Jak zrobić kolczyki w kształcie wachlarzy z użyciem kryształków i okrągłych koralików Round Beads?

Dziś chcemy wprowadzić trochę słońca do Waszych pracowni – a to za sprawą słonecznych kolczyków w kształcie wachlarzy. Natalia Zaborowska – Autorka tutorialu pokazuje krok po kroku jak takie kolczyki wykonać samodzielnie.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Jakich materiałów potrzeba do wykonania kolczyków w kształcie wachlarzy:

Materiały potrzebne do uszycia kolczyków z kryształkami i perełkami Round Beads.

Sposób wykonywania kolczyków:

1. Na igłę nawlekamy ok. 2 m nici, następnie nabieramy 25 x M i szklaną kropelkę. Ponownie przechodzimy przez wszystkie koraliki i kropelkę tworząc pętelkę wokół szerszej części kropelki. Zaciągamy nić, pozostawiając niewielki odcinek nici, który potem schowamy w robótce.

2. Podstawą, na której będziemy budować kolczyk jest ścieg peyote biegnący dołem kropelki – od jednego otworu do drugiego. Przechodzimy przez otwór kropelki, nawlekamy 1 x M i przechodzimy przez drugi w kolejności koralik M. Po zaciągnięciu nici koraliki powinny ułożyć się obok siebie.

Ponownie nawlekamy 1 x M, omijamy jeden koralik i przechodzimy przez kolejny koralik M. Kontynuujemy dodawanie po jednym koraliku M aż do wysokości drugiego otworu kropelki. Po nawleczeniu ostatniego koralika M przechodzimy przez otwór kropelki na drugą stronę kolczyka.

3. Przechodzimy przez najbliższy koralik M, nawlekamy 1 x T15 i przechodzimy przez kolejny „wolny” koralik M. Kontynuujemy dodawanie po jednym koraliku T15 wzdłuż jednego boku kropelki.

Będąc na wysokości otworu kropelki, nawlekamy 1 x T8 i przechodzimy przez sąsiedni koralik M.

4. Doszywamy po 1 x T15 po drugiej stronie kolczyka. Przy drugim otworze kropelki ponownie doszywamy koralik T8 i przechodzimy przez dwa koraliki M – ten sąsiedni do tego, z którego wychodzi nić i jeden poniżej.

5. Następnie nawlekamy 1 x M, przechodzimy przez najbliższy koralik M biegnący środkiem bazy wyplecionej ściegiem peyote. Powtarzamy dodawanie 1 x M do wysokości drugiego otworu kropelki.

W tej chwili możemy już wpleść w robótkę kawałek nici pozostawiony na początku. Nawlekamy końcówkę i przechodzimy przez kilka koralików, nadmiar odcinamy.

6. Czas na obszycie bazy perełkami Round Beads. Nawlekamy sekwencję koralików: 1 x T15, 1 x R3, 1 x T11, dosuwamy koraliki do bazy, następnie pomijając koralik T 11 przechodzimy ponownie przez R3, zaciągamy nić, tak żeby koraliki ułożyły się ciasno przy podstawie. Następnie nawlekamy 1 x T15 i przechodzimy przez sąsiedni wystający koralik M.

Powtarzamy te czynności przyszywając kolejne perełki Round Beads. Jako trzecią perełkę doszywamy R4, następnie cztery razy R3, ponownie R4 i ostatnie dwie perełki R3.

7. W tym etapie będziemy doszywać koraliki T15 wokół perełek jednocześnie po obu stronach kolczyka. W tym celu przechodzimy przez koralik M i T15 z peyotowej podstawy (zmieniając kierunek szycia), następnie nawlekamy 5 x T15  przechodzimy przez koralik T11 ponad perełką R3, od tej samej strony, po której znajduje się nić.

8. Ponownie nawlekamy 5 x T15,odwracamy kolczyk na drugą stronę i przechodzimy przez koralik T15 w bazie plecionki, poniżej perełki R3.

9. Pozostajemy po tej samej stronie kolczyka, nawlekamy 5 x T15 i przechodzimy przez koralik T11 ponad R3, od tej samej strony, po której znajduje się nić.

10. Odwracamy kolczyk na drugą stronę, nawlekamy 5 x T15 i przechodzimy przez ten sam koralik T15, od którego zaczęliśmy obszywanie perełki koralikami T15. W ten sposób otoczyliśmy koralikami Toho pierwszą perełkę R3.

11. Przechodzimy przez najbliższe koraliki M i T15 w peyotowej podstawie, nawlekamy 5 x T15 i przechodzimy przez T11 ponad perełką R3 od tej samej strony, po której znajduje się nić (zmieniamy kierunek szycia).

12. Nawlekamy 2 x T15, odwracamy kolczyk na drugą stronę, przechodzimy przez trzeci od góry koralik T15 – środkowy z doszytej w poprzednim kroku piątki.

13. Pozostając po tej samej stronie kolczyka, nawlekamy 2 x T15 i przechodzimy przez koralik T15 w bazie poniżej perełki, którą otaczamy.

14. Nadal pozostajemy po tej samej stronie kolczyka, nawlekamy 5 x T15 i przechodzimy przez koralik T11 ponad perełką od tej samej strony, po której znajduje się nić.

15. Nawlekamy 2 x T15, odwracamy kolczyk na drugą stronę i przechodzimy przez środkowy koralik z pięciu koralików biegnących wokół sąsiedniej perełki.

16. Pozostając po tej samej stronie kolczyka, nawlekamy 2 x T15 i przechodzimy przez koralik T15 przy bazie poniżej koralika R3. Druga perełka jest tym samym obszyta z obu stron.

17. Pozostajemy po tej samej stronie kolczyka, przechodzimy przez najbliższe koraliki M i T15 w peyotowej podstawie, tym razem nawlekamy 7 x T15 i przechodzimy przez T11 ponad perełką R4 od tej samej strony, po której znajduje się nić.

18. Nawlekamy 3 x T15, odwracamy kolczyk na drugą stronę, przechodzimy przez środkowy (trzeci) koralik T15 w oplocie sąsiedniej perełki R3. Pozostając po tej samej stronie kolczyka nawlekamy 3 x T15 i przechodzimy przez T15 w podstawie, poniżej perełki R4. Zamykając oplot wokół większej perełki doszywamy 7 x T15 pozostając po tej samej stronie kolczyka.

19. Nawlekamy 3 x T15, obracamy kolczyk na drugą stronę i przechodzimy przez trzeci (środkowy) koralik T15 z oplotu wokół perełki R3. Ponownie nawlekamy 3 x T15 i przechodzimy przez T15 w podstawie plecionki, poniżej koralika R4.

20. Kontynuujemy obustronne oplatanie perełek, tak aby wokół perełek R3 w oplocie było po 5 koralików T15, a w oplocie wokół perełek R4 po 7 koralików T15 po jednej stronie perełki.

21. Przechodzimy przez 5 koralików T15 z oplotu wokół brzegowej perełki R3 kierując się na zewnątrz kolczyka, następnie przez T11 u szczytu tej perełki, nawlekamy 1xR4 i przechodzimy przez koralik T11 ponad kolejną perełką R3. Powtarzamy dodawanie R4 do końca kolczyka. Wplatamy koniec nici w koraliki, obcinamy nadmiar.

22. Odcinamy dwa równe odcinki łańcuszka, otwieramy ogniwko i przekładamy je przez koralik T8 i nakładamy na to samo ogniwko również łańcuszek, zamykamy ogniwko. W ten sam sposób zakładamy łańcuszek na ogniwku z drugiej strony kolczyka. Łączymy oba końce łańcuszka ogniwkiem, na które zakładamy też sztyft. Zamykamy ogniwko. Pierwszy kolczyk gotowy!

Drugi kolczyk wykonujemy w ten sam sposób.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Natalia Zaborowska, Koralikowa Mania