Ręcznie malowane guziki cieszą się dużym zainteresowaniem szczególnie, gdy wykorzystywane są jako kaboszony w beadingu czy sutaszu.  Niedawno pojawiło się kilka nowych wzorów i uzupełnione zostały brakujące stany w naszym magazynie. Zaczęło się istne guzikowe szaleństwo. W związku z tym mamy dla Was tutorial z guzikiem w roli głównej, który przygotowała Mab- Magdalena Bielska.


 

Tym razem w roli głównej szklany guzik w świetlistym zielonym kolorze, opalizujący złotem i fioletem. Postanowiłam zrobić z niego element główny wisiora ze sznurków metalizowanych, chciałam jak najlepiej podkreślić jego kolory, powtórzyć rytmy ornamentów i nie przytłoczyć go nadmiarem ozdób.

Potrzebne materiały:

guzik szklany 32 mm zielony

– sznurki chińskie metalizowane 3mm zielony i fioletowy; 55 cm każdego koloru

– sznurek Pega acetatowy zielony; 20 cm

– sznurek Pega skręcany złoty 2mm; 20 cm

– kulki hematytu złotego: 6mm – 3 szt., 4mm – 4 szt., 3mm – 7 szt.

– koraliki Toho round 11/0 i 15/0 (Permanent Finish-Galvanized Starlight i Higher-Metallic Grape)

nici do sutaszu i koralików (u mnie monofilowa Gutermann i S-lonAA), klej Hasulith, taśma klejąca, filc, tkanina lub skóra do wykończenia

 

1

 

Zacznij od przygotowanie guzika; ostrożnie utnij druciane uszko i podklej guzik od spodu filcem. W tym typie guzika jest od spodu zagłębienie, wypełnij je doklejając odpowiednią warstwę filcu. Odczekaj, aż klej zwiąże. Polecam przygotować guzik kilka godzin wcześniej, żeby nie pracować w oparach kleju.

 

2

 

Przygotuj sznurki metalizowane, fioletowy i zielony (ok. 45 cm), złóż je na pół, umieść guzik, dopasuj do miejsca połączenia sznurków i zszywaj je według kształtu guzika. Sznurek metalizowany bardzo łatwo się rozkręca, więc lepiej przygotować go z zapasem i mocno zabezpieczyć końcówki. Połącz sznurki wszywając koralik 11/0. Nie mocuj na razie guzika, na stałe, żeby mieć łatwy dostęp do przeszywanych sznurków.

 

3

 

Doszyj sznurek skręcany, zabezpiecz końcówki: w miejscu cięcia oklej sznurek taśmą klejącą i przetnij.

 

4 5

 

Przyszyj sznurki metalizowane nad sznurkiem skręcanym. Sznurek skręcany złóż od spodu i mocno zegnij, żeby pasował do obszycia i nie uciekał do tyłu.

 

6

 

Wyznacz dokładnie miejsce, w którym powinny połączyć się sznurki. Muszą być zszyte idealnie symetrycznie, żeby później dopasowały się kolejne elementy wzoru. Przeszyj je i zamaskuj powstałą przestrzeń koralikiem 11/0.

 

7

 

Teraz możesz przymocować guzik i umieść go w przygotowanym obszyciu i podklej tył wyciętym odpowiednio kawałkiem filcu. Filc doklej do sznurków wokół guzika. Przy okazji wklej pod filc końcówki sznurka skręcanego (ostrożnie usuń taśmę), dzięki temu będzie dobrze zabezpieczony przed rozkręceniem.

 

8 9

 

Sznurki wygnij i wszyj kulkę 6mm, następnie 4 i 3mm, jak przy wszywaniu koralików. Podwiń sznurki do góry i uszyj ślimaka z kulką 3mm. Za kulką 3mm, doszyj dwa koraliki 11/0, jeden nad drugim.

 

10 11 12

 

Przygotuj ok. 10 cm centymetrów sznurków (zielone: metalizowany, acetatowy, metalizowany). Ułożonymi sznurkami obszyj ślimaka na kulce 3mm i dołącz je do sznurków okalających guzik, tworząc ślimaka na kulce 6mm.

 

13

 

Tak samo uszyj zawijasy po drugiej stronie. Przytnij nadmiar sznurków, pamiętając o zabezpieczeniu końcówek przed cięciem.

 

14

 

Złóż dwa sznurki metalizowane, fioletowy i zielony długości ok. 15 cm. Obszyj kulkę 6mm, dodaj koralik 11/0 i zrób omegę z dwoma kulkami 3mm. Końcówki sznurka poprowadź pod spodem i zszyj razem.

 

15 16 17

 

Powstałą omegę przyszyj do sznurków okalających guzik, na dole, w powstałą przy łączeniu przestrzeń wszyj kulkę 3mm.

 

18

 

Boki obszycia guzika wykończ koralikami Toho (użyłam tu nici S-lon, aby przeszycie było trwalsze): z fioletowych koralików 11/0 i 15/0 uszyj pikotki: poprowadź igłę od spodu, nabierz koraliki: 11/0-15/0-11/0, wbij igłę w taki sposób, aby koraliki 11/0 leżały obok siebie, a 15/0 układał się równo nad nimi. Wróć igłą przez drugi koralik 11/0, doszyj kolejny 11/0. Wróć przez doszyty koralik, nabierz 15/0 i 11/0, doszyj 11/0. Powtórz sekwencję wzdłuż boku guzika do omegi ze sznurków. Analogicznie przyszyj koraliki po drugiej stronie. Jeśli sznurki są zszyte symetrycznie powinna zmieścić się identyczna liczba koralików.

 

19 20 21

 

Na warstwie pikotek dodaj po dwa koraliki złote 11/0, wszywając je pomiędzy fioletowe 15/0. Następnie pomiędzy złote wszyj po jednym fioletowym 11/0. Przeszyj ostatnią warstwę 2-3 razy, żeby usztywnić koraliki.

 

22 23 24

 

Wisior gotowy. Postanowiłam zrobić krawatkę ze złotych koralików Toho, uszytą ściegiem peyote. Przygotuj grubszą nić dopasowaną kolorem do wisiora (u mnie S-lon), nabierz osiem złotych koralików 11/0, zostaw wolny koniec nici ok. 15 cm (przyda się do przymocowania krawatki). Przeszyj koraliki ściegiem peyote, mocno zaciągając nić. Dopasuj rozmiar krawatki do rodzaju zawieszenia, który chcesz zastosować, ja uszyłam 15 rzędów, aby móc przełożyć gruby sznur. Ostatni rząd koralików idealnie pasuje do pierwszego i połącz je.

 

25 26

 

Doszyj krawatkę do górnych sznurków wisiora, kolejno przez trzy koraliki, z każdej strony zawijasów, używając nici pozostałych po zszyciu krawatki. Przeszyj kilka razy, żeby krawatka była stabilna i mocno przylegała do sznurków.

 

27

 

Tył wisiora należy zabezpieczyć dodatkowo, ponieważ końcówki metalizowanych sznurków mogłyby się rozkręcić – podklej je dopasowanym odpowiednio kawałkiem filcu.

 

28 29

 

Całość wisiora podszyj/podklej wybranym materiałem wykończeniowym. Ja podkleiłam punktowo welur, przycięłam go według kształtu wisiora i podszyłam bezbarwną nicią monofilową.

 

30 31

 

Gotowe. Miłej zabawy.

 

33 0

 

Guziki występują w rozmiarach od 13mm – 41mm. Dostępnych jest ponad 200 różnych kolorów i wzorów ręcznie malowanych guzików.

guziki