Jak zrobić bransoletkę na sznurku z muszelką?

Myślimy już o lecie, dlatego pokażemy dziś, jak w prosty sposób stworzyć lekki biżuteryjny dodatek na ciepłe dni.
Nasza propozycja to biżuteria na sznurku w swobodnym stylu, którą będzie można nosić w zależności od potrzeby na nadgarstku lub na szyi. Prawda, że praktyczne? 🙂
I bardzo proste!
W naszym tutorialu dla początkujących pokazujemy krok po kroku, jak zrobić bransoletkę/choker na sznurku z wykorzystaniem koralików Toho 6/0. Bransoletka będzie zapinana na guziczek – podpowiadamy przy okazji, jak można w tym celu kreatywnie wykorzystać muszelkę kauri.

Co będzie potrzebne do zrobienia bransoletki/chokera?

Materiały:

  • koraliki Toho 6/0 w różnych kolorach (użyłam koralików w kolorach miętowym – Silver-Lined Milky Lt Peridot, szafirowym – Silver-Lined Sapphire oraz białym – Ceylon Snowflake) – po 1 opakowaniu,
  • przekładki metalowe (wykorzystane przeze mnie to oponki w kolorze różowego złota 4 x 1,5 mm) – ok. 50 szt.,
  • muszelka kauri (cięta, bez wiercenia) – 1 sztuka,
  • sznurek woskowany 1 mm (wybrałam brazylijski sznurek woskowany w kolorze Cedar Brown) – ok. 2 m,
  • nożyczki.

Uwagi:

2 metry sznurka to orientacyjna długość potrzebna do wykonania bransoletki na 2 owinięcia wokół nadgarstka (dokładną wielkość bransoletki należy dopasować do własnego obwodu nadgarstka). Możemy zrobić bransoletkę na dowolną liczbę owinięć, wtedy należy oczywiście przygotować odpowiednio długi sznurek.

Bez względu na to, ile różnych kolorów koralików Toho 6/0 zdecydujecie się użyć, wystarczy Wam po 1 torebce z każdego koloru. 1 torebka koralików – nawet gdybyście chcieli wykorzystać tylko 1 kolor – wystarczy do zrobienia bransoletki długiej na co najmniej 4 owinięcia wokół nadgarstka.

Koraliki Toho w rozmiarze 6/0 oraz metalowe przekładki-oponki z różowego złota mają otwory na tyle duże, że spokojnie przejdzie przez nie podwójny sznurek woskowany o grubości 1 mm. Pamiętajcie, żeby przy wyborze przekładek (jeśli chcielibyście użyć innych) zwrócić uwagę na wielkość otworu.

W mojej bransoletce użyłam 40 metalowych przekładek. Warto zaopatrzyć się w trochę większą ich ilość – układ koralików i przekładek jest dowolny i, co za tym idzie, ilość elementów użytych w Waszych pracach może być nieco inna niż u mnie (będzie ona zależeć również od długości bransoletki).

Ten projekt to 2 w 1: bransoletka oraz choker na szyję. Długość ok. 38 cm pozwoli na owinięcie 2 razy wokół nadgarstka oraz na noszenie sznurka jako krótkiego naszyjnika. Jeśli chcecie móc go nosić w ten sposób, pamiętajcie o dopasowaniu dokładnej długości do Waszego obwodu nadgarstka oraz do obwodu szyi!

Jak zrobić bransoletkę/choker z koralików Toho 6/0?

Przygotujmy sobie ok 2 m sznurka oraz muszelkę kauri, która będzie pełniła funkcję guziczka-zapięcia w naszej bransoletce. W otwór muszelki wprowadzamy końcówkę sznurka i wychodzimy nią z drugiej strony. Następnie znów wprowadzamy końcówkę sznurka w otwór muszelki, tym razem od strony przeciwnej. Tak umocowaną muszelkę przesuwamy na sznurku tak, żeby znalazła się dokładnie w jego połowie i ściągamy sznurek – tak, żeby przylegał ściśle do muszelki.

Teraz zawiążemy supełek. Należy umiejscowić go pod muszelką (u jej spodu) i jak najbliżej niej, tak żeby sznurek ściśle do niej przylegał.
Supeł wiążemy, chwytając 2 końce sznurka razem i na nich zawiązujemy supełek (wszystkie supełki w naszej bransoletce będziemy wiązać właśnie w ten sposób). Zaraz za pierwszym supełkiem zawiązałam jeszcze jeden supeł, żeby muszelka po zapięciu dobrze się układała.

Koraliki będziemy nakładać na podwójny sznurek. Warto  odpowiednio sobie przygotować końcówki: przycinamy je pod skosem i ściskamy je w palcach, żeby ułatwić sobie nawlekanie.

Sznurek, którego tu użyłam, jest mocno woskowany, a co za tym idzie – lepki i dosyć sztywny, dlatego nakładanie na niego koralików nie jest trudne. Co jakiś czas można ściskać i wygładzać w palcach końcówki lub delikatnie (pod skosem) je przycinać, jeśli sznurek zaczyna nam się rozczapierzać.

W razie problemów z nawlekaniem możecie zajrzeć do wpisu: Wszystko o nawlekaniu, w którym podpowiadamy, jak radzić sobie z nanizywaniem problematycznych koralików na sznurki oraz na nici.

Koraliki nawlekamy w nieregularnych sekwencjach (od jednego do kilku), przedzielając poszczególne kolory metalowymi przekładkami. Przed i po każdej sekwencji wiążemy supełek. Zostawiamy ok. 1 cm przerwy między każdą sekwencją koralików. Sekwencje tworzymy według własnego uznania aż do osiągnięcia pożądanej przez nas długości bransoletki. 

Nie przejmujmy się, gdy zobaczymy, że podczas nawlekania na naszych koralikach osadza się wosk – można go łatwo usunąć. Sznurek, który tu wykorzystujemy, jest nim mocno powleczony (możemy wyczuć, że się “lepi”), ale dzięki temu łatwo jest na niego nawlekać, a supełki wiązane na takim woskowanym sznurku dobrze się zaciskają.

W miejscu, w którym chcemy, żeby bransoletka się zapinała, wiążemy 2 lub 3 supełki, które stworzą nam pętelki do zapinania bransoletki. Tutaj ważna jest odległość między supełkami, ponieważ przez otwory między nimi będziemy przekładać muszelkę. U mnie odległość między supełkami to ok. 12 mm, ale wielkość pętelki należy dopasować do wielkości Waszej muszelki – powinna ona przechodzić przez otwór dość swobodnie, ale nie całkiem luźno.

Supełki zawiążmy najpierw wstępnie (lekko, bez mocnego zaciągania sznurka) – będzie je można przesunąć, jeśli po próbnym przełożeniu muszelki okaże się, że otwór jest za mały lub za duży. Dopiero po sprawdzeniu i skorygowaniu odległości między supełkami zaciśnijmy je ostatecznie.

Ja stworzyłam 2 pętelki (zawiązałam w tym celu 3 supełki), żeby móc regulować obwód bransoletki. Pętelek może być więcej – zwłaszcza, jeśli chcecie, żeby bransoletka mogła pełnić również rolę chokera na szyję. W tym przypadku regulacja długości tak, żeby dopasować ją zarówno do obwodu nadgarstka, jak i do obwodu szyi, bardzo się przydaje.

Za pętelkami do zapinania umieszczamy jeszcze ostatnią, krótką sekwencję koralików. Wiążemy ostatni supełek, mocno go zaciskając, i odcinamy końcówki sznurka w odległości kilku milimetrów od supełka. 
Skończone!

Bransoletka/choker na sznurku to świetny pomysł na wykorzystanie największych koralików Toho – tych w rozmiarze 6/0. Pamiętajcie, że w Waszych projektach możecie zdecydować się na dowolne kolory koralików Toho oraz sznurka i stworzyć zarówno bajecznie kolorową, jak i bardziej stonowaną biżuterię. Jesteśmy ciekawi, jak będzie się ona prezentować w waszym wykonaniu. Podzielcie się z nami efektami!