W dzisiejszym tutorialu pokażemy jak wykonać bransoletkę z koralików splotem Spiral Cellini.

Nazwa spirali pochodzi od nazwiska włoskiego renesansowego architekta Benvenuto Celliniego. To on zaczął wykorzystywać motyw spirali w swoich rzeźbach.

 Bransoletka wygląda na skomplikowaną w wykonaniu, ale tak naprawdę szyje się ją łatwo, więc nawet początkująca rękodzielniczka da radę ją wykonać. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość — szycie zabiera trochę czasu. Sznur Celini Spiral wygląda jak spirala, dzięki zróżnicowaniu rozmiarów i kolorów koralików. Do wykonania takiego sznura nadadzą się różne koraliki – Toho Round w różnych rozmiarach, Fire Polish, Precioza, bicone, czy nawet drobne perełki. Ważne, aby w jednym projekcie dobrać różne rozmiary koralików.

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki Cellini Spiral:

  • Koraliki Toho Round 15/0 w dwóch kolorach różowym i zielonym: u mnie Inside-color Crystal/Cotton Candy-Lined i Silver-Lined Dk Peridot
  • Koraliki Toho Round 11/0 w dwóch kolorach czerwonym i niebieskim: u mnie Opaque-Lustered Cherry i Opaque Periwinkle
  • Koraliki Toho Round 8/0 w dwóch kolorach niebieskim i białym: u mnie Opaque Periwinkle i Opaque-Rainbow White
  • Igła do beadingu, nici do beadingu, nożyczki

Jak zrobić spiralę Cellini:

Przygotuj ok. 1m nici, nawlecz pojedynczo igłę i nie zakańczaj nici supełkiem. Nie warto używać na początku zbyt długiej nici, bo może się plątać. W trakcie pracy trzeba będzie kilkukrotnie dołączać nowy kawałek nici  – ok. 4 razy.

 Pierwsze okrążenie jest podstawą spirali. Nawlekaj koraliki w następującej kolejności: 2 niebieskie 11/0, 2 czerwone 11/0, 2 białe 8/0, 2 niebieskie 8/0, 2 białe 8/0, 2 czerwone 11/0, 2 niebieskie 11/0, 2 różowe 15/0, 2 zielone 15/0, 2  różowe 15/0. Zamknij nabrane koraliki w kółko, przewlekając igłę przez dwa niebieskie koraliki (pierwsze nabrane).

Możesz zaczynać szyć drugie okrążenie, które będzie zawierało o połowę mniej koralików niż pierwsze. To wynika z tego, że w drugim i kolejnych okrążeniach trzeba przeszywać koraliki tylko do co drugiego koralika – tak jak w klasycznym ściegu peyote.
Nawlecz 1 niebieski 11/0 (oznaczony kółkiem) i doszyj go do drugiego w kolejności czerwonego koralika 11/0, następnie nabierz 1 czerwony 11/0 i doszyj go do drugiego w kolejności białego 8/0, nabierz 1 biały 8/0 i doszyj go do drugiego niebieskiego 8/0. Do końca okrążenia doszywaj koraliki zgodnie z zasadą: nabieraj koralik identyczny z tym, z którego wychodzi nić i doszywaj go do co drugiego koralika.

W kolejnych okrążeniach stosuj tę samą zasadę – nabieraj koralik identyczny z tym, z którego wychodzi nić i doszywaj go tak jak w ściegu peyote.  Przy szyciu Cellini Spiral nie stosujemy zasady przechodzenia przez pierwszy doszyty koralik, tak jak to ma miejsce w tubular peyote – tu szyjemy spiralę i cały czas doszywamy się do “wystających” koralików z poprzedniego okrążenia. Nie ma znaczenia, gdzie zaczyna, a gdzie kończy się okrążenie. Pamiętaj o dobrym zaciąganiu nici, aby koraliki ładnie przylegały do siebie. Po kilku okrążeniach spirala stanie się bardziej wyraźna, z przewężeniami w miejscu doszywania najmniejszych i wypukłością w miejscu doszywania największych koralików.

Pracuj w ten sposób, aż do momentu otrzymania odpowiedniej długości. Bransoletka nie będzie miała zapięcia, więc potrzebujesz uszyć spiralę pozwalającą na swobodne jej założenie po zszyciu.
W czasie pracy z pewnością będziesz musiała dowiązać nitkę – możesz zrobić to na dwa sposoby – tak jak zwykle w beadingu wiążąc supełek na nitce poprzecznej i chowając końcówki  nici w sąsiednich koralikach lub po prostu chwytając i wiążąc oba końce razem, a supełek ukrywając w koralikach 8/0.

Koralikową bransoletkę spiral cellini należy zszyć po wypleceniu.

Aby ukończyć bransoletkę, należy zszyć oba końce razem. W tym celu należy przysunąć je do siebie i ułożyć, aby spirale się schodziły, a następnie zszyć wystające koraliki chwytając koralik raz z początku raz z końca spirali.

Nasze rady: spróbuj użyć większej liczby koralików 15/0, a zamiast środkowego koralika 8/0 (tu niebieskiego) zastosuj Fire Polish 3mm – Twoja spirala będzie jeszcze bardziej wyraźna i trójwymiarowa.

Jeśli wykonasz swoją bransoletką Cellini Spiral nie zapomnij oznaczyć jej zdjęcia #tutorialroyalstone.

Olga i Agata, Royal-Stone