Tym razem projekt, który rzadko pojawia się w naszych tutorialach, czyli pierścionek.  Zobaczcie jak zamocować bazę pierścionka do haftu sutasz a także jak doszyć sutasz do kryształka obszytego koralikami.

Potrzebne materiały:

Zaczniemy od stworzenia koszyczka, czyli obszycia kryształka Rivoli koralikami miyuki i toho. W tym celu przygotuj filc sztywny o wielkości mniej więcej 5x5cm i zrób na środku nacięcie. Możesz też wyciąć małą dziurkę. Nacięcie lub dziurkę w filcu robimy by lepiej dopasować kryształek, który ma stożkowy spód. Posmaruj kryształek klejem pomijając środek, który przypada na dziurę w filcu.

Po naklejeniu kaboszonu przygotuj około 80cm nici i koraliki Miyuki Delica. Wyprowadź i igłę przy brzegu kryształka i nawlecz 2 koraliki Miyuki.  Doszyj koraliki do filcu wbijając się tuż za drugim.

Wyjdź igłą w górę pomiędzy pierwszym a drugim koralikiem i przeprowadź igłę przez drugi koralik.

Nawlecz kolejne 2 koraliki i doszyj je do filcu. Zwróć uwagę by wbić igłę zaraz za koralikiem, by nie powstała luka. Następnie wyprowadź igłę pomiędzy koralikami nr 2 i 3 i przejdź przez dwa ostatnie MD. Dołóż kolejne (dwa) koraliki i kontynuuj doszywanie analogicznie do poprzedniego kroku.

Aby zakończyć nawlecz 2 ostatnie koraliki i przeprowadź igłę przez pierwszy doszyty koralik, zamykając tym samym koło.

Teraz wyprowadź igłę pomiędzy koralikami w górę. Na tym etapie ściegu Peyote będziemy “dobudowywać” drugi rząd koralików wbijając się w co drugi koralik i dokładając nowe.
Na wyprowadzoną w górę igłę nawlecz koralik MD. Przyjmujemy, że koralik z którego wychodzi igła ma numer jeden, natomiast ten w który należy się wbić numer 3 (znaczony na zdjęciu pierwszą kropką). Przejdź zatem przez koralik numer 3.

Kontynuuj doszywanie w ten sam sposób.
Poniżej wklejam też schemat ściegu peyote.

ścieg peyote-schemat
Schemat ściegu peyote
Obszycie rivoli koszyczek

Kończąc obszywanie kaboszonu musisz przejść przez dwa koraliki, by wyprowadzić igłę w górę. Przejdź zatem igłą przez koralik numer 1 oraz 2′ czyli ten nad koralikiem 2.

schemat peyote
Zakończenie ściegu peyote

Aby zamknąć koszyczek, należy użyć koralików o rozmiar mniejszych, czyli 15/0. Na wyprowadzoną w górę nitkę nawlecz koralik 15/0 i przejdź przez najbliższy wystający. Powtarzaj schemat jak wyżej. Tym razem będzie dużo łatwiej rozpoznać koraliki w które należy się wbić. 
W ten sposób zamkniemy oplot.

Po zamknięciu koszyczka przejdź igłą jeszcze raz przez ostatni rząd, żeby go nieco wzmocnić, a następnie wyprowadź igłę w dół do filcu, zakończ i przytnij. Filc wokół kaboszonu również należy przyciąć. Zostaw brzeg o szerokości około 3mm. ( tak, by swobodnie doszyć do niego sznurki sutasz)

Po obszyciu kryształka koralikami czas na doszycie sznurków. Przygotuj 4 sznurki sutasz, każdy o długości około 15 cm. Ja wzięłam sutasz wiskozowy więc układam jodełką w lewą stronę (<<<) w kolejności od koralika: stalowy, amarantowy, metalizowany srebrny, grafitowy.

sznurki sutasz pega wiskoza

Zszywanie zaczynam na wysokości około 5 cm. Przygotuj nitkę o długości około 80cm i zakończ ja supełkiem. Nitka musi być pojedyncza. Ja wybrałam do szycia moje ulubione nici Poly Sheen.
Pamiętaj, by szyjąc sutasz wbijać się zawsze w rowek biegnący środkiem sznurka. Nie należy ściągać nitki za mocno, aby sutasz się nie  falował. Ścieg musi być gęsty, a na zewnętrznym sznurku odległość minimalna aby nić pozostała niewidoczna.
Szyjąc, nadawaj sznurkom kształt obszywanego koralika.

Sznurki sutasz należy zszyć na długość całego obwodu koralika, czyli około 5cm i zamknąć okrąg zszywając  wszystkie sznurki w jednym miejscu. Przeszyj 4-5 razy.

Po zszyciu sznurków należy je doszyć do filcu. Najpierw jednak posmaruj filc cienko klejem i nałóż zszyte sznurki. Następnie przyszyj sznurki rzadkim ściegiem do filcu.

Wyprowadź igłę w miejscu gdzie sznurki schodzą się razem, aby wszyć w to miejsce koralik. Rozdziel sznurki niesymetrycznie 3:5.

Uformuj ze sznurków pętelkę mniej więcej wielkości wszywanego koralika a następnie nałóż na igłę perełę 4mm. Pętelkę dopasuj do wielkości koralika. W tak przygotowaną pętelkę wszyj koralik a następnie zszyj sznurki wokół niego idąc od środka (od miejsca gdzie sznurki się rozdzielają) do zewnątrz.

Pętelkę należy podszyć pod spód, aby się nie odchylała. Doszyj są do filcu i sznurków idących wokół obszytego kryształka.

Po doszyciu pętelki przytnij sznurki na krótko i przejdź na drugą stronę żeby analogicznie uszyć drugą pętelkę.

Do mniejszej pętelki doszyjemy koraliki Miyuki, te same, które zostały użyte do obszycia Rivoli. Wyprowadź igłę przez środek sznurka sutasz z mniejszej pętelki. Na igłę nawlecz 2 koraliki a następnie wbij igłę w sutasz zaraz przy pierwszym koraliku. Teraz wyprowadź igłę przez ostatni koralik i nawlecz kolejny. Wbij się w sutasz, by ostatni koralik ułożył się obok poprzedniego i w ten sposób kontynuuj doszywanie na całej długości pętelki. Pamiętaj, by przed dołożeniem nowego koralika zawsze wyjść przez poprzedni.

do tak doszytych koralików doszyj kolejne sznurki. Przygotuj 3 sznurki – amarantowy, metalizowany i grafitowy o długości około 10 cm. Wyjdź igłą z ostatniego koralika i wbij się w sutasz na wysokości około 4cm. Doszywaj sznurki wychodząc po kolei z każdego koralika. Przeszywaj w każdym miejscu dwa razy- raz w górę i raz w dół.

Gdy skończysz doszywanie sznurków do koralików musisz wywinąć pętelkę. Zanim to jednak zrobisz doszyj luźne sznurki do pętelki obok. To samo powtórz z drugiej strony. Doszyj luźne sznurki a następnie wywiń je w pętelkę. W tym miejscu w pętelki wszyłam koralik Miyuki Delica

Pierścionek jest już prawie gotowy. Teraz zostało jeszcze ozdobienie go drobnymi koralikami.
Wyprowadź igłę przez sznurki sutasz, tuż pod większa pętelką i nawlecz 3 Miyuki Delica. Ja cały czas używam jednego koloru. Wbij się igłą blisko pierwszego koralika – powstanie ozdobna pikotka. Teraz wyprowadź igłę w odległości 1mm od pierwszej pikotki, nawlecz znowu 3 koraliki MD i wbij się w sutasz. W ten sposób obszywaj pierścionek, aż dojdziesz do pętelki po przeciwnej stronie.

Po stworzeniu sutaszowego elementu czas na zamocowanie bazy do pierścionka. Ja wybrałam regulowaną bazę ze stali chirurgicznej z talerzykiem.
Przed naklejeniem bazy należy wyrównać tył sutaszu. Ja użyłam do szycia sutaszu wiskozowego, jest on dość miękki i ładnie się układa z tyłu więc nie jest to problemem, wystarczy je tylko maksymalnie przyciąć. Jeśli szyjesz inny wzór i masz więcej nierówności z tyłu, to przed zamocowaniem bazy należy go wyrównać naklejając warstwę filcu.

Montowanie bazy pierścionka
Przygotuj skórkę lub welur który będzie większy niż powierzchnia uszytego sutaszu. Na środku skórki (weluru) zaznacz linię o takiej samej długości jak średnica talerzyka w bazie do pierścionka.

Podklejanie bazy pierścionka

Natnij skórkę w zaznaczonym miejscu i przełóż talerzyk bazy tak, by wystawał po “brzydszej” stronie skórki (weluru) a obrączka była po stronie ładniejsze czyli prawej. po przełożeniu bazy posmaruj klejem spód talerzyka, aby przykleił się do skórki.

Możesz też najpierw odrysować kształt sutaszowej pracy na skórce (welurze), wyciąć ją a następnie naciąć w odpowiednim miejscu żeby zamocować bazę i wtedy nakleić na pracę.

Posmaruj sutaszowy element klejem i przymocuj do niego skórkę z bazą. Po przeschnięciu kleju dotnij skórkę ostrymi nożyczkami i sprawdź czy wszystkie brzegi są dobrze doklejone. Jeśli nie, doklej je pomagając sobie wykałaczka lub innym cienkim patyczkiem.

Pierścionek jest gotowy!

Nie zapomnij oznaczyć swojej wersji Sutaszowego pieścionka i dołaczyć do naszej Galerii Waszych Prac #tutorialroyalstone