Bajecznie odbijające światło kryształy Swarovski Classic Cut Pendant oraz delikatne zawieszki na łańcuszku – to przepis na bransoletkę pełną czaru rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy

W dodatku wszystkie elementy wystarczy tylko połączyć ze sobą ogniwami! Dacie się skusić?

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki z kryształami Swarovski

  • łańcuszek z ogniwami (użyty przez mnie to łańcuszek owalny z pozłacanej stali chirurgicznej 10 x 4 mm) – ok. 15 cm,
  • ogniwa otwarte (użyłam ogniw 4 x 0,7 mm),
  • Swarovski Classic Cut Pendant 8 mm (u mnie w kolorach: Emerald, Sapphire, Amethyst, Rose),
  • karabińczyk (użyłam karabińczyka z ogniwami w rozmiarze 9 mm),
  • ozdobne zawieszki (ja wybrałam zawieszkę owal z pozłacanej stali chirurgicznej 10 x 8,5 mm),
  • opcjonalnie: dodatkowy łańcuszek z ogniwami o innym splocie – do regulacji długości – ok. 3 cm;

Dodatkowo:

UWAGI:

Powinniśmy użyć łańcuszka z oczkami na tyle dużymi, żeby zmieściły się w nich nasze ogniwa do podwieszania zawieszek (oraz – w przypadku łańcuszka do zapinania – na tyle duże, by można było o nie zapiąć karabińczyk).

Ilość zawieszek oraz kryształów Swarovski (a tym samym ilość użytych ogniw) zależy od tego, jak gęsto zechcemy je rozmieścić oraz od długości łańcuszka; ja użyłam 7 metalowych zawieszek oraz 6 kryształków + 1 dodatkową zawieszkę na wykończenie przedłużki bransoletki).

Należy uwzględnić dodatkowe ogniwo do połączenia łańcuszka z zapięciem w przypadku, jeśli wybraliśmy karabińczyk bez ogniwek lub z ogniwami lutowanymi).

Jak wykonać bransoletkę z kryształów Swarovski Classic Cut Pendant

Rozpoczynamy od przycięcia do odpowiedniej długości łańcuszka (za pomocą szczypiec tnących). Dopasowujemy go do obwodu naszego nadgarstka – pamiętając, że bransoletka powiększy się o długość karabińczyka z ogniwami (ok 1,5 cm).

Bransoletkę będzie można zapinać o jedno z ogniw łańcuszka (jeśli są one na tyle duże, że swobodnie wejdzie w nie karabińczyk), o dodatkowe ogniwko lub jedno z ogniw łańcuszka-przedłużki).

Wszystkie elementy będziemy ze sobą łączyć za pomocą ogniw otwartych poniżej kilka wskazówek, jak się nimi posługiwać.

Jak prawidłowo otwierać i zamykać ogniwa?

Ogniwa możemy otwierać i zamykać za pomocą dwóch par szczypiec płaskich lub za pomocą jednej pary szczypiec oraz obrączki-otwieracza do ogniw.

Ogniwa otwieramy zawsze w przód i w tył – nie rozciągamy ich na boki, ponieważ wtedy się zdeformują!

Przy zamykaniu ich końcówki powinny się o siebie otrzeć – wtedy mamy pewność, że ogniwo jest domknięte.

Wykonanie bransoletki na łańcuszku – krok po kroku

Zaczynamy od przyłączenia ogniwami do łańcuszka karabińczyka oraz, po drugiej stronie, łańcuszka-przedłużki (jeśli wybraliście, tak jak ja, opcję z oddzielnym łańcuszkiem). Na jego końcu mocujemy jedną z zawieszek.

Taki łańcuszek pozwala na łatwą regulację i dopasowanie do różnych obwodów nadgarstka, jest dodatkową ozdobą, ale przydaje się również do przytrzymania palcem podczas zapinania bransoletki – ułatwia to jej zakładanie.

Kolejny krok to podwieszenie do łańcuszka zawieszek oraz kryształów Swarovski. 

W przypadku, gdy łańcuch bazowy jest zbudowany z dużej ilości mniejszych ogniw, dobrze jest policzyć, co ile oczek będziemy mocować zawieszki. Bransoletka będzie lepiej wyglądać, gdy zachowamy równomierne odstępy między nimi. Wielkość odstępu jest dowolna – zdecyduj samodzielnie, w jakiej odległości od siebie umieścisz zawieszki.

Możemy zacząć od początku łańcuszka lub od jego środka, idąc symetrycznie ku końcom  – doczepiamy naprzemiennie za pomocą ogniw kryształki oraz zawieszki.

Warto zwrócić uwagę, by podwieszane elementy układały się w tę samą stronę – bransoletka będzie się wtedy lepiej prezentować na nadgarstku. Rozprostujmy nasz łańcuszek przed doczepianiem zawieszek, aby nie był skręcony – dzięki temu łatwiej będzie nam to kontrolować. Pamiętajmy też o tym, że kryształy Swarovski Classic Cut Pendant mają dwie różne strony (płaską i ze stożkiem)!

Ogniwa zamykajmy z wyczuciem i uważajmy, żeby nie wysunęły nam się ze szczypiec (im mniejsze, tym trudniej je dobrze przytrzymać). Szczególnie zwróćmy na to uwagę przy montowaniu kryształków – pamiętajmy, że są delikatne i dlatego łatwo ukruszyć je narzędziami!

Bransoletka jest gotowa! 

Być może Wasza wygląda nieco inaczej? Zawieszki można rozmieszczać w większych lub mniejszych odstępach, do łańcuszka można też dowiesić umocowane na szpilkach drobne kamienie lub szklane koraliki, a nawet małe chwosty.
Zachęcamy do samodzielnego wyboru kolorów kryształków, rodzajów zawieszek oraz łańcuszka – niech Wasze bransoletki będą jedyne w swoim rodzaju!