Jak wykonać modułowe kolczyki z koralików Toho na lince jubilerskiej?

Przyszła jesień, która wcale nie musi być szaro-bura. Stwórz ze mną tańczące kolczyki Turquoise, które ożywią Twoje jesienne stylizacje. Dlaczego tańczące? Bo przy każdym ruchu pięknie się poruszają 🙂 W tym tutorialu pokażę Ci, jak łatwo zrobić efektowną biżuterię, która może stać się również cudownym prezentem dla bliskiej osoby.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Półfabrykaty i narzędzia potrzebne do zrobienia kolczyków:

Sposób wykonania kolczyków modułowych na lince jubilerskiej:

Kolczyki składają się z czterech elementów/modułów (określony kawałek linki z nawleczonymi koralikami ) podczepionych do siebie kaskadowo. Każdy moduł wykonany jest tak samo, ale różnią się od siebie długością linki i liczbą nawleczonych koralików. Przygotuj po 2 odcinki linki o długościach około: 24 cm, 20 cm, 17 cm i 15 cm. Rozpocznij pracę od najdłuższego kawałka. Najpierw na linkę nawlecz koraliki, które mają się znaleźć pośrodku modułu.

Trzymaj linkę końcami do góry i nawlekaj stopniowo z każdej strony po kilka koralików, aby wzór tworzył odbicie lustrzane. Na najdłuższy kawałek nawlecz 90 koralików Toho 11/0.

Na jedną z końcówek załóż stoper sprężynkę, żeby koraliki się z niego nie zsunęły, a na drugi kuleczkę zaciskową. Koniec linki przełóż z powrotem przez kulkę, tworząc w ten sposób pętelkę. Pętelka musi być mała, ściągnij kuleczkę w górę tak, aby pętelka była nie większa niż 2-3 mm. Koniec linki musi wystawać za kulką na około 2 cm, aby można go było włożyć z powrotem w koraliki. Zaciśnij kuleczkę płaskimi szczypcami.

Końcówkę linki przełóż przez 4 – 5 koralików i odetnij jej nadmiar przy samym koraliku.

Z drugiej strony zakończ linkę tak samo. Pamiętaj, aby ściągnąć koraliki do już zabezpieczonego końca, żeby nie było zbyt dużego luzu i aby nie było widać między nimi linki, jednak nie ściągaj ich zbyt ścisło, aby można było uformować moduł w ładną pętlę. Przed zaciśnięciem kulki zaciskowej wsuń końcówkę w kilka nawleczonych przy niej koralików. Dopiero teraz zaciśnij kuleczkę i odetnij nadmiar linki. Masz przygotowany pierwszy element kolczyka :).

Każdy następny moduł kolczyka zrób w ten sam sposób, zmieniając tylko sekwencję kolorystyczną koralików i jego długość (każdy następny powinien być o kilka centymetrów krótszy od poprzedniego, co utworzy kaskadę, u mnie najdłuższy ma 90 koralików, drugi 70, trzeci 52, czwarty 33 koraliki). Do zabezpieczania linki użyj ponownie sprężynki stopera, aby koraliki się nie zsunęły przy tworzeniu pętelki.

Po przygotowaniu wszystkich elementów modułowych połącz je ogniwkami. Potrzebne Ci będą cztery mniejsze ogniwka 3 mm lub 4 mm. Otwórz ogniwo łapiąc je po obu stronach rozcięcia i rozchylając je “w przód i w tył” nie na boki – bo to zdeformuje ogniwo. Oba końce modułu załóż pętelkami na ogniwko, zamknij ogniwo wykonując przeciwny ruch do otwierającego. Połącz ogniwkami wszystkie cztery moduły.

Otwórz cztery większe ogniwa  4 – 5 mm.  Za ich pomocą połączysz wszystkie przygotowane w poprzednim kroku moduły. Przez małe ogniwo najdłuższego modułu przełóż większe ogniwo, ale go jeszcze nie zamykaj. 

Zaczep na nim kolejny, krótszy moduł. Dopiero teraz zamknij ogniwo.

W ten sam sposób dołącz kolejne moduły, pamiętając o zachowaniu kolejności podczepiania elementów, czyli od najdłuższego do najkrótszego.

Teraz czas na element ozdobny, czyli serce kolczyka. Na szpilkę załóż trzy koraliki w kolejności: Toho, kulkę Round Beads i Toho. Uformuj loopik. Złap szczypcami okrągłymi szpilkę przy samym koraliku. Zegnij ją pod kątem prostym.  

Następie zawiń szpilkę na górnym ramieniu szczypiec, a następnie owiń wokół odcinka ponad koralikami, formując sprężynkę. Do pomocy użyj szczypiec płaskich. Końcówkę szpilki odetnij. Powstała zawieszka – serce kolczyka.

Otwórz większe ogniwo i zaczep je o powstałą zawieszkę. Zawieszkę podepnij do środkowego modułu.  Zamknij ogniwko z zawieszką.

Kolczyk jest prawie gotowy. Dzięki różnej długości modułów nie zahaczają one o siebie, lecz obracają się, stąd ich nazwa, „tańczące kolczyki” :).

Teraz załóż bigiel. Otwórz oczko bigla i zahacz je o pierwsze kółeczko w kolczyku. Zamknij oczko bigla.

Jeden kolczyk gotowy :).

Teraz możesz zabrać się za pracę nad drugim kolczykiem. Wykonaj go tak samo jak pierwszy.

Kolczyki mają około 7 cm długości. Na podstawie tego tutorialu możesz wyczarować krótsze bądź dłuższe kolczyki, z większą liczbą elementów modułowych, z innym biglem, w innej kolorystyce … możliwości jest dużo, tylko wyobraźnia nas ogranicza ;).

A tak prezentuje się gotowa para .

Życzę Wam udanego tworzenia 🙂 Justyna / Royal-Stone

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone