Jak wykonać świąteczne kolczyki w kształcie Mikołajów?
Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja do spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół.W tym czasie chętnie wykonujemy różnego rodzaju ozdoby – stroimy choinki, ustawiamy w domach świece i stroiki. Dziś pokażę jak wykonać zawieszki w kształcie Mikołajów, które mogą stać się kolczykami na tę specjalną okazję. Zawieszki wykonamy ściegiem brick – czyli murkiem (brick stitch). W ściegu tym doszywamy kolejne koraliki łapiąc nici łączące koraliki poniższego rzędu. Murek pozwala na wykonanie dość sztywnych elementów z wieloma szczegółami. Jest bardzo chętnie wykorzystywanym ściegiem do tworzenia kolczyków, zawieszek i broszek.
Materiały:
- koraliki Miyuki Delica w kolorach: czerwonym – u mnie Opaque Red Dyed, białym – u mnie – Lined White AB, cielistym – u mnie Ceylon Beige, zielonym – u mnie -Transpared Emerald Luster, brązowym – u mnie Metallic Gold Matted, złotym – u mnie Duracoat Galvanized Gold
- para bigli
- 2 otwarte ogniwa z cienkiego drutu w kolorze bigli
- igła do beadingu
- nici do beadingu
- nożyczki i szczypce płaskie do montażu bigli
Sposób wykonania kolczyków Mikołajów:
Zawieszki wykonywać będziemy ściegiem BRICK – od góry motywu czyli od wierzchołka czapki Mikołaja. Schemat kolorystyczny znajdziesz pod tekstem.
Na nić długości ok. 1,20 m nabierz 3 czerwone koraliki. Zawiąż końcówki zamykając okrąg. Przejdź nicią przez najbliższy koralik. Te koraliki utworzą dwa pierwsze rzędy pracy.
Czapka Mikołaja będzie się rozszerzała na obu końcach kolejnych rzędów, należy zatem stosować dodawanie koralika na początku i dodawanie koralika na końcu rzędu. Zacznijmy od dodawania na początku rzędu – nabierz kolejne 2 koraliki. Przeprowadź igłę pod nicią łączącą koralik z którego wyszłaś z następnym koralikiem (nić łączącą koraliki nazywamy mostkiem). Następnie przeprowadź nić przez drugi z doszytych właśnie koralików w kierunku od pracy na zewnątrz. Każdy rozpoczynający się rząd będziesz zaczynała doszywając 2 koraliki, wewnątrz rzędów koraliki przyszywaj pojedynczo, za każdym razem chwytając pod nić (mostek) łączącą koraliki poprzedniego rzędu i wychodząc nią raz jeszcze przez doszywany koralik w kierunku od pracy na zewnątrz.
Czas na ostatni koralik w rzędzie. Zastosuj dodawanie na końcu rzędu – nabierz 1 koralik i doszyj go do ostatniego koralika poprzedniego rzędu przechodząc przez ten koralik w stronę pracy – patrz schemat.
Następnie przeprowadź nić dalej przez pierwszy koralik poprzedniego i przez pierwszy koralik doszywanego rzędu, i dalej przez kolejne koraliki, aż nić wychodzić będzie z ostatniego koralika rzędu – patrz schemat.
Doszywaj koraliki w ten sposób przez pierwsze 13 rzędów. Uważaj na zmianę koloru koralików.
Rząd 14 jest węższy od poprzedniego, zatem na jego początku nie stosuj dodawania tylko redukcję. Nabierz jak zwykle 2 koraliki i ale tym razem chwyć drugą nić łączącą koraliki poprzedniego rzędu (drugi mostek). Aby koraliki ładnie się układały, raz jeszcze przeprowadź nić przez pierwszy koralik kierując się w stronę pracy i dalej przez drugi, kierując się na zewnątrz pracy.
Zakończ rząd doszywając po prostu ostatni koralik do ostatniego mostka. Każdy rząd, który jest węższy od poprzedniego kończ w ten sposób – jest to redukcja na końcu rzędu. Pamiętaj, aby pilnować schematu kolorystycznego.
Doszywaj dalej koraliki wg. schematu uważając na zmianę kolorów i na szerokość każdego rzędu, czyli na dodawanie lub redukcję na początku i na końcu.
W 30 rzędzie na początku i na końcu wykonaj redukcję o dwa koraliki. Przeprowadź nić “w dół” przez przedostatni doszyty koralik i dalej przez trzeci od brzegu z poprzedniego rzędu, a następnie „w górę” przez sąsiedni – drugi z brzegu koralik i ponownie przez przedostatni doszyty koralik. Dalej wykonaj jak poprzednio redukcję na początku rzędu. Skończ doszywanie koralików dwa mostki od końca rzędu. Doszyj pozostałe rzędy. Końcówkę nici wprowadź w sąsiednie koraliki kilkukrotnie zmieniając kierunek, nadmiar nici odetnij.
Rozchyl delikatnie ogniwo montażowe. Pamiętaj, aby rozchylać je “w przód i w tył” by go nie zdeformować. Rozchylanie ogniw “na boki” jest błędem i deformuje ogniwo.
Przełóż ogniwo przez koralik na wierzchołku czapki Mikołaja, załóż bigiel i delikatnie zamknij ogniwo.
Drugi kolczyk wykonaj identycznie. Miłej zabawy!
#świąteczneozdoby #tutorialenaświęta
I wish i could see this in english.
Look at the pictures and diagrams, this is an international language.
right click on page and in the window will come up translate to English, click on it.
Hola muy bonito, te pregunto tienes video de este trabajo?
Hola, el tutorial es solo en forma de descripciones y diagramas.
Mam pytanie, czy osoba, która nie miała nigdy z tym do czynienia da radę zrobić takie kolczyki, czy lepiej zacząć od czegoś innego, łatwiejszego?
Wykonanie tych kolczyków nie jest trudne. Wymaga jednak nieco skupienia, aby dobrze odwzorować rysunek. Samo dodawanie czy odejmowanie koralików na brzegach pokazują i zdjęcia i schematy, więc tu chyba problemu nie będzie. Życzę sukcesów w koralikowaniu i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
Tutorial rewelacja! Kolczyki robi się w miarę łatwo i dość szybko. Wszystko dobrze wyjaśnione. Bardzo dziekuje za takie podejście. Mam już 2 prezenty dla sióstr a teraz…komu by tu jeszcze, bo uzależniłam sie 🙂
Och jak miło czytać taką opinię :). Cieszę się, że tutorial się przydał, wiadomo – prezentów nigdy dość :).
Pani Agatko mikołaje są i sympatyczni i przystojni.Ma Pani ogromny talent w swoich rękach i dzieli się Pani tym talentem z innymi za co bardzo Pani dziękuję.Dzięki Pani moje wnuki i wnuczki dostaną pod choinkę po mikołaju jako zawieszka na choinkę. Na pewno bardzo się ucieszą. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam .
Wielka wielbicielka Pani talentu Małgorzata.
Bardzo dziękuję za tak miłe słowa. Koniecznie chcę zobaczyć gotowe zawieszki :). Proszę mi podesłać zdjęcie do Galerii Waszych Prac jak już będą gotowe :). Wesołych i radosnych Świąt!.
Super tutorial
Bardzo dziękuję, Wesołych Świąt!
Świetne mikołaje, jak nie przepadam za takimi motywami to te wyglądają naprawdę słodko 🙂
Bardzo dziękuję – starałam się, żeby byli sympatyczni i choć trochę przystojni 😉