Tropikalna wyprawa śladem amazonitu

Amazonit swoim kolorem przywodzi na myśl tropikalne wody Ameryki Południowej  –  to właśnie od płynącej przez Brazylię, Kolumbię oraz Peru rzeki Amazonki pochodzi jego nazwa. Podobnie nazywają się również żyjące tam papugi zwane amazonkami, a zielonkawy kolor ich upierzenia jest bardzo zbliżony do koloru amazonitu. Mimo wszystko nie jest jednak znany powód, dla którego ten piękny kamień został w ten sposób nazwany, ponieważ, wbrew sugerującej to nazwie, minerał ten w Amazonii w rzeczywistości nie występuje – owszem, można go znaleźć na terenie Brazylii (oraz w niewielkich ilościach w Peru), ale w innym rejonie!

Amazonitem określano natomiast niegdyś najprawdopodobniej zielony jadeit. Kamienie te ze względu na podobieństwo kolorystyczne bywają ze sobą mylone, amazonit można również pomylić z podobnym do niego pod względem odcienia turkusem.

Jeśli chodzi o występowanie, amazonit spotykany jest jedynie w kilku miejscach na świecie. Poza wspomnianą już Brazylią znaczące źródła znajdują się w USA (dobrej jakości amazonit wydobywa się przede wszystkim w stanie Kolorado), Australii, na Madagaskarze oraz w Rosji. Szczególnie duże, ponadmetrowe okazy pochodzą z Miass w Górach Ilmeńskich na Uralu. Mniejsze złoża tego kamienia spotyka się w RPA, Mozambiku, Zimbabwe, Namibii, Tanzanii, Kenii, Indiach,Libii, Chinach, Niemczech, Norwegii, Włoszech oraz Czechach.

W Polsce amazonit  znaleźć można w Karkonoszach oraz Sudetach Wschodnich, spotyka się go także w okolicach Strzelina, Jawora oraz Strzegomia, gdzie występuje w druzach pegmatytowych.

Intrygujący kolor – charakterystyka amazonitu

Amazonit słynie z jedynej w swoim rodzaju zielonkawoniebieskiej barwy; czasem bywa ona bardziej zielona lub bardziej niebieska, może być też zarówno delikatnie pastelowa, jak i przybierać bardziej intensywne odcienie. Białe, nieregularne żyłki lub kropelki, którymi poprzecinany jest minerał, to wrostki albitu.

Mówi się, że kolor amazonitu najpiękniej prezentuje się w ciepłym, łagodnym świetle dziennym.

Przez długi czas  wyjątkowa barwa tego kamienia była dla naukowców zagadką. Sądzono, że swój niezwykły odcień minerał ten zawdzięcza obecności miedzi, obecnie jednak uważa się, że za taki kolor odpowiadają niewielkie ilości ołowiu. Zwykle w stosunku do amazonitu nie stosuje się żadnych zabiegów mających podkreślić jego barwę.

Amazonit jest minerałem z gromady krzemianów należącym do skaleni potasowych, a konkretnie jest on odmianą mikroklinu. Przybiera formę kryształów tabliczkowych oraz słupowych, bardzo często tworząc gruboziarniste agregaty i zbliźniaczenia. Znajduje się go w kwaśnych, głębinowych skałach magmowych – są to najczęściej  granity oraz pegmatyty. Mogą mu towarzyszyć minerały takie jak kwarc czy miki (na przykład muskowit lub biotyt), znajduje się go także w towarzystwie plagioklazów.

Jest to kamień o szklistym oraz woskowym połysku. Zwykle jest nieprzezroczysty, choć czasami bywa przeświecający; przezroczyste okazy zdarzają się niezmiernie rzadko. Charakteryzuje się białą rysą, jest haczykowaty i kruchy w przełamie, a jego twardość to 6-6,5 w skali Mohsa.

Piękne przedmioty i biżuteria – zastosowanie amazonitu

Minerał ten jest poszukiwanym kamieniem kolekcjonerskim oraz ozdobnym, a także – choć w mniejszym stopniu – jubilerskim. Już w czasach starożytnych tworzono z niego różnego rodzaju ozdoby oraz amulety, czego świadectwem są przedmioty wykonane z amazonitu, które odkryto w grobowcu faraona Tutenchamona. Również w późniejszych czasach kamień ten wykorzystywano do tworzenia różnego rodzaju przedmiotów dekoracyjnych, takich jak szkatułki, wazony, popielnice, wazy, figurki oraz amulety, był także używany do dekoracji wnętrz: tworzono z niego na przykład blaty stołów.

Właściwości amazonitu

Ci, którzy wierzą w magiczną moc kamieni, przypisują także i amazonitowi szczególne właściwości. Uważa się, że koi on nerwy, albo że pozytywnie wpływa na emocje oraz na zdolność autoekspresji i odpędza zmartwienia, a nawet strachy ;-). Ponoć amazonit przynosi też szczęście w grach losowych. Jest on także uważany za kamień młodości: ma pomagać zachować młody i jędrny wygląd skóry.

Jednak to przede wszystkim jego unikalny kolor sprawia, że biżuteria z udziałem amazonitu jest noszona tak chętnie. Występuje najczęściej w postaci kul  (przede wszystkim gładkich, choć zdarzają się również fasetowane), ale także dysków, plastrów, kropli czy owali. Zajrzyj na stronę sklepu Royal-Stone i obejrzyj dostępne kamienie amazonitu, albo odwiedź nasze sklepy stacjonarne. Świetnie nadaje się na bransoletki na gumce i może być stosowany zarówno w damskiej, jak i męskiej biżuterii – w matowej wersji w połączeniu z hematytem lub lawą świetnie prezentuje się w biżuterii dla panów. W tej dla pań z powodzeniem może występować solo, ale także w połączeniu z innymi kamieniami. Dobrze  wygląda w towarzystwie kryształu górskiego, może też być łączony ze złotym hematytem i srebrnym – w obu wariantach przedstawia się bardzo korzystnie. Szlachetnego uroku doda mu oksydowane srebro, ale świetnym pomysłem jest też wykorzystanie kamieni w bardziej intensywnym odcieniu do energetycznych połączeń kolorystycznych na przykład w technice sutaszu. Doskonale będzie się też prezentował w wakacyjnej biżuterii w stylu boho, na przykład w naszyjnikach z chwostami albo w towarzystwie surowego rzemienia i muszelek. Tym bardziej, że jego kolor przypomina ciepłe, tropikalne wody i przez to od razu wprowadza w wakacyjny nastrój!

Amazonit – inspiracje dla Ciebie: Kropelki, bąbelki czyli jak wykonać kolczyki z łezkami amazonitu z elementami beadingu.

Przyjemnej lektury

Ewa Szczęśniak / Royal-Stone