Formy przestrzenne 3D wykonywane w technice haftu soutache mogą wykonać nawet początkujący twórcy. Zapraszam Was do wypróbowania jednego z takich wzorów.

Opisany poniżej wisior składa się z 6 łatwych do zrobienia „żeber” oraz z koralikowego „tła” wykonanego splotem peyote. Projekt da się z powodzeniem zastosować także do wykonania kolczyków.

Gotowi? To zabieramy się do pracy! 🙂

 

Przygotuj materiały wg poniższego zestawienia

 

tabelka

Uwagi:
– możesz oczywiście wybrać inne kolory sznurków i koralików, bardzo istotne są jednak ich wielkości.
– do wykonania projektu użyłam grubego i „mięsistego” sznurka produkcji chińskiej.
– miej zawsze w zapasie po kilka koralików z każdego rodzaju.
– przy zastosowaniu innych materiałów końcowy efekt może odbiegać od przedstawionego na zdjęciu.

 

Sutasz_3D_przestrzenny_Tender_December_materiały

Potrzebne materiały.

 

Ponadto do wykonania wisiora będą potrzebne:
– bezbarwne nici monofilowe (cienka nylonowa żyłka)
– cienka igła do koralików (igły takie często się wyginają – co zdołasz zapewne zaobserwować na kolejnych zdjęciach – a nawet łamią, warto więc mieć ich kilka w zapasie)
– nożyczki
– bezbarwny klej do tkanin

 

Etap 1 – wykonanie żeber z ozdobnymi końcówkami


Nawlecz igłę. Na końcu złożonej podwójnie żyłki zawiąż mocny supełek.
Dwa sznurki: czarny i seledynowy złóż ze sobą tak, aby charakterystyczna „jodełka” (splot nici tworzących sznurek) w obu sznurkach skierowana była w tę samą stronę.
Złóż sznurki na pół i wbij igłę w środku ich długości, umieszczając ją w rowku biegnącym w środku szerokości każdego sznurka (zdjęcie 1).

 

zdjęcie 1

Zdjęcie 1.

 

Nie przeciągaj żyłki do końca, a igłę wbij (tuż obok) w odwrotnym kierunku i przeprowadź przez pętelkę, którą tworzy żyłka przy supełku (zdjęcie nr 2). W ten sposób żyłka będzie dobrze zamocowana do sznurków.

1ac

Zdjęcie 2.

 

Na igłę nałóż tęczowy koralik 11/0. Wszyj go tak, aby znalazł się pomiędzy biegnącymi równolegle wiązkami sznurków (zdjęcie 3a oraz 3b).

 

2

Zdjęcie 3a.

 

 

3

Zdjęcie 3b.

 

Rozpocznij wszywanie kolejnych koralików, ustawiając je w jeden obok drugiego. Każdy koralik przeszywaj dwukrotnie, prostopadle do sznurków (zdjęcie 4 i 5).

4

Zdjęcie 4.

5

Zdjęcie 5.

 

 

 

 

 

 

 

Wszyj w ten sposób 19 koralików (zdjęcie 6).

6

Zdjęcie 6.

a następnie tuż za nimi: turkusową perełkę (zdjęcie 7), szary koralik (zdjęcie 8) i seledynowy koralik (zdjęcie 9).

7

Zdjęcie 7.

8

Zdjęcie 8.

9

Zdjęcie 9.

Na końcu rzędu koralików wszyj turkusowy „kryształek”. Aby dobrze go zamocować wyprowadź igłę tak, jak przedstawia zdjęcie 9, przeprowadź ją przez otwór w kryształku (zdjęcie 10), a następnie ułóż wiązkę sznurków po jednej stronie kryształka i przebij sznurki igłą w takim miejscu, aby sznurki ściśle przylegały do ścianek koralika. Następnie skieruj igłę w odwrotnym kierunku, przejdź przez otwór w kryształku i wyprowadź żyłkę na zewnątrz drugiej wiązki sznurków. Sznurki te doszyj do koralika w analogiczny sposób.
Obie wiązki sznurków mocno zszyj ze sobą (zdjęcie 11).

10

Zdjęcie 10.

11

Zdjęcie 11.

 

 

 

 

 

 

 

Aby wykonać dekoracyjne zakończenie wykonanego „żebra” wyprowadź igłę tak jak na zdjęciu 12.

12

Zdjęcie 12.

 

i rozpocznij wszywanie drobnych koralików (hematytowe 15/0) obiegających z obu stron kryształek (zdjęcie 13).

13

Zdjęcie 13.

 

Po każdej stronie wszyj po 7 takich koralików, powyżej ostatniego z nich zszyj ze sobą wszystkie cztery sznurki (zdjęcie 14),

 

14

Zdjęcie 14.

 

a następnie wyprowadź igłę na zewnątrz i nałóż na nią turkusową perełkę (zdjęcie 15).

15

Zdjęcie 15.

 

Owiń sznurki wokół perełki (zdjęcie 16) i doszyj do spodu elementu (zdjęcie 17).

16

Zdjęcie 16.

17

Zdjęcie 17.

 

 

 

 

 

 

 

Analogicznie wykonaj dekorację po drugiej stronie kryształka (zdjęcie 18).

 

18

Zdjęcie 18.

 

Teraz obetnij nadmiar sznurków na spodniej stronie elementu (zdjęcie 19).

19

Zdjęcie 19.

 

Wykonaj trzy identyczne żebra (zdjęcie 20).

20

Zdjęcie 20.

 

Etap 2 – wykonanie pozostałych żeber

Pozostałe żebra wykonaj w ten sam sposób, kończąc rząd koralików na seledynowym 6/0. Powyżej zszyj ze są wszystkie cztery sznurki (zdjęcie 21).

21

Zdjęcie 21.

 

Jedno z żeber uzupełnij o ogniwko, umieszczając je w 14-tym tęczowym koraliku (zdjęcie 22).

22

Zdjęcie 22.

 

Wykonaj trzy takie żebra (zdjęcie 23).

23

Zdjęcie 23.

 

Etap 3 – połączenie żeber

Wszyj mały hematytowy koralik na szczycie elementu dekoracyjnego dłuższego żebra (zdjęcie 24).

24

Zdjęcie 24.

 

Następnie wyprowadź igłę na zewnątrz elementu, w miejscu, gdzie stykać się będą trzy złożone razem żebra. Doszyj w tym miejscu drugie żebro (zdjęcie 25), a następnie w ten sam sposób doszyj trzecie żebro i połącz je wszystkie razem, tworząc promienisty układ (zdjęcie 26). Nie zapomnij „po drodze” o wszywaniu hematytowych koralików na szczytach pozostałych żeber. Całość elementu wzmocnij łącząc poszczególne miejsca styku na spodniej stronie. Na zdjęciu 27 zobaczysz jak wykonany elementy wygląda od spodu.

25

Zdjęcie 25.

26

Zdjęcie 26.

27

Zdjęcie 27.

 

Umieść teraz jedno z krótszych żeber na spodniej stronie wykonywanego elementu, tak jak to pokazuje zdjęcie 28 (widok od spodu) oraz zdjęcie 29 (widok wierzchniej strony elementu). Krótsze żebro powinno być umieszczone pośrodku pomiędzy dwoma dłuższymi (dekoracyjnymi) żebrami. W ten sposób wszystkie żebra utworzą równą „gwiazdkę”, wpisaną w sześciokątny obrys.

 

28

Zdjęcie 28.

29

Zdjęcie 29.

 

 

 

 

 

 

 

Doszyj to oraz pozostałe dwa krótsze żebra, następnie obetnij nadmiar sznurków na spodniej stronie elementu (zdjęcie 30), a znajdujące się tam końcówki wszystkich sznurków zabezpiecz klejem, aby się nie strzępiły (zdjęcie 31).

30

Zdjęcie 30.

31

Zdjęcie 31.

 

 

 

 

 

 

 

Gotowy element powinien wyglądać tak jak na zdjęciu 32.

32

Zdjęcie 32.

 

Etap 4 – połączenie żeber (cd)

Końce żeber połącz teraz ze sobą tak, aby utworzyć rodzaj przestrzennego „koszyczka” (zdjęcie 33). Żyłkę prowadź przez sznurki, tworzące zakręt na końcu żebra. Wzmocnij połączenie przeszywając wszystkie żebra dwukrotnie (zdjęcie 34).

33

Zdjęcie 33.

 

34

Zdjęcie 34.

 

 

Etap 5 – wykonanie koralikowego tła

Pomiędzy żebra wszyj teraz po jednym hematytowym koraliku 15/0. Żyłkę prowadź przez pierwszy koralik każdego żebra. Pierwszy rząd koralikowego tła twórz więc okrążąjąc cały element i przechodząc w jednym okrążeniu przez wszystkie żebra.
W drugi rzędzie prowadź żyłkę przez drugi koralik każdego rzędu, wszywając pomiędzy żebrami również tylko po jednym hematytowym koraliku (zdjęcie 35).
W trzecim okrążeniu prowadż żyłkę również przez drugi koralik żeber. Pomiędzy żebrami wszyj dwa koraliki w następujący sposób: nałóż na igłę jeden koralik, poprowadź igłę przez koralik z poprzedniego okrążenia, nałóż kolejny koralik i przebij się przez żebro.
W czwartym okrążeniu przejdź przez skrajny koralik z poprzedniego okrążenia, nałóż kolejny koralik, przejdź przez drugi koralik z poprzedniego okrążenia i przebij się przez żebro (na wysokości 2 koralika każdego żebra).
W piątym okrążeniu prowadź żyłkę na wysokości 3 koralika żeber, dołóż pomiędzy żebrami dwa koraliki podobnie jak w okrążeniu nr 3 (zdjęcie 36).

 

35

Zdjęcie 35.

36

Zdjęcie 36.

 

 

 

 

 

 

 

Wykonuj kolejne rzędy wypełniając przestrzenie pomiędzy żebrami. Pamiętaj, że przy tworzeniu kolejnych okrążeń należy mocno ściągać żyłkę, aby cały element stał się sztywny i wytrzymały na odkształcenia.
Proponowany schemat wypełnienia przedstawia poniższa tabela. Po wykonaniu siódmego rzędu wykonywany element powinien wyglądać tak jak na zdjęciach 37 i 38. Jednak różnice w sposobie szycia (np. naciągnięciu żyłki) mogą sprawić, że w konkretnym przypadku schemat będzie trzeba nico zmodyfikować. Uważnie śledź więc postępy swojej pracy i dostosowuj „przepis wykonania” tak, aby starannie wypełnić przestrzeń pomiędzy żebrami.

 

37

Zdjęcie 37.

38

Zdjęcie 38.

 

 

 

 

 

 

Royal-Stone_tabelka_2

Po wykonaniu ostatniego okrążenia spód elementu powinien wyglądać tak jak na zdjęciu 39, a cały element powinien mocno się wybrzuszyć, przypominając swoją formą niewielką piłkę.

39

Zdjęcie 39.

 

Wciśnij teraz punkt zbiegu żeber do środka elementu, tworząc w rezultacie bryłę zbliżoną do kształtu pączka typu donut (zdjęcia 40 i 41).

40

Zdjęcie 40.

41

Zdjęcie 41.

 

 

 

 

 

 

 

Gotowy wisior, widoczny z różnych stron, przedstawiają zdjęcia 42, 43 i 44.

42

Zdjęcie 42.

43

Zdjęcie 43.

44

Zdjęcie 44.

 

Mam nadzieję, że Twój wisior prezentuje się wspaniale! 🙂
Jeśli przygoda z tworzeniem sutaszowych form przestrzennych była dla Ciebie dobrą zabawą i nadal czujesz niedosyt, zapraszam do zapoznania się z moją najnowszą książką “Soutache – krok naprzód. Formy dwustronne i przestrzenne: 30 ćwiczeń dla zaawansowanych”

 

Życzymy Ci samych sukcesów  w Twojej nowej przygodzie z techniką sutaszu 3D

Alina Tyro-Niezgoda
Tender December / Wytwórnia Antidotum

oraz Royal-Stone