Supełkowanie pereł i sznurów kamieni jest u nas bardzo popularnym tematem. Można powiedzieć, że supełkujemy na okrągło;) Jest kilka powodów, dla których tak kochamy supełki mimo, że jest to proces pracochłonny i wymagający doświadczenia. Przede wszystkim supełkowanie kamieni zapobiega ich wycieraniu się wewnątrz. Jest to szczególnie ważne w przypadku pereł oraz kamieni naturalnych o niskiej twardości. Chroni to nić, która nie jest narażona na tarcie ze strony kamieni, w związku z czym rzadziej pęka. Czasami zdarza się jednak, że z upływem czasu lub w skutek mechanicznego pociągnięcia nić przerwie się, wtedy dzięki supełkowaniu perły i kamienie nie rozpadną się po całej podłodze i mamy pewność, że ich nie pogubimy. Kamienie i perły rozdzielone supełkami nie są również narażone na wzajemne otarcia, dzięki czemu nie rysują się przy wierceniach. Poza tym supełkujemy ze względów estetycznych nie tylko praktycznych. Małe przerwy pomiędzy koralikami dodają biżuterii lekkości, oddzielają je od siebie podkreślając urodę każdego kamienia.
Nici
Najczęściej pytani jesteśmy o to jakich nici należy użyć do supełkowania? Ze względu na materiał mogą to być nici naturalne, najczęściej jedwabne lub syntetyczne- nylonowe (najpopularniejsze na rynku). Nici jedwabnych używamy głównie do pereł ze względu na ich szczególną miękkość. Mogą być jednak stosowane zamiennie. Podstawową różnicą w zastosowaniu obu nici jest rodzaj ich wykończenia. W przypadku nici jedwabnych używamy kropli kleju, natomiast nici nylonowe przypalamy. Jeśli nie zabezpieczymy supełka w odpowiedni sposób, rozwiąże się.
Zarówno przypalanie jak i podklejanie są czynnościami bardzo precyzyjnymi, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, by nie zniszczyć dotychczasowej pracy. Dokładne przypalenie umożliwi nam dedykowane do tego urządzenie – przypalacz do sznurków. Dzięki cienkiej końcówce mamy pewność, że przypalony został tylko ten odcinek sznurka, który chcieliśmy. Ryzyko spalenia supła i zerwania jest niewielkie.
W przypadku stosowania klejów, należy zwrócić uwagę na precyzyjną końcówkę, bądź nanieść klej na supeł na przykład za pomocą szpilki lub wykałaczki. Trzeba też pamiętać, że nie każdy klej nadaje się do tekstyliów. Użycie nieodpowiedniego kleju może skutkować zniszczeniem kamieni lub usztywnieniem nici, a co za tym idzie jej pęknięciem, gdy naszyjnik/bransoleta będą “pracować”. Poza tym nieodpowiednie kleje mogą zostawiać białe ślady w miejscu klejenia. Kleje, które szczególnie polecamy do podklejania supełków G-S Hypo Cement oraz Griffin Cord Glue
Kolejną kwestią w przypadku nici jest wybór pomiędzy nićmi w blistrach, nićmi w szpulach oraz nićmi sprzedawanymi na metry.
Nici na blistrach firmy Griffin występują w wersji jedwabnej –Natural Silk oraz nylonowej –NylonPower. Jedwabne nici polecamy przede wszystkim do pereł, jednak można je stosować zamiennie z nylonowymi. Na blistrze nawinięte są dwa metry nici zakończonej prowadnicą. Prowadnica pełni funkcję igły, która ułatwia nawlekanie kamieni. Nie potrzebujemy już dodatkowej igły. Dostępny jest szeroki zakres rozmiarów oraz kolorów nici. Rozmiar oznaczony jest numerem od 0 do 16, co odpowiada grubościom od 0,3mm do 1,05mm. Oznaczenie grubości nici znajdziemy w prawym górnym rogu.
Nici w szpulach S-Lon produkowane przez firmę Beadsmith, dostępne są pojedynczo lub w zestawach. Polecamy je osobom, które supełkują perły i kamienie w dużych ilościach. Nici występują w trzech grubościach: S-Lon Fine Tex 135 0,4mm/108m [szpl]; S-Lon heavy twist bead/mac cord 0,62/70m [szpl]; S-Lon heavy twist macrame cord 0,9mm/32m [szpl]. Ostatnie z nici używane są głównie do mikro makramy, jednak w przypadku kamieni z dużymi wierceniami bardzo dobrze sprawdzą się do supełkowania. Nici wykonane są z włókna nylonowego co umożliwia ich przypalenie, są wytrzymałe i nie rozciągają się.
Nici do supełkowania w szpulach Power Cord Griffin charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, udźwig podany przez producenta wynosi około 7kg. Nici występują w grubości od 0,15mm do 0,35mm. Szpule w wersji zawierającej 25 lub 100m, kolor: biały.
Igły
W przypadku, gdy wybieramy całą szpulę nici, lub kupujemy nici na metry konieczne jest dokupienie igły (prowadnicy), aby móc swobodnie nawlekać kamienie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest igła Big Eye Beadsmith. Dostępna pojedynczo lub w zestawie. Długości igieł pojedynczych: 5,4cm lub 12,4cm, długość igieł w zestawie [4szt] 12,7cm. Igły są giętkie, nie maja standardowego małego oczka, tylko pęknięcie przez długość igły. W znacznym stopniu ułatwia to nawlekanie igły. Są wielokrotnego użytku.
Innym rodzajem igły do nawlekania kamieni są prowadnice ze skręconego drucika firmy Beadsmith lub Griffin. Dostępne są grubości 0,23mm; 0,35mm oraz 0,5mm. Prowadnice są jednorazowego użytku. Oczko przechodząc przez kamień zamyka się. Igły są bardzo delikatne i giętkie.
Wykończenie biżuterii
Zastosowanie nici daje nam możliwości użycia szerokiego wachlarza wykończeń. Musimy pamiętać, że w tym przypadku nie możemy stosować kulek zaciskowych.
Wykończenie nici tak na prawdę jest bardzo proste. Po prostu ją zawiązujemy. Musimy jednak pamiętać o dwóch zasadach: zabezpieczeniu nici przed przetarciem – tym celu stosujemy podkówki lub drut francuski oraz zabezpieczaniu supła (początek wpisu)
Możemy użyć dowolnych łapaczek lub zapięć, do których przywiązujemy nić, wcześniej zabezpieczając ją drutem francuskim. Zazwyczaj takie zapięcia są wyprofilowane do konkretnych rozmiarów kuli, wewnątrz jest poprzeczna belka, nad krórą przeprowadzamy nić i zawiązujemy. Użycie tego rodzaju zapięcia wymaga jednak trochę wprawy.
Przykłady zastosowania powyższych zapięć i końcówek
W drugiej części wpisu pokażemy w jaki sposób skutecznie i szybko supełkować kamienie.
Dzień dobry.
Dzisiaj tutaj trafiłam i wszystko, co przeczytałam jest bardzo dla mnie cenne.
Doceniając ogrom wiedzy – zwracam się z prośbą o pomoc.
Teściowej zerwał się sznur z małych perełek (średnica 5-5,5mm), ona nie chce ich oddawać do jubilera. Chcę jej pomóc i sama nawlec i zasupełkować perły. Sęk w tym, że nie mam pojęcia jakiej grubości nić kupić. Producent na pytanie – na czym są nanizane, odpisał nić poliestrowa Fujix nr 10. I tyle. Nigdzie nie umiem znaleźć informacji, jakiej grubości nić kupić. Planuję kupić nić jedwabną, ale są różne jej grubości i jestem w kropce.
Jeśli to możliwe – proszę o pomoc – jaka grubość nici jedwabnej może być odpowiednia dla takich małych perełek?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam,
Łucja
Trudno z całą pewnością doradzić, nie widząc pereł. Musi się Pani sugerować rozmiarem otworu w perełce. Zwykle do pereł używamy nici Griffin nr 2 (0,45 mm) lub nr 3 (0,5 mm) przy supełkowaniu klasycznym tzn. z podwójnym przejściem nici przez perłę.
Dlaczego w przypadku nici nie można stosować kulek zaciskowych?
Kulki zaciskowe stosujemy do żyłek i linek – czyli do nośników, na których nie da się wykonać precyzyjnych supełków. Oczywiście można zastosować kulkę do nici nylonowych, ale trzeba się liczyć z tym, że w czasie zaciskania kulki powstają ostre krawędzie, które mogą przecinać nici, poza tym nici nylonowe doskonale się wiążą i nie ma potrzeby używania tu kulki zaciskowej. Także ze względów estetycznych użycie kulki zaciskowej w supełkowanym naszyjniku jest raczej niewskazane. Supły na niciach nylonowych, można delikatnie przetopić i wtedy jest 100% pewności, że taki supełek się nie rozwiąże.
Jak nazywa się ta koncówka do której przyczepiony jest chwost? Czy jest w waszej ofercie ?
Takich elementów nalezy szukać w kategorii ELEMENTY METALOWE – ZAKOŃCZENIA. Aktualnie w ofercie posiadamy takie https://royal-stone.pl/elementy-metalowe/zakonczenia/kapturek-tulejka-do-naszyjnikow-srebrna-10x6mm.html
Wiele ważnych i przydatnych informacji.
Dziękujemy za podpowiedzi.
Cieszę się, że artykuł okazał się pomocny.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, każdy supełek po każdym koraliku należy podkleić lub przypalić?
Przypalanie lub podklejanie stosujemy jedynie w monecie zakańczania nitki, a nie po każdym supełku. Supełki w robótce nie potrzebują takiego zabezpieczenia.
a które nici są wytrzymalsze – jedwabne czy nylonowe?
Bardziej wytrzymałe są nici nylonowe.
Z ciekawoscią przeczytałam
Witam, a ja bardzo proszę o przepis na takiego cudownego chwosta…Nie mogę się napatrzeć 🙂 Proszę wskazać nici, których jest zrobiony i podać wskazówki do wykonania już lecę na zakupy 🙂 I proszę wydłużyć dobę o kilka godzin żebym mogła nauczyć się tego wszystkiego, co proponujecie 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Przepis na chwościk jest bardzo prosty 🙂 – to gotowy chwost wiskozowy, do kupienia w naszych sklepach :). Pozdrawiamy.
Ja na przyklad wole sama zrobic chwost. Prosze o podanie dokaldnej nazwy nici badz link.
Wszystkie nazwy i linki do nici są podane w tekście, a chwosty ze zdjęć są elementem gotowym nie robionym przez nas, tak więc nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnie z jakich nici został zrobiony, a tym bardziej podać do nich linka.
Ostatnio głównie supełkuję. Różne kamienie, różne kolory nici Griffin (świetnie wyglądają kontrastowe). Do tego jeszcze pomędzy malutkie toho metaliczne, złote lub serbrne. Bardzo odprężające zajęcie.
O to mi się teraz rozjaśniło:-) Royalu jesteś moim najulubieńszym czytadłem, z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy i zaczynam z supełkowaniem. Ileż już mam pomysłów!
Nigdy nie supełkowałam kamieni choć często się zastanawiałam, że to dobry sposób na ochronę i lekki wygląd bransoletki. Mam nawet nici 🙂 więc niecierpliwie czekam na kolejny wpis o supełkach aby móc wreszcie spróbować to zrobić 🙂
Pozdrawiam :* Ania