Jakiś czas temu pojawiły się w sprzedaży perły hodowane, które mają bardzo duże otwory. Kto kiedykolwiek robił biżuterię z pereł, ten wie, że perły zazwyczaj mają bardzo małe otwory i trzeba je nawlekać na najcieńsze nici, a tu niespodzianka! W związku z tym, że te błyszczące cudeńka są ponownie w sprzedaży, postanowiłam pokazać Wam jak je wykorzystać  w biżuterii. Dziś w tutorialu supełkowana bransoletka z pereł.

Lista materiałów jest bardzo krótka:

Pierwszym krokiem, zanim zaczniemy robienie supełków i nawlekanie pereł, jest przypalenie końcówki sznurka. Jeśli używacie sznurka z naturalnego włókna to końcówkę zabezpieczcie klejem lub bezbarwnym lakierem do paznokci, aby nie rozdwajała się.

Do wykonania bransoletki nie polecam rzemienia naturalnego, ponieważ może się rozciągać.

Zaczynamy od zrobienia podwójnego supła na wysokości około 10 cm od początki sznurka.

Dłuższy odcinek sznurka owijamy dwukrotnie wokół palca wskazującego. Owijając go pętelki powinny ułożyć się na krzyż (zdj. 3).
Następnie koniec sznurka przekładamy przez pętelkę i mocno zaciskamy.

Po wykonaniu pierwszego supła nakładamy perłę i w ten sam sposób wukonujemy kolejny.


Po każdym suple dodawaj perłę. Kontynuuj supełkowanie aż do ostatniego koralika.
Po zrobieniu ostatniego supełka ułóż końce sznurków w przeciwnych do siebie kierunkach.

Został nam ostatni etap, czyli zapięcie. Ono również będzie w formie supła. Wykonamy węzeł przesuwny, tylko że jednostronny.

W popularnych bransoletkach na sznurku wykonuje się takie supły po obu stronach, jest to tzw. supeł zderzakowy. Jak zrobić supeł zderzakowy znajdziesz w naszym wcześniejszym tutorialu.

Wykonujecie go dokładnie tak samo, jak wcześniejsze supły z tą różnicą, że oprócz owijania wokół palca owijamy koniec także wokół drugiego sznurka. Polecam wykonać więcej owinięć, wtedy supeł będzie stabilniejszy, a przede wszystkim bardziej efektowny.

Końce sznurków przytnij i zakończ supełkiem.

Gotowa bransoletka