Jak zrobić wiszące kolczyki z łącznika i łańcuszków?
Wszystkim tym, którzy lubią długie i efektowne kolczyki pokazuję jak zrobić lekką biżuterię, która nie tylko przyciąga uwagę, ale również ładnie się porusza łapiąc podmuchy wiosennego wiatru sprawiając, że z przyjemnością będziemy ją nosić na sobie.
Materiały potrzebne do wykonania wiszących kolczyków z łańcuszka
- drobne łańcuszki – ja użyłam ozdobnych łańcuszków stalowych z kuleczkami i z wałeczkami
- baza kolczyka z miejscem do podwieszenia wielu rzędów – w tym przypadku użyłam baz łączników ze stali chirurgicznej w rozmiarze 25×12 mm
- drobne ogniwka stalowe – ja użyłam ogniw w kolorze złotym w rozmiarze 2,5mm x 0,5mm
- dowolne bigle do kolczyków – ja użyłam stalowych bigli z kulką w kolorze złotym oraz otwartych bigli stalowych w kolorze srebrnym
- komplet narzędzi jubilerskich (szczypce płaskie, szczypce tnące, szczypce okrągłe)
- szpilki z lupikiem lub kawałek drutu 5-7mm
- ozdobne przekładki – ja użyłam stalowej kuli w rozmiarze 5mm
Jak zrobić wiszące kolczyki z drobnych łańcuszków
Kolczyki z łańcuszka z kulkami
Zaczynam od przygotowania odcinków łańcuszka, które potem zamontuję na stalowej bazie z otworami. Baza ma 15 otworów i tyle potrzebuję odcinków łańcuszka na jeden kolczyk. Łańcuszek tnę na kawałki o różnej długości, żeby w gotowych kolczykach układały się w kształt litery V. W przypadku łańcuszka z ozdobnymi kulkami moją miarą jest ich liczba. W najdłuższym odcinku przyjmuję miarę 8 kulek, pozostałe kawałki odcinam zmniejszając liczbę kulek odpowiednio do 7, 6, 5 itd. Ostatnie – skrajne odcinki łańcuszka będą zawierały jedynie 1 kulkę. W ten sposób przygotowuję jeden odcinek z 8 kulkami i po dwa odcinki każdej z pozostałych długości. Odcinam łańcuszek tak, aby zaczynał się akrylową kuleczką a kończył ogniwami. Aby uzyskać równe odcinki odcinam łańcuszek cążkami tuż nad kolejną kulką.
Za pomocą szczypiec płaskich rozchylam stalowe ogniwo, przekładam je przez ostatnie oczko w najdłuższym łańcuszku (z 8 kulkami) i montuję je w środkowym otworze bazy pamiętając, aby je starannie zamknąć. Zwracam także uwagę na to, aby zamontowany kawałek łańcuszka był zakończony u dołu kuleczką.
Kolejne odcinki łańcuszka montowane po obu stronach od środkowego są stopniowo coraz krótsze i układają się w kształt litery V. Na każdym otworze zmniejszam liczbę odmierzanych akrylowych kulek o jedną tak, aby odcinek przy samym brzegu bazy składał się jedynie z jednej kulki i kawałka łańcuszka. Zasada montażu wszystkich odcinków do bazy pozostaje taka sama – wszystkie montuję dodatkowymi ogniwami.
Do tak przygotowanego elementu mocuję dwa ogniwa (żeby kolczyk prawidłowo się układał) i bigiel. Kolczyk jest już gotowy :). Drugi wykonuję w ten sam sposób.
Kolczyki z łańcuszka z wałeczkami
Ten sam schemat działania wykorzystuję przy zrobieniu kolejnych kolczyków z łańcuszka. Różnicą między nimi jest to, że moją miarą nie jest liczba ozdobnych elementów (kuleczek), a liczba ogniw odcinanych za ostatnim modułem łańcuszka. Do wykonania tych kolczyków używam łańcuszka przekładanego stalowymi wałeczkami. Każdy z odcinków zawiera 3 wałeczki natomiast różną liczbę ogniw za ostatnim wałeczkiem.
Uwaga: dobrze oszacuj liczbę odcinanych ogniw, tak aby skrajne odcinki miały za ostatnim wałeczkiem przynajmniej 1 ogniwko, co umożliwi ich montaż do bazy.
Tak, jak w kolczykach z kulkami, najdłuższy odcinek montuję na środku bazy za pomocą ogniwa. Kolejne odcinki będę skracać odpowiednio o 2 ogniwa dla każdego następnego otworu.
Następnym krokiem jest przygotowanie łącznika przy pomocy szpilki z lupikiem. Przez kulkę przewlekam szpilkę z lupikiem. Odcinam nadmiar szpilki pozostawiając ok. 8mm. Delikatnie odchylam końcówkę szpilki i szczypcami okrągłymi wykręcam lupik. Gotowy łącznik montuję do elementu z łańcuszkami. Płaskimi szczypcami delikatnie odchylam w bok jeden z lupików łącznika, zahaczam go za bazę i domykam z powrotem lupik.
Tu zobaczysz jak prawidłowo wykręcać lupik na szpilce lub kawałku drucika.
Do tak przygotowanego elementu wystarczy już tylko dołączyć bigiel i gotowe! Drugi kolczyk wykonuję w ten sam sposób.
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
Natalia, Royal-Stone
Leave A Comment