Dzisiaj serdecznie zapraszamy Was na przygodę z miedzianymi drucikami. Przez proces stworzenia broszki-fibuli w technice wire wrapping przeprowadzi Was Mistrzyni tej techniki – Natalija Antunović-Djapo, znana w świecie biżuterii artystycznej jako Thanit Tahua.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony Artystki, na której zobaczycie jakie cuda można tworzyć z miedzianych drucików! 

A teraz do dzieła!


Narzędzia potrzebne do wykonania broszki w technice wire wrapping

Materiały potrzebne do wykonania broszki w technice wire wrapping

fot.1

Wstęp

Broszka typu fibula którą będziemy zaplatać ma średnicę 6 cm. Pracę rozpoczniemy od ukształtowania koła o średnicy 6 cm z drutu o średnicy 1,8 mm i długości 15 cm. Następnie ukształtujemy owalne motywy ozdobne na obu końcach drutu i wykończymy końcówki pilnikiem jubilerskim tak, aby pozbyć się ostrych krawędzi.

Do tak przygotowanej bazy dowiążemy kaboszon lapis lazuli za pomocą drutu o średnicy 0,6 mm i długości 20 cm.

Następnie wykonamy element ozdobny splotem sznurkowym z drutu miedzianego o średnicy 0,6 mm i długości 20 cm.

W dalszej kolejności będziemy zaplatać element ozdobny wykonany splotem sznurkowym oraz drut o średnicy 1,2 mm i długości 18 cm do bazy wykorzystując do tego splot koszykowy. Po zakończeniu oplatania wykonamy motywy ozdobne z pozostałych po obu stronach fragmentów drutu o średnicy 1,2 mm.

Przygotujemy też szpilkę, którą będziemy dopinać broszkę. Połączymy ją z bazą broszki za pomocą ogniwek i miedzianego łańcuszka.

Końcowym etapem będzie oksydowanie, czyszczenie i polerowanie broszki aż do uzyskania pięknego koloru miedzi i wydobycia błysku metalu.

To do dzieła!


Wykonanie broszki wire wrapping – ETAP I

Kształtowanie bazy i dowiązanie kaboszonu.

Kształtujemy bazę broszki pomagając sobie dowolnym okrągłym przedmiotem, na który nawijamy drut o średnicy 1,8 mm i długości 15 cm. Z nadmiarowych odcinków drutu, które pozostały w nadmiarze po ukształtowaniu pełnego okręgu wykonujemy elementy ozdobne. Większy owalny element wykonujemy wpasowując kaboszon lapis lazuli i przymierzając czy zmieścimy go w środku ozdobnego elementu. (Fot. 2-5).

Końcówki po obu stronach piłujemy pilnikiem jubilerskim do momentu wygładzenia ich i ukształtowania w stożek. Piłujemy końcówki równomiernie z każdej strony wykonując ruch pilnikiem w stronę końcówki drutu starając się utrzymywać równą siłę nacisku, co zapewni nam ukształtowanie stożka równomiernie.
Do tak przygotowanej bazy dowiązujemy kaboszon lapis lazuli. Wykorzystamy do tego drut i średnicy 0,6 mm i długości 20 cm. (Fot. 6-8).

Dowiązujemy drut o średnicy 0,6 mm do bazy wisiorka wykonując trzy ciasne owinięcia wokół zewnętrznej strony elementu ozdobnego. Odcinamy szczypcami tnącymi drugą końcówkę i dociskamy profilując pozostałą część tak, aby maksymalnie docisnąć ją do bazy. Po wykonaniu tej czynności sprawdzamy jeszcze dla pewności czy powierzchnia jest gładka.

Przewlekamy kaboszon przez drut. Następnie wykonujemy taki sam potrójny oplot na przeciwnym fragmencie elementu ozdobnego naszej bazy. Odcinamy niepotrzebny fragment drutu i dociskamy pozostałą część do bazy.

Wykonanie broszki wire wrapping – ETAP II

Przygotowanie elementu ozdobnego splotem sznurkowym.

Teraz przygotujemy element ozdobny splotem sznurkowym wykorzystując do tego drut o średnicy 0,6 mm i długości 30 cm. Zaginamy drut na pół tworząc jakby pętelkę o długości około 4 cm (fot. 9). Chwytamy płaskimi szczypcami i ściskamy miejsce skrzyżowania drutów w tym celu, aby skręcanie końcówek nie wpłynęło na deformację pętelki (fot. 10). Następnie skręcamy oba odcinki drutu pozostające poza pętelką ustawiając je względem siebie pod kątem około 45 stopni. Trzymając jedną ręką szczypce, drugą ręką skręcamy druty w punkcie ich skrzyżowania. Wykonując kolejne skręty stopniowo przesuwamy szczypce płaskie tak, aby znajdowały się jak najbliżej punktu skrzyżowania drutów.Powtarzamy tę czynność tworząc wzór przypominający sznurek (fot. 11).

Skręty staramy się wykonywać przez cały czas w jednej płaszczyźnie i z równym naciskiem (fot. 12). Zostawiamy niezapleciony fragment długości około 4 cm. Następnie przeciągamy kilka razy druty przez palce, mocno naciągając z obu stron, aby splecione druty ułożyły się dokładniej względem siebie.

fot. 12

Wykonanie broszki wire wrapping – ETAP III

Dowiązanie elementów ozdobnych do bazy.

W kolejnym etapie do bazy będziemy dowiązywać element ozdobny wykonany splotem sznurkowym oraz drut o średnicy 1,2 mm i długości 18 cm (fot. 13-14).

Zanim rozpoczniemy zaplatanie do bazy dodatkowych elementów kształtujemy je tak, aby przylegały do niej. Element wykonany splotem sznurkowym układamy na zewnętrznej stronie bazy, wewnątrz układamy drut o średnicy 1,2 mm (fot. 15-17).

Zaplatanie zaczynamy od wykonania trzech ciasnych oplotów drutem o średnicy 0,4 mm na “sznurkowym” elemencie. Teraz “sznurkowy” element układamy ściśle przy bazie i w kolejnym kroku drutem 0,4 mm wykonujemy trzy ścisłe oploty na bazie. Następnie przeplatamy drut 0,4 mm na drucie o średnicy 1,2 mm także wykonując trzy ścisłe oploty. Cały proces powtarzamy w podanej kolejności zgodnie z ilustracją na fot. 18-19.

Oplatanie bazy kończymy na wysokości elementów ozdobnych na bazie. Odcinamy nadmiar drutu 0,4 mm maksymalnie blisko oplotu i dociskamy mocno szczypcami płaskimi (fot. 20-22).

Nadmiar drutu 0,4mm dowiązujemy po obu stronach dwoma ciasnymi oplotami do bazy na wysokości elementu ozdobnego. Nadmiar ucinamy i dociskamy do bazy tak, aby powierzchnia była całkowicie gładka.

Wykonanie broszki wire wrapping – ETAP IV

Sploty ozdobne na bazie.

Pozostałe końcówki drutu o średnicy 1,2 mm wykorzystamy do stworzenia dodatkowych elementów ozdobnych na bazie broszki. Jak one będą wyglądać zależy tylko od Was. Tutaj nie ma ograniczeń i narzucania formy. Najważniejsze żeby końcówki dobrze, ciasno dowiązać do formy i docisnąć szczypcami płaskimi. Sprawdzamy za każdym razem czy w miejscu złączenia jest gładka powierzchnia. Jeśli nie, to poprawiamy szczypcami lub piłujemy pilnikiem (fot. 23-26).

Wykonanie broszki wire wrapping – ETAP V

Szpilka do broszki i jej połączenie z bazą.

Szpilkę do broszki przygotujemy z drutu o średnicy 1,8 mm i długości 12cm. Pomagając sobie szczypcami typu bocianki robimy oczko na wysokości 3 cm od końca drutu. Następnie prostujemy drut przy pętelce. Piłujemy końcówkę do uzyskania gładkości. Owijamy krótszy odcinek wokół dłuższego i piłujemy dłuższą końcówkę w stożek. Końcówkę delikatnie piłujemy tak, aby nie była za ostra i nie niszczyła ubrań podczas wpinania (fot. 27-30)

Gotową szpilkę będziemy łączyć z bazą broszki za pomocą ogniwek o średnicy 5 mm i miedzianego łańcuszka o długości 7 mm. Do bazy wisiorka dopinamy ogniwko o średnicy 8 mm z drutu o średnicy 1,8mm.

Po obu stronach łańcuszka dodajemy ogniwka i jednym końcem wpinamy się do oczka na szpilce. Do bazy dopinamy w dowolnym miejscu ogniwko o średnicy 8 mm i wpinamy do niego mniejsze ogniwko o średnicy 5 mm połączone z łańcuszkiem i szpilką.

Broszka jest gotowa. Pozostanie nam jeszcze tylko dla efektownego wyglądu zaoksydować ją i wypolerować.

Wykonanie broszki wire wrapping – ETAP VI

Patynowanie i polerowanie.

Przed procesem patynowania pracę dokładnie myjemy w ciepłej wodzie z mydłem. W ten sposób usuwamy wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni. Dzięki temu patynowanie będzie równomierne i uzyskamy ten sam odcień na całości pracy.
Do patynowania używamy oksydy na zimno. Płyn nanosimy pędzelkiem do momentu, aż poczerni ona naszą pracę w całości. Następnie myjemy ponownie broszkę w wodzie z mydłem i osuszamy.
Końcowe polerowanie przeprowadzimy z pomocą preparatu Cuprum. Niewielką ilość nanosimy na bawełnianą szmatkę (lub szczoteczkę) i polerujemy pracę do czasu wydobycia pięknego koloru miedzi oraz uzyskania błysku metalu. Na zakończenie broszkę dokładnie myjemy aby usunąć resztki preparatu, osuszamy i od tej chwili możemy cieszyć się własnoręcznie wykonaną piękną miedzianą fibulą.

Powodzenia!

Natalija Antunović-Djapo/Thanit Tahua