spodni sznurek roboczy wokół sznurka wiodącego.

Następnie wyplatamy prawą stronę owijając dwukrotnie prawy sznurek wiodący kolejno oboma prawymi sznurkami roboczymi.

Środek rombu wypełnimy jednym węzłem płaskim. Odkładamy na boki oba sznurki wiodące. Dwa środkowe sznurki robocze oplatamy bocznymi: lewy sznurek układamy nad środkowymi sznurkami, prawy sznurek nad końcówką lewego pod środkowymi sznurkami i w górę w utworzoną pętelkę, zaciągamy.
Następnie układamy prawy sznurek nad środkowymi sznurkami, lewy nad końcówką prawego i pod środkowymi sznurkami i w górę przez utworzoną pętelkę, zaciągamy.

Następnie wyplatamy dół rombu węzłami rypsowymi. Zaczynamy od lewej strony: sznurek, którym robiliśmy supeł plaski prowadzimy od dołu, pod sznurkiem wiodącym tworząc pętelkę, którą zaciskamy, czynność powtarzamy jeszcze raz. kolejny węzeł tworzymy oplatając sznurek wiodący lewym sznureczkiem uprzednio ujętym w węźle płaskim.

Następnie wyplatamy stronę prawą analogicznie do lewej, ale w lustrzanym odbiciu. Na sznurku wiodącym wykonujemy dwa węzły rypsowe – pierwszy sznurkiem roboczym tworzącym węzeł płaski, drugi sznurkiem roboczym ujętym poprzednio w węzeł płaski.

Czas połączyć romb na dole. Lewy sznurek wiodący prowadzimy od dołu, pod prawym sznurkiem wiodącym tworząc pętelkę, którą zaciskamy. Czynność powtarzamy jeszcze raz. 

Następnie wyplatamy kolejny z rombów. Nie ma znaczenia, od której strony zaczniemy wyplatanie.  Kolejne węzły rypsowe robimy tak jak poprzednio wiążąc sznurki robocze na sznurkach wiodących.

Wewnątrz rombu  tak jak poprzednio wiążemy węzeł płaski, wykonujemy dolną cześć rombu i zamykamy go na dole. Wyplatamy trzeci romb analogicznie do poprzednich.

Najbardziej zewnętrzne sznurki odcinamy w odległości ok. 1 mm od ostatniego supełka, a następnie przypalamy je najlepiej płomieniem zapalniczki lub świeczki. Brazylijskie sznurki do makramy doskonale się topią tworząc na przytapianych końcach “kuleczki” zabezpieczające supełki przed rozwiązaniem.

Następnie odwracamy pracę spodem do góry i przy pomocy szydełka przewlekamy oba końce sznurków roboczych pod nićmi podstawy koszyczka.

Związujemy końce sznurków – roboczych z wiodącymi z lewej i z prawej strony, obcinamy nadmiar nożyczkami i przypalamy zapalniczką.

Kaboszon bezpiecznie siedzi w koszyczku, można zawiesić go na naszyjniku czy zrobić breloczek. W ten sposób można opleść dowolny kaboszon, w każdym kształcie z każdego kamienia, szkła czy żywicy.


Miłego wyplatania Ola Royal-Stone