Jak opleść kaboszon kolorowymi koralikami?

Oplatanie kolorowych kaboszonów z kamieni lub podklejanych grafiką, jest jedną z podstawowych umiejętności w świecie biżuterii handmade. Sposobów na to jest bardzo dużo, a dziś razem z Moniką Wakulską z MoKa Pracownia Szalona pokazujemy jak to zrobić wykorzystując dwu dziurkowe koraliki GemDuo i SuperDuo.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do oplecenia kaboszonu koralikami.

Jeśli Twój kaboszon ma inną średnicę niż użyty w tutorialu musisz dopasować do niej liczbę koralików GemDuo, Super Duo, NibBit itd.

Sposób wykonania medalionu

1. Na początku nawlekamy na żyłkę lub nitkę 15 koralików GEMDUO naprzemiennie z koralikami TOHO 8/0, ściągamy i zawiązujemy nić. Przechodzimy jeszcze raz przez wszystkie koraliki żeby wzmocnić pracę. Końcówkę nici wplatamy w koraliki.

2. Między koraliki GemDuo przez ich równoległą, wolną dziurkę, wszywamy koraliki SUPERDUO. Nie ściągamy pracy bardzo mocno. Jeszcze raz przechodzimy przez wszystkie koraliki.

3. Przechodzimy przez równoległą dziurkę koralika SuperDuo. Między koraliki SuperDuo wszywamy sekwencje: 1 koralik TOHO 15/0, SUPERDUO, 1 koralik TOHO 15/0. Całość powtarzamy, do końca okrążenia. Całość ściągamy i jeszcze raz przechodzimy przez wszystkie koraliki.

4. W koralikową plecionkę wkładamy kaboszon grafiką do dołu i ściągamy nici, żeby koraliki przylegały do kaboszonu.

Kaboszon umieszczamy w koralikowym koszyczku, frontem do dołu.

5. Przechodzimy nicą do równoległych – wolnych dziurek w koralikach SuperDuo. Pomiędzy koraliki SuperDuo (górna dziurka) wszywamy kolejne okrążenie koralików SUPERDUO, całość ściągamy i jeszcze raz przechodzimy tą samą drogą przez wszystkie doszyte koraliki.

6. Teraz przechodzimy do  równoległej dziurki dodanego koralika SuperDuo i pomiędzy koraliki SuperDuo wszywamy koralik TOHO 11/0. Całość ściągamy i jeszcze raz przechodzimy przez wszystkie koraliki. Wracamy nicią do pierwszego okrążenia koralików SuperDuo.

7. Pomiędzy koraliki SuperDuo z pierwszego okrążenia dodajemy koraliki BICONE.

8. Wychodzimy z koralika Bicone i pomiędzy nie dodajemy koraliki NIB-BIT doszywając je przez wierzchołkową dziurkę.

9. Przechodzimy jeszcze raz przez wszystkie koraliki wychodząc z Bicone. Następnie dodajemy 2 koraliki TOHO 11/0, wchodzimy w dziurkę koralika SuperDuo – tę przy koralikach GemDuo. Nawlekamy 2 koraliki TOHO 11/0 i przechodzimy przez kolejny kryształek Bicone. Czynność tę powtarzamy do końca okrążenia.

10. Po wykonaniu pełnego okrążenia wychodzimy z koralika Nib-Bit i wbijamy się w jego górną dziurkę. Pomiędzy kolejne koraliki Nib-Bit dodajemy koraliki 3mm i krawatkę. Żeby krawatka się ładnie układała można wszyć ją z koralikami Toho 11/0 po obu jej stronach.

11. Wychodzimy z koralika Nib-Bit, nawlekamy 3 koraliki TOHO 11/0 i wbijamy się we wcześniej dodane dwa koraliki Toho 11/0. Przechodzimy przez koralik GemDuo, dwa koraliki Toho 11/0. Ponownie nawlekamy 3 koraliki TOHO 11/0 i przechodzimy przez koralik Nib-Bit. Powtarzamy do końca okrążenia. Na koniec jeszcze raz przechodzimy przez wszystkie koraliki ostatniego okrążenia, czyli przez koraliki Nib-Bit i koraliki 3mm. Zawiązujemy nitkę na nici poprzecznej, a jej końcówkę ukrywamy w kilku sąsiednich koralikach

12. Na koniec zakładamy łańcuszek, rzemyk lub sznurek i możemy cieszyć się gotowym wisiorem.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone


Monika Wakulska