Po raz kolejny mamy zaszczyt gościć Panią Izabellę Żurawską w naszych progach. Dzisiejszy tutorial pokazuje jak wykonać okazały wisior z sutaszu, drobnych koralików i pięknego, ręcznie malowanego szklanego guzika.  Oddajemy zatem głos pani Izabelli i zapraszamy do szycia.

Proponowanym w tym tutorialu projektem do wykonania, będzie wisior sutaszowy z elementem koralikowym – łukiem wyplecionym w technice cubic raw.
Może króciutko o sutaszu: zazwyczaj sznurki sutaszu kupuję w rolkach i tak go przechowuję. Dzięki temu nie gniecie się, co przy pracy jest bardzo ważne. Nie wyobrażam sobie pracować wiele godzin na pomiętych sznureczkach i cały czas poprawiać ich ułożenie.
W tym kursie przybliżę haft sutaszowy z wykorzystaniem kaboszonów, czy też elementów bez oczywistych do zaczepienia się dziurek.
Sercem wisiora jest szklany, ręcznie malowany guzik czeski o średnicy 20 mm. Sposób wytapiania i malowania go sprawia, że guzik mieni się różnymi kolorami, w zależności od kąta spojrzenia.


 

Materiały:

sutasz Pega
żyłka/nić monofilowa
nić do beadingu
guzik szklany (czech button glass)
klej do tekstyliów
Toho rozmiar 15/0, 11/0 i 8/0
– koraliki Tila, Super Duo lub Twin i Fire Polish
materiał do podklejenia (skóra naturalna, filc, super suede)
krawatka
łańcuszek i zapięcie

Narzędzia:

igła do sutaszu
ostre nożyczki o zaokrąglonych końcówkach
szczypce do obcinania

Sposób wykonania:

Wybrany guzik może mieć metalową stopkę. Nie jest ona potrzebna, wręcz będzie przeszkadzała, ponieważ wybrzuszy wisior od tyłu. Dlatego ją obcinamy. Do tego celu potrzebne nam są porządne obcinacze. Obcinamy z mocą, ale uważnie, żeby nie pokruszyć delikatnego szkła od spodu. Tak przygotowany guzik smarujemy następnie od spodu klejem i przykładamy do wcześniej wyciętego filc.

tutorial wisior_sutasz Izziland tutorial wisior_sutasz Izziland tutorial wisior_sutasz Izziland

Docinamy kilka kawałków sutaszu tej samej długości, około 15-20 cm.  Docinanie sznureczków prosto z rolki ułatwia ich ułożenie -sutasz układamy z “kłoskiem”. Ilość użytych warstw jest zależna od gustu. Ja lubię, kiedy sutaszu jest dużo, kiedy przeważa on w stosunku do ilości elementów dodatkowych. Staramy się nie pracować na dłuższych kawałkach sznurków, raz – z oszczędności, a dwa – za długie sznurki niepotrzebnie obciążają pracę i plączą się z nicią.
Ułożone sznureczki przykładamy do guzika przyklejonego do podkładu i przyszywamy żyłką do podkładu, jak najbliżej guzika. W projekcie użyłam żyłki o średnicy 0,14 mm. Sztywną, ale  jeszcze dość elastyczną do szycia. Staramy się przeszywać, tak, aby na zewnętrznych warstwach sutaszu nie było widać nici, nawet jeśli jest przezroczysta. W praktyce ściegi wyglądają jak fastryga zygzakiem. Ściegi powinny być gęsto ułożone, co około 1 mm, ale nie gęściej, ponieważ praca może się zdeformować. Sutasz zawsze haftujemy pracując igłą w widocznym “rowku”, po środku taśmy. W innym wypadku oplot wiskozowy zapadnie się i praca stanie się nieestetyczna.

tutorial wisior_sutasz Izziland

Doszywamy sznurki dookoła guzika, maksymalnie zbliżając do siebie obydwa końce. W miejscu styku powstanie niewielka przestrzeń, którą możemy zasłonić wszywając złożony na pół sutasz z koralikiem w środku. Tu wybrałam Fire Polish Matte Iris Green.
W tym miejscu wielokrotnie przeszywamy wszystkie sznurki żyłką, tak aby się nie rozchodziły.

tutorial wisior_sutasz Izziland 06-6

Kolejnym krokiem będzie obcięcie podkładu filcowego. Przy tej okazji staramy się nie poobcinać ściegów 🙂 Następnie dzielimy na pół sznurki sutaszu zawijając i przeszywając jego boki. Nadal “fastrygujemy”, pamiętając o tym, aby nić nie była widoczna na zewnętrznych warstwach.

07-7 08-8

Uformowane równomiernie zawijasy przeszywamy od tyłu w miejscu styku. Następnie każdy z nich doszywamy przekłuwając igłą na wierzch pracy, lawirując pomiędzy warstwami sutaszu. Każdy ścieg wykonujemy uważnie, nie zahaczamy o oplot wiskozowy. Nadmiar sznurka obcinamy. Końcówki przed strzępieniem możemy zabezpieczyć klejem.

09-9 10-10

Następny krok projektu zakłada doszycie do zawijasów kolejnej warstwy sznurków i stworzenie mniejszego zawijaska, na którym docelowo będzie zamontowana krawatka. Docinamy kilka równych kawałków sutaszu (każdy ok. 10 cm) i doszywamy najpierw do jednego zawijasa, następnie do drugiego. Zszywamy sutasz w miejscu zetknięcia się. Pustą przestrzeń zagospodarujemy kwadratowym koralikiem Tila.

11-11 12-12

Dzielimy sutasz na pół, zawijamy jak wyżej, haftujemy najpierw jedną, potem drugą część, przeszywamy od tyłu. Obcinamy nadmiar sznurka.

13-13

Znowu docinamy kilka sznurków o takiej samej długości tak, aby wystarczyło na obwód wisiora. W mojej pracy to długość ok. 20 cm. Ułożone “z kłoskiem” dohaftowujemy do części już uszytej.  Zaczynamy od środka, aby sznurki równo rozłożyć po obwodzie.

 

14-14

W międzyczasie wykonujemy dwa małe elementy z użyciem koralików Super Duo. Docinamy parę krótkich odcinków sutaszu i wszywamy w nie koraliki. Schemat postępowania obrazują zdjęcia.

15-15 16-16 17-17

Wykonane elementy doszywamy do warstw sutaszu od tyłu wisiora, z prawej i lewej strony. Następnie, dodatkowo umacniamy je przeszywając od góry.

18-18 19-19

Kolejnym krokiem jest dohaftowanie wcześniejszych sznurków do elementów z Super Duo. Na tym etapie nie zawijamy jeszcze pod spód sznureczków.

20-20

Czeka nas doszycie kolejnej warstwy sznureczków, tym razem z koralikami pomiędzy. Do tego celu użyjemy koralików w rozmiarze 8/0. Haft rozpoczynamy od środka wisiora, doszywając koralik, nową warstwę sutaszu i tą samą drogą powracamy. W ten sposób doszywamy koraliki od jednego końca ostatniej warstwy do drugiego. Wolne końce sznurków po obydwu stronach formujemy w regularne zawijasy i przeszywamy. Podszywamy od spodu, aby się nie ruszały.

21-21 22-22

Tak uszyty wisior pozostaje nam tylko podkleić. Cały tył smarujemy niewielką ilością kleju do tekstyliów i przykładamy do materiału wykończeniowego. Ja użyłam skóry naturalnej, w ciemnoszarym kolorze. Przy okazji schnięcia, delikatnie formujemy wisior, dociskając skórkę, zwracając szczególną uwagę na brzegi. Sprawdzamy, czy w każdym miejscu materiał przylega i obcinamy nadmiar materiału dookoła sutaszu.

23-23

Następnie koralikami Toho 11/0 wyplatamy niewielki odcinek sznura techniką cubic raw. Aby nadać sznurowi pożądany łuk, na dwóch sasiadujących krawędziach plecionki umieszczamy koraliki Toho 15/0 i zaciągamy mocno nić. Brzegi plecionki doszywamy do dolnych zawijasów sutaszu.

24-24 25-26

Pozostaje nam tylko doczepić krawatkę i wybrać łańcuszek, na którym chcemy nosić nasz wisior.
Życzę Wam radosnego tworzenia!

1-27

 

 Izabella Żurawska Izziland

dla Royal-Stone

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz

Zapisz