Zielono-różowy minerał, jakim jest unakit,  na pierwszy rzut oka może się wydać skromny i mało atrakcyjny: jego kolory są blade i przytłumione, dlatego przy pierwszym spotkaniu mało przyciąga wzrok. Z pewnością jednak przypadnie do gustu amatorkom i amatorom stonowanych, naturalnych odcieni. Zachęcamy do poznania i polubienia tego niepozornego kamienia.

Czym właściwie jest unakit? Niektóre źródła uznają go za rodzaj jaspisu, jednak taką klasyfikację uważa się obecnie za błędną. Unakit to tak naprawdę nie minerał, lecz granitowa skała metamorficzna  – jest ona efektem przeobrażeń hydrotermalnych, w wyniku których plagioklazy w granicie przekształcają się w epidot, ortoklaz oraz kwarc. To właśnie te trzy minerały składają się na skałę unakitu. Czym się one charakteryzują?

Epidot, ortoklaz i kwarc – charakterystyka unakitu

Epidot to zasadowy krzemian wapnia, żelaza oraz glinu o twardości 6-7 w skali Mohsa. Tworzy on kryształy słupkowe lub pręcikowe, jest nierówny lub muszlowy w przełamie, o białej lub jasnoszarej rysie i szklistym połysku. Jego barwa jest zwykle zielona o różnych odcieniach: od pistacjowego, przez zielonożółty, po brunatne tony. To właśnie epidotowi unakit zawdzięcza swój zielony kolor. 

Za różowe wtrącenia w unakicie odpowiada ortoklaz o takiej własnie barwie. Minerał ten również jest krzemianem, który występuje w kolorach od białego i różowego po brązowy, bywa też bezbarwny. Jest minerałem kruchym, o szklistym lub perłowym połysku, jego twardość to 6 w skali Mohsa. Wykształca kryształy słupkowe lub tabliczkowe. Tworzy skupienia ziarniste oraz zbite.

Trzecim minerałem budującym skałę unakitu jest, będący ditlenkiem krzemu, kwarc – zwykle bezbarwny lub o jasnym zabarwieniu.
W unakicie, poza tymi trzema głównymi minerałami, mogą występować także inne – jest to często magnetyt, chromit, ilmenit, apatyt lub cyrkon.

Gdzie można spotkać unakit?

Występuje on przede wszystkim w USA – to tam zresztą natrafiono po raz pierwszy na jego ślad –  w 1874 roku w górach Unaka Range, które znajdują się na granicy stanów Tennessee oraz Karoliny Północnej. Jak nietrudno zagadnąć, to właśnie od nazwy tego pasma górskiego pochodzi nazwa unakitu

W Stanach Zjednoczonych można spotkać go również w dolinach rzek po wodach spływających ze szczytów Pasma Błękitnego Appalachów w Wirginii, jest też wydobywany jako Pompton Granite w  Pompton Lakes i Pompton Plains w New Jersey. Oprócz tego występuje nad brzegami Jeziora Górnego znajdującego się w kompleksie Wielkich Jezior.
Poza Ameryką Północną unakit spotyka się w RPA, Sierra Leone, Chinach oraz Brazylii.

Wykorzystanie unakitu

Skała ta występuje często w postaci dużych rozmiarów bloków, dlatego ma szerokie zastosowanie. Po pierwsze –  jako materiał rzeźbiarski – używa się jej do tworzenia drobnych rzeźb, przedmiotów użytkowych i figurek, ale także jako materiał wykończeniowy w architekturze, którym można ozdabiać wnętrza i fasady (tworzy się z niego między innymi płytki czy parapety). Najsłynniejszym przykładem takiego zastosowania jest Narodowe Muzeum Historii Naturalnej Instytutu Smithsona w USA – frontowe schody tego budynku wyłożone są właśnie unakitem. Skała ta jest wykorzystywana również w budownictwie – jako materiał drenażowy czy wypełnienie nawierzchni dróg.

Biżuteria z unakitem

Unakit jest też popularnym kamieniem jubilerskim. Jest łatwy w obróbce, dlatego często szlifuje się go na kaboszony, gładkie lub fasetowane kule czy monety, dzięki temu może być wszechstronnie wykorzystany we wszystkich technikach biżuteryjnych: od wire wrappingu (pięknie prezentuje się z miedzią) po haft koralikowy czy sutaszowy. Jego urok polega na naturalności i łagodności kolorów, dlatego najlepiej, jeśli znajdzie zastosowanie w biżuterii o surowym i naturalnym charakterze. Miłośniczkom takiej właśnie biżuterii szczególnie go polecamy.

Unakit w różnych kszałtach – kaboszony, kamienie na sztuki oraz w sznurach  kupisz w naszym sklepie z kamieniami i akcesoriami do biżuterii royal-stone.pl