Jak uszyć wisior z sutaszu pełen zawijasów?

Autorka dzisiejszego tutorialu – Ewa Genge wyznaje zasadę, że biżuteria musi być kolorowa, a haft sutasz stwarza wręcz nieograniczone możliwości w łączeniu kolorów. Dlatego właśnie dzisiejszą propozycją jest nasycony mocnymi kolorami wisior z masą zawijasków i zakrętasków. To doskonała propozycja dla osób początkujących, którym idealne wywijanie sznureczków stwarza jeszcze pewne problemy – tu nic nie musi być jak od cyrkla, im więcej zamieszania, tym ciekawszy efekt.

Potrzebne materiały:

Sposób wykonania:

1. Przyklej kaboszon na kawałek sztywnego filcu np. klejem Hasulith. Następnie przygotuj sznurki sutasz w kolorze różowym (3 x ok. 26 cm) oraz żółtym (2x ok. 26 cm). Zabezpiecz końcówki sznurków odrobiną kleju, by się nie rozwarstwiały w trakcie szycia. Ułóż je obok siebie w kolejności pokazanej na zdjęciu. Pamiętaj o prawidłowym ułożeniu sznurków, gdyż mają one prawą i lewą stronę, w przypadku sznurków Pega acetat, jodełka na sznurkach powinna być ułożona <<< w lewą stronę, czyli odwrotnie niż w przypadku pozostałych sznurków sutasz.

2. Zacznij zszywać pojedynczą nitką sznurki od wysokości ok. 7 cm. Szyjąc nadawaj sznurkom od razu owalny kształt taki jak ma kaboszon. Sznurki zszywaj co ok. 2 mm, naprężając lekko nitkę. Zwróć uwagę, by igłę wbijać ostrożnie, dokładnie w sam środek sznurka, by nie odsłonić jego białego rdzenia.

3. Co pewien czas sprawdzaj czy prawidłowo formułujesz kształt sznurków. Zszywaj do momentu aż wszystkie (10 sznurków) zaczną się ze sobą stykać.

4. Przytnij filc tak, by wokół kaboszonu pozostało ok. 2 mm. Posmaruj go ostrożnie klejem np. Hasulith. Naklej sznurki wokół kaboszonu delikatnie je naciągając ku dołowi, następnie zszyj wszystkie sznurki razem przeszywając je kilkukrotnie, tak by sznurki dobrze przylegały do siebie.

5. Rozdziel sznurki na połowę i zacznij je zszywać ze sobą nadając im okrągły kształt. Gdy zszyte sznurki będą w pozycji widocznej na zdjęciu wszyj koralik Toho 8/0 przechodząc przez sznurki- koralik- sznurki. Przeszyj tak 4 razy. Odwróć element tyłem i przyszyj luźne sznurki do sznurków znajdujących się wokół kaboszonu. Przeszyj je 4 razy. Pozostałe sznurki zszyj wyginając je w okrągły kształt. Zszyj sznurki wyginając je na koniec do tyłu. Przeszyj teraz luźne sznurki ze sznurkami tworzącymi „zawijasek”, zrób to 4 krotnie.  Następnie przeszyj sznurki podobnie jak pokazane jest to na zdjęciu, czyli dodatkowo przez sznurki tworzące omegę.

6. Teraz zszyj sznurki po drugiej stronie kaboszonu, wszywając koralik Toho 8/0. Ponownie odwróć element do tyłu i zszyj luźne sznurki ze sznurkami wokół koralika, a następnie ze sznurkami wokół kaboszonu (podobnie jak w punkcie 5).

7. Trzymając element cały czas tyłem, zacznij zszywać sznurki ze sobą  tworząc widoczną na zdjęciu podkowę. Teraz wszyj między sznurki koraliki Toho 11/0. Przyszyj sznurki z koralikami do sznurków wokół kaboszonu, w ten sposób sprawisz, że zawijas z koralikami będzie dobrze i stabilnie zamocowany. Wszyj wszystkie koraliki Toho 11/0 między sznurki (tak jak jest to widoczne na zdjęciu), przeszywając każdy koralik dwukrotnie. Gdy koraliki dojdą do sznurków z koralikiem Toho 8/0, zszyje je wszystkie razem- co najmniej 4 razy. Wszyj koralik Toho 11/0, a następnie wywiń sznurki do tyłu i doszyj je do innych sznurków tak jak to robiłaś od punktu 10. Przygotuj sznurek żółty oraz pomarańczowy o długości ok. 16 cm. Pamiętaj o zabezpieczeniu końcówek klejem

8. Ułóż sznurki obok siebie, złóż na pół i zacznij zszywać jak na zdjęciu, tworząc okrągły kształt. Wszyj koralik Toho 8/0. Następnie zszywaj ze sobą wszystkie sznurki tworząc łuk jak na zdjęciu.

9. Gdy zszyjesz kawałek przyłóż go do sznurków zawiniętych w górnej części wisiora i doszyj je wokół nich. Następnie odwróć tyłem element i przyszyj żółto-pomarańczowe sznurki do sznurków wokół koralików Toho 11/0.

10. Zszywaj resztę sznurków nadając im okrągły kształt. Potem wszyj koralik Toho 8/0, a resztę sznurków wywiń do tyłu. Wychodząc igłą od tyłu doszyj luźny ogonek z koralikiem wbijając się w jego boczne sznurki. Przeszyj go kilkukrotnie.

Przygotuj sznurki w kolorze różowym (2x ok. 17 cm) oraz żółtym (1x ok. 17 cm). Zabezpiecz ich końcówki klejem i przeszyj kilka razy na wysokości ok. 5 cm. Odwróć swój wisior tyłem i zacznij doszywać luźne sznurki do sznurków wokół kaboszonu, wychodź igłą z tyłu między sznurkami bądź w filcu. Gdy przyszyjesz wszystkie sznurki do siebie, odwróć wisior i zszyj je ze sznurkami wokół koralików Toho, tak jak jest to pokazane na zdjęciu.

Wszyj koralik Toho 8/0. Następnie zszywaj sznurki wszywając kolejny koralik Toho 8/0 i wywijając sznurki do tyłu. W ten sam sposób zszyj sznurki i koraliki Toho po drugiej stronie wisiora. Przygotuj sznurek żółty (1x ok. 19 cm) oraz pomarańczowy (1x ok. 19 cm), zabezpiecz końcówki klejem.

Złóż je na pół przygotowane sznureczki. Zszyj ze sobą ok. 1 cm formułując od razu, tak by wszyć w nie koralik Toho 11/0. Wszywaj kolejne koraliki Toho 11/0 nadając sznurkom wygięty kształt jak na zdjęciu. Doszywaj kolejne koraliki Toho 11/0, aż uzyskasz podobny kształt sznurków, czyli literę „S”. Teraz zszyj pozostałe sznurki ze sobą, wywijając je pod spód sznurków z koralikami.

Nałóż sznurki w kształcie litery „S” na dół wisiora.

Odwróć wisior tyłem i zszyj sznurki z litery „S” znajdujące się z tyłu wisiora oraz z przodu. Przeszyj je kilka razy tak jak jest to podane na zdjęciu. Doszywaj ostrożnie cały wężyk z koralikami do sznurków znajdujących się wokół kaboszonu. Przyszyj końcówkę litery „S” do sznurków przy koraliku Toho 8/0, a następnie doszyj je także do sznurków przy kaboszonie przechodząc igłą na tył wisiora.

Czas na wszycie koralików z boku, czyli pikotki. Nawlecz nitkę nylonową w kolorze koralików, wbij ją między sznurkami od tyłu i nawlecz na nią 3 koraliki Toho 8/0. Potem wbij igłę niedaleko nawleczonych koralików by po naciągnięciu nitki tworzyły one „piramidkę”. Doszywaj pikotki po obwodzie, aż do żółto-pomarańczowego zawijaska.

Pora na doszycie chwosta na dole wisiora. Nawlecz nitkę nylonową w kolorze zbliżonym do chwostu. Wbij ją od tyłu w dolną część litery „S” z koralikami. Wbij igłę w chwost i przyszyj go do wisiora. Przeszyj go kilkukrotnie. Wyjdź igłą w chwoście w miejscu, gdzie jest on opleciony nitką. Nawlecz 13 lub więcej koralików Toho 11/0 (tak by objęły całą główkę chwosta) i zszyj je w obręcz wokół nitek chwosta. Przeszyj wszystkie koraliki 3 razy. Przeszyj także igłą kilka razy chwost na wylot, by koraliki dobrze się trzymały.

Czas na zrobienie krawatki wisiora. Przygotuj żółty sznurek o długości ok. 10 cm, zabezpiecz jego końcówki klejem. Złóż go na pół i zszyj ze sobą sznurki kilkukrotnie na wysokości ok. 2 cm.  Doszyj krawatkę do sznurków w wisiorze.

Przyszła pora by wykończyć wisior. W tym celu przytnij nadmiar wszystkich sznurków. Posmaruj środek wisiora oraz sznurki klejem Hasulith. Nie dawaj kleju do samego brzegu wisiora, gdyż niepotrzebnie usztywni pracę i będzie trudno wbić w te miejsca igłę.

Przygotuj kawałek materiału do wykończeń, np. filcu i naklej go na wisior z tyłu. Lekko przyciśnij filc by dobrze przylegał do biżuterii. Precyzyjnymi, ostrymi nożyczkami dotnij filc nieco krócej niż sznurki z wisiora. Przy docinaniu filcu możesz pominąć wystające „zawijaski” wisiora. Następnie wbij igłę od spodu filcu.

Teraz wbij igłę tak jak jest to widoczne na zdjęciu, czyli przed różowym i żółtymi sznurkami, wychodząc igłą na zewnątrz. Wbij igłę od zewnątrz sznurków, tak by wyjść nią u góry filcu. Postępuj w ten sposób obszywając cały wisior.

Tak wygląda wykończony tył wisiora.

Wisior jest gotowy. Możesz zawiesić go na rzemyku, łańcuszku lub supełkowanym sznurze kamieni. Jego żywe kolory na pewno urozmaicą niejedną stylizację.