Jak zrobić przestrzenna zwieszkę na bazach geometryczntych Geometrix?
Bazy Geometrix dają niezliczone możliwości. Przedstawiamy pomysł Weroniki Kaczor – koralikowejweraph – na geometryczny wisior w kształcie piramidy.
Materiały potrzebne do wykonania zawieszki z koralików i baz geometrycznych:
- 5 szt sześciokątna baza geometryczna Geometrix 13mm 8-786-B
- 14 szt kryształków Fire Polish 4 mm (FP4)
- 2 g koralików Miyuki Delica (MD)
- 1 g koralików Toho Round 15/0 (TR15/0)
- 1 g koralików Toho Round 11/0 (TR11/0)
- 2 szt szpilek jubilerskich np. zakończonych kuleczką
- 60-80 centymetrów łańcuszka biżuteryjnego
- 1 ogniwko montażowe
- nici do beadingu lub żyłka jubilerska
Narzędzia potrzebne do zrobienia zawieszki z baz geometrycznych i koralików:
Etap I – obszycie metalowych baz koralikami Miyuki Delica i Toho
Do obszycia baz wykorzystamy wariację na temat ściegu square stitch. To drugi po brick stitch, najczęściej wykorzystywany ścieg do obszywania elementów metalowych.
1. Przywiązujemy około 50-centymetrową nić/żyłkę do bazy podwójnym supełkiem, możliwie blisko wierzchołka sześciokąta, pozostawiamy około 5 cm koniec nici. Supełek może się nieco przesuwać, ale nie będzie to miało wpływu na naszą pracę, za moment się ustabilizuje. Nabieramy jeden koralik MD, przysuwamy go jak najbliżej supełka i wierzchołka bazy. Kładziemy koralik otworem równolegle do bazy. Przechodzimy pod bazą i wkłuwamy się od tej samej strony koralika, z której wyszliśmy.
Przechodzimy przez koralik i powtarzamy ten sam manewr tj. przechodzimy pod bazą i wkłuwamy się od tej samej strony koralika z której wyszliśmy. Może brzmi to skomplikowanie, ale po chwili nabierzemy wprawy.
2. Nabieramy kolejny koralik MD. Dosuwamy go do poprzedniego koralika, kładziemy na bazie, przechodzimy pod bazą i wkłuwamy się w koralik od tej samej strony z której wychodziliśmy. Przechodzimy przez koralik (tylko przez ten jeden) i ponawiamy manewr.
3. W ten sposób dodajemy w sumie 5 koralików na boku sześciokąta (można użyć innej liczby koralików, dopasowanej do wybranego rozmiaru czy koloru. Nie będzie to miało większego wpływu na ostateczny wygląd pracy). Koraliki powinny być ułożone możliwie jak najbliżej siebie.
4. Na kolejnym boku sześcianu dodajemy naraz TR11/0, FP4, TR11/0. Przechodzimy pod bazą i wkłuwamy się w ostatni koralik TR11/0 od tej samej strony z której wychodziliśmy. Przechodzimy przez FP oraz TR11/0, przechodzimy pod bazą i wkłuwamy się ponownie w TR11/0 od tej samej strony z której wychodziliśmy. Przechodzimy ponownie przez FP i TR11/0. Bok jest gotowy.
5. Powtarzamy na przemian dodawanie koralików na brzegach bazy, zgodnie ze schematem. Po obwiedzeniu całego obwodu, wiążemy końce nici (początek z końcem) i chowamy nici oraz supełek w najbliższych koralikach.
6. Wykonujemy w sumie 4 takie elementy. Można pokombinować z większą ilością elementów, z takiego trójkąta można zbudować formy o 6 ścianach i więcej:)
Etap II – zszycie obszytych elementów
1. Dowiązujemy 80 centymetrową nitkę/żyłkę do jednego z elementów, przy początku koralików MD. Stosujemy ścieg square do połączenia elementów. Przechodzimy przez pierwszy koralik MD z elementu pierwszego (A). wracamy przez 1 koralik MD z elementu drugiego (B). Przechodzimy ponownie przez 1 koralik MD z elementu A.
2. Powtarzamy ruch przechodząc do drugiego koralika MD z elementu A i łączymy go z drugim koralikami MD z elementu B. Zszywamy w ten sposób cały bok.
3. Po zszyciu całego boku, nabieramy tyle koralików TR15/0 ile pasuje na długość koralików MD (u mnie 6) i dodajemy je nad połączeniem z koralików MD. Przechodzimy jeszcze raz przez koraliki MD z elementu B.
Wracamy przez wszystkie TR15/0 i przechodzimy raz jeszcze przez koraliki MD z elementu A. To sprawi, że TR15/0 będą leżały idealnie na połączeniu, a nie po skosie.
4. Przechodzimy przez koraliki TR11/0, FP i TR11/0 do kolejnego boku z koralikami MD w elemencie A. Doszywamy do niego koraliki MD z elementu trzeciego (C). Dodajemy koraliki TR15/0 tak jak w poprzednim punkcie.
5. Przechodzimy przez koraliki TR11/0, FP i TR11/0 do ostatniego wolnego boku z koralikami MD w elemencie A. Doszywamy do niego koraliki MD z elementu czwartego (D). Analogicznie dodajemy koraliki TR15/0, jak w punktach poprzednich. Łączymy elementy B i C, C i D oraz B i D ze sobą, stosując tę samą metodę. Jest mniej wygodnie, ale teraz zaczyna się prawdziwie geometryczne wyzwanie:)
Etap III – ostatnie przeszycie i wykończenie.
1. Aby ustabilizować naszą bryłę, przechodzimy na jeden z wierzchołków- tam, gdzie są kryształki. Najpierw przechodzimy przez wszystkie trzy kryształki z danego wierzchołka. Następnie dodajemy pomiędzy kryształki po jednym koraliku TR11/0. Tak postępujemy z każdym kryształkowym wierzchołkiem. Zawiązujemy końce nici i chowamy je wraz z supełkiem w najbliższych koralikach.
2. Przygotowujemy dwie szpilki z kryształkami, obcinamy je na pasującą długość i wyginamy zwykły loop. Jedną ze szpilek przekładamy loopem pomiędzy kryształkami na jednym z wierzchołków (od środka piramidy) – tak by kryształek pozostał w środku bryły, a do loopa wystającego z wierzchołka przyczepiamy około 60-80 centymetrowy odcinek łańcuszka. Długość łańcuszka dobieramy tak, by naszyjnik swobodnie przełożyć przez głowę. Koniec łańcuszka przekładamy przez dwa otwory bryły – jedną ze ścian i podstawę piramidy. Na końcu łańcuszka montujemy ogniwko, do którego mocujemy drugą szpilkę z loopem i kryształkiem oraz pozostałą, piątą bazę geometrix. To zapobiegnie wysunięciu się łańcuszka i zgubieniu naszyjnika.
I voila, naszyjnik gotowy!
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
Serdecznie pozdrawiam
Weronika Kaczor
Nie rozumiem 3 etapu?
Trzeci etap to zszycie i wzmocnienie wszystkich czterech wierzchołków. Przez każdy z trzech FP wypadających na wierzchołku należy przeprowadzić nić i dodatkowo pomiędzy nie doszyć po jednym Toho.