Zielono-różowy minerał, jakim jest unakit,  na pierwszy rzut oka może się wydać skromny i mało atrakcyjny: jego kolory są blade i przytłumione, dlatego przy pierwszym spotkaniu mało przyciąga wzrok. Z pewnością jednak przypadnie do gustu amatorkom i amatorom stonowanych, naturalnych odcieni. Zachęcamy do poznania i polubienia tego niepozornego kamienia.

Unakit – co to za kamień?

Czym właściwie jest unakit? Niektóre źródła uznają go za rodzaj jaspisu, jednak taką klasyfikację uważa się obecnie za błędną. Unakit to tak naprawdę nie minerał, lecz granitowa skała metamorficzna  – jest ona efektem przeobrażeń hydrotermalnych, w wyniku których plagioklazy w granicie przekształcają się w epidot, ortoklaz oraz kwarc. To właśnie te trzy minerały składają się na skałę unakitu. Czym się one charakteryzują?

Epidot, ortoklaz i kwarc – charakterystyka unakitu

Epidot to zasadowy krzemian wapnia, żelaza oraz glinu o twardości 6-7 w skali Mohsa. Tworzy on kryształy słupkowe lub pręcikowe, jest nierówny lub muszlowy w przełamie, o białej lub jasnoszarej rysie i szklistym połysku. Jego barwa jest zwykle zielona o różnych odcieniach: od pistacjowego, przez zielonożółty, po brunatne tony. To właśnie epidotowi unakit zawdzięcza swój zielony kolor. 

Za różowe wtrącenia w unakicie odpowiada ortoklaz o takiej własnie barwie. Minerał ten również jest krzemianem, który występuje w kolorach od białego i różowego po brązowy, bywa też bezbarwny. Jest minerałem kruchym, o szklistym lub perłowym połysku, jego twardość to 6 w skali Mohsa. Wykształca kryształy słupkowe lub tabliczkowe. Tworzy skupienia ziarniste oraz zbite.

Trzecim minerałem budującym skałę unakitu jest, będący ditlenkiem krzemu, kwarc – zwykle bezbarwny lub o jasnym zabarwieniu.
W unakicie, poza tymi trzema głównymi minerałami, mogą występować także inne – jest to często magnetyt, chromit, ilmenit, apatyt lub cyrkon.

Gdzie można spotkać unakit?

Występuje on przede wszystkim w USA – to tam zresztą natrafiono po raz pierwszy na jego ślad –  w 1874 roku w górach Unaka Range, które znajdują się na granicy stanów Tennessee oraz Karoliny Północnej. Jak nietrudno zagadnąć, to właśnie od nazwy tego pasma górskiego pochodzi nazwa unakitu

W Stanach Zjednoczonych można spotkać go również w dolinach rzek po wodach spływających ze szczytów Pasma Błękitnego Appalachów w Wirginii, jest też wydobywany jako Pompton Granite w  Pompton Lakes i Pompton Plains w New Jersey. Oprócz tego występuje nad brzegami Jeziora Górnego znajdującego się w kompleksie Wielkich Jezior.
Poza Ameryką Północną unakit spotyka się w RPA, Sierra Leone, Chinach oraz Brazylii.

Wykorzystanie unakitu

Skała ta występuje często w postaci dużych rozmiarów bloków, dlatego ma szerokie zastosowanie. Po pierwsze –  jako materiał rzeźbiarski – używa się jej do tworzenia drobnych rzeźb, przedmiotów użytkowych i figurek, ale także jako materiał wykończeniowy w architekturze, którym można ozdabiać wnętrza i fasady (tworzy się z niego między innymi płytki czy parapety). Najsłynniejszym przykładem takiego zastosowania jest Narodowe Muzeum Historii Naturalnej Instytutu Smithsona w USA – frontowe schody tego budynku wyłożone są właśnie unakitem. Skała ta jest wykorzystywana również w budownictwie – jako materiał drenażowy czy wypełnienie nawierzchni dróg.

Czy unakit ma magiczne właściwości?

Niektórzy przypisują magiczną moc kamieniom ozdobnym. Wierzą, że noszenie przy sobie talizmanów i amuletów z kamienia pozytywnie wpłynie na ich życie, relacje towarzyskie miłość, a nawet zdrowie. Takie talizmany z unakitu mają ponoć moc wyostrzania zmysłu słuchu i węchu, pomagają w pokonywaniu blokad wewnętrznych. Szczególnie mają sprzyjać osobom spod znaku Skorpiona.
Podobno unakit chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Czy w to wierzyć – sami zdecydujcie.

Biżuteria z unakitem

Unakit jest też popularnym kamieniem jubilerskim. Jest łatwy w obróbce, dlatego często szlifuje się go na kaboszony, gładkie lub fasetowane kule czy monety, dzięki temu może być wszechstronnie wykorzystany we wszystkich technikach biżuteryjnych: od wire wrappingu (pięknie prezentuje się z miedzią) po haft koralikowy czy sutaszowy. Jego urok polega na naturalności i łagodności kolorów, dlatego najlepiej, jeśli znajdzie zastosowanie w biżuterii o surowym i naturalnym charakterze. Miłośniczkom takiej właśnie biżuterii szczególnie go polecamy.

Unakit w różnych kszałtach – kaboszony, kamienie na sztuki oraz w sznurach  kupisz w naszym sklepie z kamieniami i akcesoriami do biżuterii royal-stone.pl