Dzisiaj top tematem są zawieszki do bransolet. Niby temat prosty, ale dla tych, które pierwszy raz zaglądają do naszych sklepów, każda wskazówka jest cenna 🙂 Bransoletki na gumce niezmiennie królują w ręcznie robionej biżuterii od kilku lat, a ich nieodłącznym elementem są zawieszki. Odpowiedź, którą wybrać pozostawiam Wam, bo każda z nas lubi inny styl, dodatki w kolorze złotym lub srebrnym, chwosty, dzwoneczki czy koralik na szpilce. Powiem Wam jednak na czym je zawieszać, żeby się ładnie prezentowały.

Zaczniemy od tego, czego nie robić 🙂

Każda zawieszka musi posiadać ogniwko montażowe lub poi prostu dziurkę. Często zdarza się, że początkująca biżuteryjka wybiera samą zawieszkę z myślą, że to kółeczko/otwór posłuży jej do nawleczenia na gumkę i bransoletka będzie gotowa. Jeśli jednak przewleczesz zawieszkę w ten sposób, okaże się, że ona wcale się ładnie nie układa ( nie “dynda” się) jak sobie to wyobrażałaś. Wciśnięta pomiędzy koraliki będzie wyglądać jak nieudana przekładka.


Jak zamontować zawieszkę do bransoletki na gumce?

Najprostszym sposobem jest zamontowanie dodatkowego kółeczka.

Kółeczko musi być dobrane wielkością do rozmiaru kamieni. Zbyt małe kółeczko spowoduje, że zawieszka będzie sztywna i nie będzie się ładnie ruszać. Za duże kółeczko przy drobnych kamieniach spowoduje, że kamienie będą przez nie przechodzić i zawieszka nie będzie się znajdowała w jednym miejscu.

Można tez dodać małą kuleczkę, która będzie pełniła funkcję separatora.


Zawieszka do bransoletek na krawatce (podwieszce)

Najlepiej zawieszka będzie się prezentować, gdy do jej montażu zastosujemy dodatkowy element zwany podwieszką lub krawatką. My potocznie nazywamy ten element kubeczkiem, bo trochę go przypomina;)
Podwieszka to element, do którego montujemy ozdobną zawieszkę. Podwieszki występują w różnych wzorach. Są mniejsze, większe, bardziej i mniej ozdobne. Wybór zależy od naszego projektu. Jeśli zawieszka jest szeroka musimy uwzględnić to w rozmiarze, aby bransoletka nie była za duża.

Dodatkowo zastosowanie podwieszki jest świetnym sposobem na ukrycie supełka na gumce.

Różne rodzaje podwieszek

Ucho podwieszki może być otwarte lub zamknięte. W przypadku zamkniętego uszka potrzebujemy dodatkowe ogniwko otwarte, by zamontować zawieszkę.

Podwieszka z zamkniętym uchem

Jeśli uszko jest otwarte wystarczy o nie zahaczyć zawieszkę.

Podwieszka z otwartym uchem. Zawieszka bezpośrednio zahaczona jest o podwieszkę.

Do podwieszki możesz doczepić dowolne elementy ozdobne.

Zastosowanie podwieszki

Zawieszka na kółku

Pozdrawiam
Dorota, Royal-Stone