Jak uszyć rozetową broszkę z sutaszu?
Rozetowe broszki są klasyką haftu sutaszowego. Kilka drobnych i łatwych do uszycia elementów tworzy piękne wzory, bardzo eleganckie – odpowiednie do szali, sukienek czy bluzek. Dzisiejszy tutorial na taką właśnie broszkę przygotowała Ewa Genge, która sutaszem zajmuje się wiele lat szyjąc piękne prace i dzieląc się swoją wiedzą, a w tym roku jest także jedną z Jurorek w naszym Konkursie Kalendarz 2019.
Materiały:
-
- 1szt Dome 10mm w kolorze złotym
- 4 szt perełek Swarovskiego 6mm w kolorze złotym – u mnie Crystal Light Gold Pearl
- 4 szt koralików szklanych velvet 8mm w kolorze granatowym
- Koraliki Toho 11/0 u mnie w kolorach Metallic Nebula i PF Galvanized Aluminium
-
- Koraliki Toho 8/0 u mnie w kolorze PF Galvanized Aluminium
-
- Sutasz Pega: acetat granatowy- ok. 155 cm, metalizowany złoty- ok. 100 cm
-
- Skórka naturalna lub dzianina welurowa do wykończenia
-
- Nić monofilowa żyłkowa
- Igła do beadingu, ostre nożyczki, klej jubilerski – np. Hasulith
Sposób wykonania rozetowej broszki z sutaszu:
1. Przygotuj sznurki sutasz w kolorze granatowym (3 x ok. 10 cm) oraz złotym (1x ok. 10 cm). Zabezpiecz końcówki sznurków odrobiną kleju, by się nie rozwarstwiały w trakcie szycia, to bardzo ważne szczególnie przy sznurku metalizowanym. Ułóż je obok siebie w kolejności pokazanej na zdjęciu. Pamiętaj o prawidłowym ułożeniu sznurków, gdyż mają one prawą i lewą stronę, w przypadku sznurków Pega acetat jodełka na sznurkach powinna być ułożona <<< w lewą stronę czyli odwrotnie niż w przypadku pozostałych sznurków sutasz. Zacznij zszywać pojedynczą nitką sznurki od wysokości ok. 3 cm.
2. Szyjąc nadawaj sznurkom od razu okrągły kształt, taki jak ma koralik. Sznurki zszywaj co ok. 2 mm, naprężając lekko nitkę. Zwróć uwagę by igłę wbijać dokładnie w sam środek sznurka.
3. Zszyj sznurki do wysokości podanej na zdjęciu czerwoną linią. Włóż granatowy koralik velvet i przyszyj go kilkukrotnie przez wszystkie sznurki.
4. Zszyj sznurki z jednej strony koralika, aż do połączenia ich z pozostałymi sznurkami. Przeszyj je również kilkukrotnie.
5. Gdy sznurki są już dobrze zszyte, wszyj między nie koralik Toho 11/0 w kolorze Metallic Nebula.
6. Rozdziel sznurki na połowę i zacznij je zszywać ze sobą nadając im okrągły kształt.
7. Gdy zszyte sznurki będą w pozycji widocznej na zdjęciu, wszyj koralik Toho 8/0 przechodząc przez sznurki- koralik- sznurki. Przeszyj tak 4 razy.
8. Odwróć element tyłem i zszyj sznurki wyginając je równo do tyłu. Następnie przeszyj sznurki podobnie jak pokazane jest to na zdjęciu, czyli dodatkowo przez sznurki wokół koralika.
9. By sznurki dobrze trzymały się całego elementu zszyj je, wychodząc igłą z przodu elementu obok wszytego koralika Toho 8/0.
10. Podobnie zszyj drugą stronę ze sznurkami. Pierwsza omega jest już gotowa.
11. Wykonaj 4 identyczne elementy. Odetnij nadmiar sznurków by łatwiej było zszyć elementy ze sobą, zabezpiecz ich końcówki klejem.
12. Ułóż wykonane omegi w sposób widoczny na zdjęciu, by ułatwić to sobie możesz je położyć na przygotowanym koraliku Dome. W ten sposób zobaczysz, w których miejscach musisz zszyć ze sobą wszystkie elementy.
13. Zszyj ze sobą dwie pierwsze omegi. Najlepiej robić to od tyłu elementów by nie pozaciągać igłą delikatnych sznurków.
14. Zszyj dokładnie ze sobą wszystkie omegi. Pierwsza część broszki jest już gotowa 🙂
15. Przygotuj sznurki w kolorze złotym (2 x ok. 7 cm), zabezpiecz ich końcówki odrobiną kleju. Zacznij zszywać je ze sobą od wysokości ok 2 cm, nadając im okrągły kształt koralika, podobnie jak postępowałaś od punktu nr 2.
16. Wszyj perełkę Swarovski, a następnie zszyj wszystkie sznurki razem ze sobą.
17. Wykonaj 4 identyczne elementy. Czas wszyć je między połączone ze sobą omegi.
18. Odwróć zszyte omegi tyłem i po kolei doszyj wykonane przed chwilą części.
19. Doszyj także koraliki Toho 8/0 po obu stronach złotego elementu, tak jak pokazane jest to na zdjęciu.
20. Wszyj wszystkie złote części broszki oraz koraliki Toho 8/0 wokół nich. Tak prezentuje się prawie wykonana broszka.
21. Przygotuj sznurki w kolorze granatowym (3x ok 6 cm), zabezpiecz ich końcówki odrobiną kleju. Ułóż obok siebie i zacznij zszywać je ze sobą od wysokości ok 2,5 cm nadając im okrągły kształt, podobnie jak postępowałaś od punktu nr 15. Wszyj koralik Toho 11/0 metallic Nebula. Wykonaj 4 identyczne części.
22. Wszyj je do broszki od tyłu na samym środku każdej omegi.
23. Czas na wszycie koralików Toho 11/0. W tym celu wbij igłę od tyłu tak by wyjść z boku omegi. Nabierz 3 koraliki Toho PF Galvanized Aluminium i doszyj je do sąsiedniej omegi. W ten sposób zakryjesz puste miejsce na złotych sznurkach.
24. Czas na wszycie głównego koralika na środku czyli koralika Dome. Wychodząc od tyłu wbij igłę w omegę między złoty, a granatowy sznurek.
25. Przeszyj koralik Dome wbijając igłę w omegę po drugiej stronie także między złotym, a granatowym sznurkiem. Przeszyj koralik Dome kilkukrotnie.
26. Nabierz na nitkę koraliki Toho 11/0 Pf Galvanized Aluminium, w takiej ilości, by swobodnie oplotły koralik Dome.
27. Przeszyj je przez koralik Dome oraz dodatkowo jeszcze raz nitką przez wszystkie koraliki Toho.
28. Jeśli teraz stwierdzisz, że nabrałaś za mało koralików możesz jeden dołożyć by całość ładnie się komponowała. Mimo przeszycia nitką przez wszystkie koraliki trzeba je dodatkowo doszyć do sznurków by nie odstawały od broszki. Zrób to wbijając igłę w boki omegi.
29. Przyszła pora na wykończenie broszki. W tym celu przytnij wszystkie sznurki jak na zdjęciu. Wytnij z sztywnego filcu kółeczko, które zakryje pustą część tyłu. Przyklej je dobrze do sznurków np. klejem Hasulith.
30. Przygotuj kawałek skórki w kształcie zbliżonym do broszki (na razie nie musi być bardzo dokładnie docięty do jej kształtu). Przyłóż do skórki bazę broszki i zaznacz długopisem miejsca do nacięcia.
31. Włóż pod skórkę bazę, jeśli nie będzie pasować ponownie ją dotnij.
32. Posmaruj dokładnie klejem sznurki oraz filc, a także bazę broszki od strony skórki. Przyłóż broszkę i dobrze dociśnij do skórki. Przytrzymaj tak chwilę.
33. Przytnij skórkę do kształtu broszki trochę poniżej jej brzegów, czyli do złotego sznurka. Możesz ją przyciąć wg jej całego kształtu, lub tak jak ja pominąć wystające „uszka”. Następnie wbij igłę od spodu skórki.
34. Teraz wbij igłę tak jak jest to widoczne na zdjęciu czyli przed złotym sznurkiem, wychodząc igłą na zewnątrz.
35. Wbij igłę od zewnątrz sznurków tak, by wyjść nią u góry skórki. Postępuj w ten sposób obszywając całą broszkę.
36. Tak wygląda wykończony tył broszki.
Broszka jest gotowa. Można już zapiąć ją do szala czy sukienki.
Serdecznie pozdrawiam
Ewa Genge
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
A mówią, że sutasz taki trudny….u Pani to wydaje się, że to pestka 🙂 Broszka zacna, gratki ślę
Sutasz wcale nie jest taki trudny ale trochę ćwiczeń wymaga 😉 Broszka Pani Ewy to rzeczywiście cudeńko 🙂
Dziękuję pięknie za takie komplementy :* Sutasz wymaga ćwiczeń ale warto bo efekty ciężkiej pracy są naprawdę świetne 🙂
Piękna broszka, wymaga dużo pracy i “zrecznych rąk “..także mam zamiarc spróbować ale kiedy nie wiem.
Wbrew pozorom to jeden z łatwiejszych projektów -poszczególne elementy nie są trudne do uszycia. Cały efekt uzyskuje się dzięki doborowi kolorów i staranności wykonania. Zachęcamy do spróbowania.
Dziękuję serdecznie 🙂 cieszę się, że projekt się spodobał 🙂 dzięki, temu, że większość elementów jest powtarzalna, broszka nie jest trudna do uszycia… dlatego zachęcam bardzo serdecznie do próbowania 😀 😀
Choć nigdy nie probowałam tej skomplikowanej techniki to patrzac na tę przepiekna broszę aż chcialoby się sprobować. Chyba przejdę się do Was na Żelazną po parę przydasiów – może to jest ten moment żeby sie sprawdzić. A mojej imienniczce gratuluję efektownej ozdoby!
Serdecznie zapraszamy. 🙂
Dziękuję ślicznie 🙂 oczywiście zachęcam bardzo serdecznie do spróbowania. Z tego wzoru może powstać nie tylko broszka ale także np. wisior 🙂 Przyjemnego tworzenia 🙂